Sanat yaşamı algılayabilmek için içimizde geliştirdiğimiz farkındalıklar dizini olarak kabul edilebilir. Bu işlem ana eksende gördüğümüz ile düşüncelerle yarattığımız arasındaki ilişkileri sağlam bir temele oturtmak şeklinde gelişmektedir.

  Bakış açımızın boyutu, renklerin ton değişimleri ve ışık, gözümüz kadar beyin dokularımızı da etkileyerek yaptığımız işlerde farklılıklar ortaya çıkartmamızı sağlar. Yaşamda belki de hiç fark etmediğimiz detay burada gizlidir. Muhteşem bir yaşamı renkli ve canlı tutacak olan hayattaki dokunuşlardır. Bizi güncel basmakalıp ve sıkıcı hale getiren her an uygulamakta olduğumuz davranış tarzlarımızın tümü için basit dokunuşlar fark yaratabilir. Nasıl mı?

  Resme merak sardınız ve işin tekniğini öğrenerek kompozisyon, perspektif ve renk uyumu ile bir resim yarattınız. Resmi duvara astığınızda resme bakanların yüzlerini incelemeye başlarsınız. Eğer derine bakış ve bir şekilde gözü çevirerek ayrılan olursa bilirsiniz ki resminizde yanlış giden bir şeyler vardır. Her şeyi tekrar kontrol edip resminizi bir ustaya götürür görüşünü almak istersiniz. Ressam iki üç fırça vuruşu yapar ve kendiniz bile resmin ne kadar güzel hale dönüştüğünü görünce şaşırırsınız. Tekrar duvara asınca resmin önünde durup bakan insanların gözlerinin içinde kendi resimlerini görmeye başladığını izlersiniz. Şaşkın bir şekilde neyin farklılık yarattığını sorgularsınız. 

  Müziğe merakınız var ve hep küçük de olsa kendi bestenizi yapmak istiyorsunuz. Notaları ahenkli olarak dizdiniz ve parçayı seslendirince güzel bulduğunuz melodiler ortaya saçıldı. İyice prova yaptınız ve arkadaşlarınızı davet edip eserinizi icra ettiniz. Alkışlardan parçanın ruhunu anlarsınız. Peki, eksik olan veya fazla olan nedir? Tanıdığınız bir üstat sizin parçanızı dinler ve notalarda minör a yerine majör c değişikliği yapar. Parçayı tekrar dinlersiniz ve farklı olduğunu anlarsınız. Arkadaşlarınıza yeni bir dinleti sunduğunuzda onların gözlerinin içindeki sevgi gülücüklerinden parçanın iyi olduğunu anlarsınız. İşte bu noktada kendinizi sorgularsınız, ne değişti?

  Teknik olarak fazla bir değişim söz konusu değil gibi görünse de aslında çok büyük farklılıklar oluşmuş ve iyileşme ortaya çıkmıştır. Bunu yapan ise bilgi ve deneyimdir. Buradan hareketle her gün sık olarak karşılaştığımız olguları irdelemeye başlayalım.

  Karşınızda endüstriyel bir yapı durmakta ve siz ona baktıkça kendinizi ona yakın hissetmiyorsunuz. Ana yapı ve kullanılan malzemeler uyuşmamış gibi. İçeri giriyorsunuz ve ortamı örneğin hava kalitesi bakımından rahatsız olarak algılıyorsunuz. Ya soğuk veya fazla sıcak, gürültülü, değişik yerlerden çeşitli kokular geliyor. Veya içinde çalıştığınız modern binanın benzer özelliklere sahip olduğunu biliyorsunuz. Örneklerin çoğaltılabileceği bu durum bize proje ve uygulamalarda bazı eksiklerin olduğunu göstermektedir. Binanın yıkılıp yeniden yapılması çok daha zahmetli olacağından burada eksikliği hissedilen detayların uzmanlık çözümlerine odaklanmak gerekmektedir. Yukarıdaki verilen örneklerdeki gibi sadece yapıyı inşa etmek yeterli olmuyor, mutlaka onu ruhuna uygun duruma getirme becerisini kullanmak gerekli. Aynı şeyi yollarda, kaldırımlarda, yaya geçitlerinde, eğitimde, sporda, üretimde ve her yerde görmekteyiz. Algılamadığımız şey ise zahmetli olanı yapmak ancak ona ruh verecek küçük detayları atlamaktır.

