Beyaz yakanın omuzlarındaki mesai yükü ne zaman azalacak?

  Sosyal medya uzmanı Birgül Akgül
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Sürekli asgari ücreti konuşup, beyaz yakanın sorunlarına ise asla değinmiyoruz.

  Sorunlarımız açlık sınırında kalsın, bir üst seviye olan insani koşullarda çalışma refahına asla erişmeyelim diyoruz. Öyle ki, işsizlik ve maddi imkânsızlıkları sürekli çalışanların gözüne sokup, ‘‘işin var ya işte daha ne istiyorsun’’ şeklinde algı imparatorluğu kuruyoruz.

  Beyaz yaka olarak tabir ettiğimiz ama koşullar olarak asgari ücretin belki bir buçuk tık üstünü sağladığımız kitleyi, elinde mokası, plazalarda ‘’ay cınım haftasonu napıyosun’’ şeklinde konuşan şişirilmiş çalışanlarmış gibi lanse ediyoruz. Onları bir eli yağda ötekisi balda, yarı Türkçe-yarı İngilizce konuşan, işi gücü salata yemek olan kitlelermiş gibi görüp, çoğu zaman yeriyoruz. Altı yıl bir plazanın 29. katında çalışmış biri olarak şahsen etrafta hiç de öyle insanlar görmedim.

  Turizm sektörünün beyaz yaka çalışanları birçok sektörün benzer pozisyonda çalışanlarına göre daha fazla mesai yapmak durumunda kalıyor. Öyle ki; hayal gücüne, üretkenliğe, yaratıcılığa dayalı birimlerin çalışanları bile haftanın altı günü bilfiil neredeyse 60 saat çalıştırılıyor. Gel, tüm gün boş otur ama yeter ki gel, zihniyetinden kurtulmalıyız. Bu insanların çalışmak dışında farklı meziyetleri de var, mesela nefes almak gibi! Beyaz yakanın eğitimlere katılması, kuruma değer katacak seminerleri, kongreleri izlemesi, makaleler okuması, kitap okumaya zaman bulabilmesi gerekmektedir. Ailesine, sevdiklerine zaman ayıramayan çalışanların günden güne gözündeki yaşam enerjisi sönmekte ve bu insanların yaratıcılıkları zamanla körelmektedir. Patronlar beyaz yaka çalışanları hissedarları gibi görmekten vazgeçmeliler. Çalışanlarınız geliştikçe kurumlarınızda farklı bakış açıları geliştirilecek ve hizmet kaliteniz rakiplerinizden daha ileri seviyelere taşınacaktır. Lütfen çalışanlarınızı dinlendirmeyi ihmal etmeyin. Üretkenliğe önem verin. Kurumsallaşmayı başarabilmiş köklü otel zincirleri bu politikaları uygulayabiliyorlar.

  Dilerim insani çalışma koşulları lüks olarak algılanmaktan çıkar ve tüm sektörlerde standardizasyon sağlanır.


  Sosyal medya uzmanı
  Birgül Akgül
  birgul@hepfikir.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Dikkat dikkat! Kalifiye robotlar aranıyor
  Beyaz yakanın omuzlarındaki mesai yükü ne zaman azalacak?
  Ören yerleri cüzi bir ücret karşılığında vatandaşlara açılmalı
  Belediye belgeli tesisler ne kadar iyi denetleniyor?
  İşletmelerin sosyal medya ile imtihanı
  Bağlıkaya seçimi nasıl kazandı?
  Turizm sektörü ve teknoloji
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun