Kremlin ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan THY açıklaması

Kremlin ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan THY açıklaması

Türk Hava Yollarının, Latin Amerika ülkelerine gidecek Rus yolcuları uçağa almaması konusunda Kremlin’den ve Rusya Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı.


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk Hava Yollarının (THY) Latin Amerika ülkelerine aktarma yapacak Rus yolcuları uçağa almaması konusunda Ankara'yla çalışma yürüttüklerini söyledi.

THY'nin Rusları Latin Amerika ülkelerine yapılan uçuşlara almamaya devam etmesi sonrası Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na resmi talepte bulunarak durumun açıklığa kavuşturulmasını istemişti. Son olarak dün THY, Ruslar için Rusça bir uyarı notu yayınlamıştı.

Sputnik'in haberine göre Kremlin Sözcüsü Peskov, gazetecilerin konuyla ilgili soruları karşısında "Esas sorun Türk tarafında, Türk şirketinde. Dışişleri Bakanlığımız en üst düzeyde temasları beklemeden çok aktif çalışıyor, konuyu yorulmadan gündeme getiren ve böyle bir durumun bizim açımızdan ve Rus vatandaşları açısından kabul edilemez olduğunu belirten hükümetimiz çok aktif olarak çalışıyor. Ankara'daki büyükelçiliğimiz de çalışıyor" yanıtını verdi.

Peskov, dostane Rus-Türk ilişkileri sayesinde bu tür sorunları çözüleceklerinden emin olduğunu da vurguladı.

Öte yandan RBC'nın aktardığı habere göre Türk Hava Yolları, Rus yolculara Moskova, St. Petersburg ve Kazan'dan Mexico City ve Cancun'a olan biletlerin iadesini ya da güzergah değişikliğini yapmayı teklif ediyor. THY web sitesinden Rusya'dan Meksika'ya bilet satışı ise durduruldu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin (ATOR) haberine göre, Türk Hava Yolları seyahat acentelerini Rusya'dan Meksika'ya 31 Temmuz'a kadar olan uçuşların biletlerini iptal etmeye veya rota ve uçuş tarihlerini değiştirmeye davet etti. Teklif, 23 Nisan'a kadar düzenlenen Moskova, St. Petersburg ve Kazan'dan Mexico City ve Cancun'a uçuş biletleri için geçerli.

ATOR, "Kullanılmayan biletler için, işlemin 31 Temmuz 2024 (dahil) tarihinden önce tamamlanması koşuluyla, cezasız bir geri ödeme sağlanıyor" diye ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD’yi suçladı

Konuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, TASS'a yaptığı açıklamada, Rusların Türk Hava Yolları'nın Meksika'ya giden uçaklarına binmesinin engellenmesindeki sorunların, Washington'un Meksika hükümetine uyguladığı baskıdan kaynaklandığını söyledi.

Ryabkov, "Sanırım özellikle Meksika ile ilgili olarak bunun nedenini tahmin etmek kolay sanırım. Bu ülkenin yetkililei, Washşngton'un uyguladığı baskı altında" dedi.

Son yıllarda Meksika üzerinden ABD'ye yasa dışı yabancı girişin artması, uluslararası bir sorun olarak da gündemde. Sadece Rusya değil Türkiye ve diğer ülke vatandaşları da THY uçuşlarında Meksika'ya giderken sıkı belge denetiminden geçiyor. (Kaynak: TürkRus)Bu Haber 25.04.2024 - 09:06:01 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.