  Her yerde o kadar çok turistik tesis yapılıyor ki, nefes nefese bu yapıların turizme ve turiste ne kadar uygun olduğuna bakılmadan yarışma devam ediyor. Binalar birbirine benziyor, renkli cam cepheler, yüksek girişler ve benzeri. Bugün yaşanan krizlerin geleceği on yıllardan beri bellidir ancak ilginç olan bunu söyleyen sadece cılız ses olarak kalmakta, asıl sesini yükseltecek STÖ leri sus pustur. Sadece betona yatırım yaparak diğer turizm unsurlarını dikkate almamak ve sürekli ben yaptım oldu, sadece ben bilirim kafası ile yol buraya kadar. Ancak dikkat çekmek istediğim gelecekteki tehlike ise aynı turizm gibi hastane ve sağlık turizmi diye allanıp pullan yapılaşmada ortaya çıkacaktır. Bu gidişatı durdurup uygulamada olası aksaklıkların önceden tedbirini alacak sistem içinde yaratıcı dokunuşlar yapılamaz mı? Elbette yapılabilir ancak bunun için ortak bir akıl oluşturarak ortak çalışma yöntemleri belirlemek ve uygulamaya koymak gerekir. Özgün ve farklı bir mimari içinde enerji, su ve atık projeleri irdelenmiş bir bina tarzına yani ustalık ortaya koymak gereklidir.
  Her şeyden biraz ortaya karışık

  Hepimizin alışıp kanıksadığı bu tanımlama aslında ruh halimizi ortaya koymaktadır. Çoğunlukla gıda hizmeti verecek küçük bir büfe bile mönü yelpazesini oldukça geniş tutarak işi ne kadar bilmediğini ortaya koyar. Hazırladığımız projelerde ana kavram geliştirme aşamasında mekânın ticari olarak nasıl kazanacağı ortaya konur. Bu çalışma uzun erimli ve başarılı işletmenin ipuçlarını taşır. Genelde karşı karşıya olduğumuz, tesislerin süratle el değiştirmeleri ve aradaki masrafların büyüklüğüdür. Henüz bunu kimse keşfetmediği için sanki yeniden açılan bir yere müşteri hücum edecek gibi yanlış izlenime sahip olarak işletmeler el değiştirmektedir. Aslında neyi nasıl yapacağı hakkında bilgi almayı becerse başarılı olması büyük olasılıktır. Her projede kuruluş aşamasında yaklaşık %50 kazanım elde etmek işletmenin yola çıkarken en büyük avantajıdır. Bu avantaj ustalık ile ortaya çıkar. Sıradan ve bilinen yerleşimler ve cihazlar ile ne kadar uğraşılsa sonuç aynı olacaktır. Gıda hizmetinde büyük bir değişim olmak zorundadır. Aynı turizmde olduğu gibi burada da deniz bitmiştir. Peki, bu gerçeği kim anlayacak ve nasıl bir tedbirler getirilecek? Yine ustalık devreye girmelidir. Piyasadaki bilgiçlerden bedava fikir almak yerine profesyonel hizmet almanın değerini anlamak gerek.

  Tekrarlamakta fayda var, sağlık turizmi karmaşası yeni bir krize gebedir. Turistik tesisi hastaneye çevirerek sağlık turizmi olmaz. Diğer yandan tıpta ileri bir ülkede 100 bin dolara yapılan bir ameliyatı 10 bin dolara yapmak marifet değildir. Bu bize 5* otel yaparak 3* müşteriden elde dilen kayıpları hatırlatmalıdır. Yapılması gereken eldeki doktor kapasitesine göre uzmanlıklar belirleyip bu konuda çözümleri pazarlayabilmektir. Hastane de otel gibi uzun kalma değil kısa kalışlardan para kazanır. O halde yaşlı turizmi üzerine ağırlık vermek akılcı bir çözüm değildir. Hastanelerde şu andaki en büyük sıkıntı yetişmiş personel ve uzmanlık olarak istatistiklerde yer almaktadır. Bunları iyileştirmeden tesis yapıp içine hasta doldurmak ne kadar ileri görüşlülüktür herkes kendi karar versin.

  Bazı durumlarda bahis konusu edilen, irmik var, şeker var, yağ var, ateş var neden helva yapamıyoruz sorusunun yanıtı helvayı yapmasını bilen olmamasıdır. O halde helva ustalarına önem vermek ve onların sayılarını artırmak gerek. Daha nasıl anlatılır?      

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun