Vatandaşın parasını 'işleten' tur operatörü

Vatandaşın parasını 'işleten' tur operatörü

Bazı tur operatörlerinin vatandaşa önce yurt dışı turu satıp sonra turu iptal ettiği ve iade gününe kadar vatandaşın parasını çalıştırdığı belirtildi


Vatandaşa önce yurt dışı tatili satıp sonra da turu iptal eden ve iade süresine kadar vatandaşın parasını 'işleten' iç pazar tur operatörü ulusal medyanın gündemine geldi.

''150 EURO DAHA VERECEKSİNİZ''

Hürriyet gazetesi yazarı Sefer Levent, isim vermeden, vatandaşın parasını 'işleten' tur operatörünü yazdı. Levent, ''Konuyla ilgili bir vatandaşın başına gelenler şöyle; Vatandaş ileri tarihli bir yurtdışı turu satın alıyor. 250 Euro da ödeme yapıyor. Ancak bir zaman sonra tur operatöründen bir telefon alıyor. Telefondaki kişi, 'Turumuza yeterli katılım olmadı. Bu yüzden turumuzu düzenleyemiyoruz. Ancak ‘aynı tarihte’ sizin gitmek istediğiniz bölgeye başka bir turumuz daha var. Eğer isterseniz bu tura katılabilirsiniz. Ancak bu turun ücreti 400 Euro. Bu yüzden 150 Euro daha ödemeniz gerekiyor. Eğer katılım olmayacaksa paranızı iade edebiliriz' diyor.'' diye yazdı.

''YETERLİ KATILIM OLMAZSA TUR İPTAL OLABİLİR''

Bu noktda tur operatörünün satış sırasında müşteriye verdiği bilgiler arasında yer alan 'Tura katılım yeterli olmazsa tur operatörü bu turu iptal edebilir’ ifadesini de kendisine dayanak gösterdiğini yazan Levent, ''Tüketici bu duruma itiraz etse de tur operatörünün önceden bildirdiği gibi turu iptal etme hakkı bulunuyor. Ancak aynı tarihlerde aynı bölgeye bir tur varken tüketicinin satın aldığı turun iptal edilmiş olması akıllarda soru işareti bırakıyor. Bazı tur operatörleriyle görüştük konuyu savunanların görüşü özetle şöyle:'' diyerek farklı iki görüşe de yzısında yer veri;

“Aynı tarihte aynı bölgeye farklı turlar düzenlenebilir. Bunların fiyatları da farklı olabilir. Birine katılım olmazken diğeri dolabilir. Böyle bir durum yaşanmış olabilir. Ancak burada tüketici kendini kandırılmış hissedebilir. Tüketicinin satın aldığı tura toplu bir katılım olmuşken onlar iptal etmiş olabilir. Bu yüzden de yeterli kişi sayısı yakalanamaz. Burada anlattığımız durum tamamen yasal olan süreç.”

PARAYI İŞLETİYOR

Ancak bazı tur operatörlerinin görüşü ise olayda suistimal olduğunu doğrular nitelikte: “Tur operatörleri olarak tur tarihinden çok önce para topluyoruz. Bazı tur operatörleri bu durumu kullanıyor. Özellikle yurtdışı turlarında aldıkları paraları ‘işletiyor’. Tur tarihi yaklaşınca yasal süre içinde tüketiciye dönüş yaparak katılımın yeterli olmadığını, başka bir tura katılabileceklerini ya da paralarını iade edebileceklerini söylüyor. Ancak arada geçen sürece parayı işletiyor. Bu durumla da çok olmasa da karşılaşabiliyoruz.”Bu Haber 09.03.2019 - 10:12:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.