Serdar Sağlamtunç / FCSI

Turizmde neler değişebilir?

Turizmde neler değişebilir?

Güncel ekonomik ve politik kargaşa içinde her şeyin toz duman altında net olarak görülmesi pek de olanaklı olmayan garip bir dönem yaşıyoruz. Dışta olan bu etki kadar insanlara çeşitli baskılar ile yüklenen içsel dayatmalar adeta virüs gibi her yeri ve her şeyi sarmış durumda. Artık “doğru” tanımı bile tiye alınarak daha büyük karmaşalar yaratılmaktadır. Bunun tek amacı küresel efendilerin zaten dolu olan midelerinin dışında kursaklarını da doldurmak hevesidir. Çünkü onlar için işleri yavaşlatıp geviş getirerek, iş yapmadan ve çalışmadan paradan para kazanmak da önemli bir yöntemdir. Bu konuda başarılı olmak için bireylerin uykuda hatta komada veya bitkisel hayatta kalmalarını tercih ederler. Bugün küresel ve yerel düzlemde yaşanan tam da budur.

Bu durumu fark ederek çıkış yapmak olasıdır ama buna hazırlık yapılması gerekir. Fikir geçerli olsa da bunu uygulamak oldukça zor görünüyor. Çünkü salgın bir şekilde yaratıldı veya oluştu ancak insanları ve ilişkileri kopardı. Bunun iki yıl gibi kısa zamanda başarılmış olması oldukça garipsendi. Dünyayı yöneten elit tabaka buna hazırlıklı değildi ve şaşkınlık ile planları öne çekmek zorunda kaldılar. Böylece 21. yy ortasında sahneye koyacakları Yeni Dünya Düzeni senaryosu sırıtmaya başladı ancak bunu büyük bir pişkinlikle kapatmaya çalışıyorlar.

Küresel anlamda ülkeler üretim ve ekonomide zorluklar ile karşılaşmaya başladı. Eski planda 2030-2050 yılları arasında robotlar her yeri sarmış olacak ve ekonomik anlamda adeta süs hayvanı gibi kırıntı ile insanları besleyecek bir düzen kurgulanmıştı. Küresel asgari ücret verip insanları birbirine karşı getirerek sıradan gettolarda kir pis içinde yaşam sunumu kabul edilmiş bir senaryo idi. Yani bir şekilde bugün beyaz yaka olduğunu zanneden herkesi mavi veya kahverengi düzeyinde eşitleyeceklerdi. Bu pencereden bakarak ülkemizde yaşanan gelişmeleri dikkatli inceleyin, neler göreceksiniz neler.

Yaşamda dualite vardır ve denge iki ucun tam ortasıdır. İşte bu evrensel kuram çalıştığı için şu anda insanoğlu için çok farklı ve elverişli bir ortam oluşmuştur. Küresel ve yerel baskıcı sistemler çökmüştür ancak henüz yıkılmamıştır. Yıkım an meselesidir. İşte burada büyük bir fırsat söz konusudur. Ve benzer görüşlere sahip olan tüm bireyler, STK’lar ve kurumlar ivedi hazırlık yaparak yıkımda ayakta kalmak için tedbir alabilirler. Süratle her iş dalında farklı uzmanlıklar bir araya gelerek adeta gölge kabine oluşturmak ile işe başlanabilir. Bu yapılırsa yıkıma neden olan tüm veriler elde toplanır ve az hasarla atlatılan çöküş sonrası hesap sorma vakti için detaylar ve dosyalar hazır tutulur.        

Bu hazırlıklara koşut, turizm ve endüstrisini oluşturan bileşenleri irdelemek yoluyla bir çıkış yolu bulunabilir mi sorgulaması yapmak istedim. Bu konuyla ilgili benzer yazıları 14.09.2019 ve 31.07.2023  tarihlerinde yazmıştım.

Yeni düzene göre maddeler önem sırasına şöyle sıralanacaktır:

1. Turistler/misafirler: Reel olarak belki en düşük kapasite söz konusudur ancak farklı ilgi alanları oluşturulabilir ve alışılmışın dışında yenilikler icat edilebilir.

2. Kurumlar: Turizm eğitimi veren okullar, seyahat acenteleri, tur operatörleri, sigorta şirketleri, avukatlar ve avukatlık ofisleri daha kuvvetli yasal dayanaklara sahip olabilir.

3. Yiyecek/içecek: En fazla ilgi ve ihtimam verilecek, doğal ve sağlıklı besleyici ürünlerin üretimi ile mamul hale getirilen gıda ile alkollü, alkolsüz tüm seçenek ve çeşitlerin harmanlandığı yerel motifli bir planlama mutlak şart olacaktır.

4. Bu üç ana maddeye alt başlıklar olarak;

a) Otel, hastane, restoran tesislerinde sadece temiz plan ve projelere uygun tesislerin üretilmesi.

b) Ulaşım seçeneklerini genişletecek metro ağlarının çoğaltılması.

c) Doğal ve kültürel kaynakların farklı yöntemlerle sunumu için çeşitlilik önermeleri.

d) Eğlence ve aktiviteler yerel ve yöresel zenginliklere sahip olarak farklı model ve tarzların gelişimi.     

Böylece bugün içinden çıkılamaz durumdaki turizm sektörü yapısının değişiminin yanında, adeta bir cazibe merkezi kurulumu da olasıdır.

Hazırlıkların çok ivedi başlatılmasında büyük faydalar vardır.


Bu Makale 16.01.2024 - 14:03:46 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.