Seyahat acenteleri yasaktan muaf

Seyahat acenteleri yasaktan muaf
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından yapılan açıklamada, LGS YKS tedbirleri kapsamında getirilen yasaklardan paket tur, tur ve transfer yapan seyahat acentelerinin muaf tutulduğu belirtildi.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

''Bildiğiniz üzere, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 18 Haziran 2020 tarih, 89780865-153-E.9863 sayı, “LGS YKS Tedbirleri” başlıklı genelgesi ile; Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavların sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla; 20 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.00 ile 15.00, 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 arasında genelgede belirli istisnalar hariç olmak üzere 81 il sınırları içinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı bildirilmiştir.

Genelge metninin 6’ncı maddesinde, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanların sokağa çıkma yasağına tabi olmayacağı ifade edilmiş yine “Açık olacak işyeri, işletme ve kurumlar’’ başlığı altında yer alan 8’inci maddenin (j) bendinde oteller ve konaklama yerleri sayılmıştır. Bu hizmetlere erişimin ve bu hizmetlerden yararlanmanın seyahat acentaları aracılığıyla gerçekleşeceği açıktır.

Bu kapsamda, seyahat acentalarının tüketicilere sunmuş oldukları paket tur, tur ve transfer faaliyetlerinin de anılı genelgede düzenlenen istisnalar kapsamına girmekte olduğuna dair hususun teyit edilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’ne 19 Haziran 2020 tarihli yazımız ile başvuruda bulunulmuştur.

Başvurumuz sonucunda İçişleri Bakanlığınca tarafımıza yapılan resmi bildiri ile; seyahat acentaları tarafından organize edilerek ilgili tarihlerde gerçekleşecek olan tur, paket tur veya transfer hizmetlerini satın alan müşteriler ve bu hizmetlerin temin edilmesinde görev alan seyahat acentası çalışanlarının genelge ile bildirilen tarihlerde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacağını bilgilerinize sunarız.''Bu Haber 20.06.2020 - 10:33:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Barış - 20.06.2020 - 10:45

    Toplu taşıma için onay verilmiş ama kişisel aracıyla gidecek olanlar için bir açıklama yok. 27-28 Haziran için oda almıştık ancak kısıtlama geldi. Kalacağımız yer bulunduğum ile 6 saat uzaklıkta ve kendi aracımla gidecektim. Şu an ne yapmak gerektiğini bilemiyorum. Sonuçta bizim de bir satın alma belgeniz var ama buna ilişkin bir istisna yazmıyor.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.