Serdar Sağlamtunç / FCSI

Ciddi misiniz?

Ciddi misiniz?

Turizm patladı ve çatladı. Duydunuz mu? Aynı depremin fay hatları gibi katmanlar birbiri üzerine rastgele yüklenerek enerji depoluyor veya boşaltıyor. İşte size depremin kanıtı.

Tesadüfen rast geldiğim ve şaşkınlıkla ne diyeceğimi bilemediğim belki de bir kara mizah olan vakıayı, durumu paylaşmak istiyorum. Kim bilir, bu işle ilgili olan kişi ve kurumlar ilgilenir de gerekli düzetmeleri yaparlar. Çünkü aktaracağım bilgileri ben anlayamıyorsam, yabancı bir kişinin/turistin anlaması söz konusu olabilir mi?

Sizleri çok sıkmadan aşağıda sadece iki basit örneği bilgilerinize sunmak istiyorum. Rakamlar, ücretler ve süreler lisana göre değişiyor. Bu ilginç durum sanırım dünyadaki hiçbir kuruluşun aklına gelmemiştir. İşte turizm böyle arşı alaya ulaşır ve kasalar döviz ile dolar. Bravo!

1. Web sitesi adresi altındaki “English” tuşuna basınca tılsım ortaya çıkıyor.

https://istanbul-international-airport.com/tr/transportation/airport-transfer-to-sabiha-gokcen-airport/

İstanbul Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na Transfer Seçenekleri

Yeni İstanbul Büyük Havalimanı (İGA), Sabiha Gökçen Havalimanı’na 84 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul Havalimanı (IST) İstanbul’un Avrupa yakasında, Sabiha Gökçen ise şehrin Anadolu yakasında yer aldığından, iki havalimanı farklı kıtalarda bulunmaktadır! Şu anda bir havalimanından diğerine gitmek için havaalanı otobüsüne binebilir veya İstanbul havalimanı taksisi ya da özel transfer kullanabilirsiniz. Gelecekte, iki havalimanının bir hızlı trenle birleştirilmesi planlanmaktadır.

İstanbul Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na Taksi ile Nasıl Gidilir?

İstanbul Uluslararası Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na transferiniz için İstanbul havalimanı taksisi oldukça pratik bir seçenektir. Normal İstanbul taksileri sarıdır. Yine de mavi renkte %15 daha yüksek fiyatlı araçlar ve oldukça lüks ama normalden iki kat pahalı siyah taksilere de binebilirsiniz. İstanbul Havalimanı’nın taksi duraklarından bineceğiniz taksiler sizi yaklaşık 60-70 dakikada ve köprü geçiş ücretleri dâhil yaklaşık 260₺ (26€ / 30.59$) ücret karşılığında Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaştıracaktır.

Yorucu bir uçuşun ardından havalimanı taksisi sizi rahatlatacaktır, ancak trafiğin sıkışık olabileceğini ve sonuçta daha yüksek ücretler ödeyebileceğinizi ve daha fazla zaman harcayabileceğinizi unutmamalısınız. Son olarak, İstanbul’da taksi dolandırıcılığıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden fazla ücret ödememek için dikkat etmelisiniz.

https://istanbul-international-airport.com/transportation/airport-transfer-to-sabiha-gokcen-airport/

Transfer Options from Istanbul Airport to Sabiha Gökçen Airport

The new Istanbul Grand Airport (IGA) is located at an 84km distance from Sabiha Gökçen Airport. In fact, the two airports lie on different continents, as Istanbul Airport (IST) is on the European side of Istanbul. In contrast, Sabiha Gökçen is placed in the Asian area of the city! For the moment, you can either take an airport bus or hire an Istanbul airport taxi or private transfer to get from one airport to the other. Meanwhile, in the future, a high-speed train is expected to connect the two landing fields.

Istanbul Airport to Sabiha Gökçen Airport by Taxi

An Istanbul airport taxi is a fairly expedient option for your transfer from Istanbul International Airport to Sabiha Gökçen Airport. The regular Istanbul taxis are yellow. Nevertheless, you may also find blue, medium-cost vehicles which are 15% more expensive as well as black taxis which are very luxurious cabs but with double the fee as the usual ones. Taking a taxi from Istanbul airport’s official ranks will have you at Sabiha Gökçen Airport in approximately 60-70 minutes and will cost you about 550₺ (30.14€/30$) including the bridge tolls. 

An airport taxi will ease your mind after a tiring flight, however, you should keep in mind that the traffic congestion may be sharp, resulting in more expensive fares and more time-consuming transfers. Finally, taxi scams in Istanbul are common, so you should pay attention so as not to be overcharged. 

2. Aynı eylemler için rakamlar, para miktarları, süreler nasıl değişiyor acaba?

https://istanbul-international-airport.com/tr/

İstanbul Havalimanı’na ulaşım seçenekleri nelerdir?

Etkileyici yeni İstanbul Havalimanı’nın kapsamlı ulaşım sistemi son hâline ulaştığında İstanbul şehir merkezine güvenli, çok araçlı ulaşım seçenekleri sunacaktır. Şu anda İstanbul havalimanı otobüsleri havalimanına ulaşımı 7₺-35₺ (0.7€-3.5€ / 0.82$-4.12$) arasındaki bilet fiyatlarıyla sağlarken İstanbul havalimanı taksileri her saatte yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla ve ortalama 150₺ (15€ / 17.65$) tarifeyle şehir merkezine erişim sağlamaktadır. İlerleyen dönemde yeni metro hattı M11 İstanbul Havalimanına ulaşacak ve hızlı tren yeni meydanı “eski” Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayacaktır.

https://istanbul-international-airport.com/

What are the transportation options from Istanbul Airport?

The impressive new Istanbul Airport has a competent transportation system which in its final form will provide safe, multimodal transfer options to Istanbul city center. For the moment, Istanbul airport buses run from and to the airport with a ticket ranging from 15.33​₺-85₺ (0.84€-4.66€/080.$-4.60$) while Istanbul airport taxis are available around the clock reaching the city center in about 50 minutes with an average tariff of 310₺ (17€/16.90$). Eventually, the new metro line M11 will also serve Istanbul Airport while a high-speed train is going to connect the new landing field to the “old” Sabiha Gökçen Airport.

Turizmde sayıların büyüklükleri hem de yıllar sonra düzeltilerek adeta bazı kirlerin üzeri şal ile örtülünce halka bunu yutturduklarını sanan saf kişiler, zıvanadan boşandılar herhalde.

Son söz: Pes!


Bu Makale 30.11.2022 - 12:22:53 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.