Birgül Akgül

Bir turizm çalışanının ardından…

Bir turizm çalışanının ardından…
29 Ocak günü gördüğüm kıymetli bir turizm çalışanının aynı gün vefat ettiğini öğrenmek beni derinden sarstı. Bu güzel yürek, işine imzasını atan, en önemlisi de gülümsemesini kimseden eksik etmeyen çok kıymetli bir arkadaşımızdı.

Oteller ya betondan yapılardır ya da ‘‘bu mekânın bir ruhu var’’ dedirten yerler

Bazı oteller çok şık, donanımlı, lüks veya ekonomik fark etmeksizin farklı olanak ve etkilere sahiptir. Ancak bir şekilde göze hoş görünen bu mekânlarda genellikle bir şeyler eksiktir. Ruh. İşte o ruhu oraya ancak ve ancak çalışanlar katabilir. Sizi tanıyan, isteklerinizi bilen, özel günlerinizi kutlayan, yeri geldiğinde sizinle dertleşen, sizi her gördüğünde gülümseyen çalışanlar. Hele bazıları öyle içten bir gülümsemeye sahiptir ki; siz oteli sevdim sanırsınız ancak aslında o gülümsemenin sadık müşterisi olursunuz.

İşte Bülent İnceli o ‘gerçek’ gülümsemeye sahip, çok kıymetli bir turizm çalışanıydı.

Dayatmalara inat, 32 yıl aynı çatı altında istikrarla çalışmak…

Mesleğe başladığı, büyüdüğü, evlenip yuva kurduğu, baba olduğu bu yıllar içinde hep aynı iş yerinde çalıştı. Moda dayatmalara inat istikrarla görevine devam etti. 

1992’de, henüz 20 yaşında çalışmaya başladığı otele her daim enerji ve ruh kattı. Tam 32 yıl boyunca o binayı gülümsemesi ile ısıttı. Stajyerlerin abisi, misafirlerin gülümseyen yüzü oldu. Bir gün bile işine geç kalmadı. Tek bir uyarı dahi almadan, tertemiz sicili ile sürdürdü kariyerini. Dedeman ile başlayan serüveni 2014’te tesisin el değiştirip Akra Hotels’e dönüşmesi ile burada devam etti. Kronik kalp rahatsızlığı onu zaman zaman zorlasa da işine ve hayata öyle bağlıydı ki gençlere taş çıkaracak bir sosyal hayatı vardı. 

Otelini öyle çok sevmiş olmalı ki, uzun yıllar çalıştığı bu yerde son anlarını yaşadı…

Kendi gitti ama iyi niyetin, samimiyetin, güler yüzün insanları ne denli etkilediğini; insan olarak  bunlara ne çok ihtiyaç duyduğumuzu bize hatırlatmayı ihmal etmedi. Tek bir kalp dahi kırmadan, beyefendi ve nazik duruşunu bir gün olsun bozmadan bu hayattan geçip gidebilmek tüm zenginlikler, makam veya mevkilerden değerli değil midir? Ailesi ne kadar gurur duysa azdır, böylesine büyük bir sevgi ve saygı herkese nasip olmuyor. 

İkonik bir değerdin Bülent. Belki bir süre sonra Akra girişinde seni anımsatacak bir yansımanı görürüz. Şahsen ben heykelini görsem gidip sarılır, başında ağlar ama o gülümsemeyi görmekten mutlu olurum.

Belki ileride…

Bülent İnceli arkadaşımızın başta ailesi ve sevenleri olmak üzere; keder, şok ve boşluk hissi içinde olduklarını bildiğim tüm çalışma arkadaşlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. 
Aramızdan ayrılmış olanlar dahil, görevi her ne olursa olsun sektöre değer; binalara ruh katan tüm turizm çalışanları ve yatırımcılarına sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Bu Makale 01.02.2024 - 11:24:23 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Onur Bülent Yılmaz 02.02.2024 - 11:08

  Nur içinde yat, mekanın cennet olsun Tatangam. ????????

 • Mekanı cennet olsun güzel insan

  aykut Gültepe 02.02.2024 - 03:20

  Allah, seni cennetinde en güzel makamlara yerleştirsin. Ruhun şad olsun. ????

 • Koca Yürekli Adam

  Niyazi ÖZIŞIK 01.02.2024 - 11:14

  Anlatacak kelimeleri bulamadım, çünkü seni anlatamamaktan imtina ettim. Tüm kalbimle seni seviyor ve saygıyla anıyorum değerli abiciğim...

 • Hüseyin Çömlekciler 01.02.2024 - 09:42

  30 yıl ne kadar büyük bir değerle arkadaşlık yaptığımı o kadar guzel ozetlemissiniz ki. Her zaman sürprizleri seven Bülentim yine bir sürpriz yaptın ama cok acı ve erken yaptin dostum be

 • Çok üzücü

  Anıl çetin 01.02.2024 - 06:09

  Bülent arkadaşımız ile uzun yıllar çalıştığı hotelden çok misafir aldım ve hiç bir zaman o yüzündeki gülümsemeyi hiç eksit etmedi hem biz şoförlere hemde misafirlere karşı Rabb'im gani gani rahmet etsin geride kalanlarina sabırlar diliyorum mekanı cennet olsun ????

 • Başımız sağ olsun

  Ahmet Kuzu 01.02.2024 - 02:24

  Mevki Makam Maddiyat gözetmeksizin bu yazıyı yazmanız insani değerlerimizi kaybetmediğimizi gösterir ben sizin gibi değerli insanların çoğalması temennisiyle çok teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşıma gani gani rahmet diliyorum Mekanı cennet olsun inşallah ????

 • Şükrü Cimrin 01.02.2024 - 11:47

  Mekanı Cennet olsun.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.