Birgül Akgül

‘Bütçe dağılımda turizm çok da lazım değil denmiş’

‘Bütçe dağılımda turizm çok da lazım değil denmiş’

Türkiye’de güya turizm öncelikli/stratejik sektör ilan edilmişti. Ülkenin ihtiyaç duyduğu döviz girdisi neredeyse sıfır. İthalatla ve en hızlı şekilde turizmden döviz elde edilebilir ve bunu onlar da biliyor. Ancak böylesine stratejik bir sektörün bütçesi ondan beklenenle orantılı değil.

Alt yapı yatırımından eğitime, tanıtımdan fuar organizasyonlarına, kazılardan kültür ve sanat faaliyetlerine kadar onlarca alanı desteklemek durumunda olan Kültür ve Turizm Bakanlığının bütçesinin, Diyanet İşleri Başkanlığınınkinden bile düşük olması, sektöre verildiği söylenen önemin sözde kalmasına neden oluyor. Yeri gelmişken, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2024 bütçesi sadece 39 milyar TL olarak belirlenirken Diyanet İşleri Başkanlığınınki 91,8 milyar liraya yükseldi.

*Ülkede gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen bunca antik kent varken,

*Her biri ayrı bir değer olan kentlerimizin destinasyon pazarlamasına yoğunlaşılması gerekirken,

*Kalifiye çalışan ve istihdam sorunu çığ gibi büyümüşken,

*Turizm çalışanları barınma sorunları ile boğuşurken,

*Turizm kentlerinde trafik ve çevre düzenleme sorunları yaşanırken,

*Bodrum susuz, Akyaka kirli, Kaz Dağları talan, Karadeniz çarpık kentleşmeye esir olmuşken,

*Sezonu 12 aya çıkarmak için gereken alt yapı ve üst yapı yatırımları beklerken,

*Fuar alanlarının çevresi muasır medeniyetler seviyesine yaklaşamıyorken,

*İçinde bulunduğumuz coğrafyanın krizleri bitmediği için yeni hedef pazarlara yoğunlaşılması gerekirken,

*Yurt dışında katılım sağlanan fuarlarda daha yaratıcı ve teknolojik Türkiye stantlarına ihtiyaç duyuluyorken,

*Göllerimiz, derelerimiz yanlış çevre politikaları ile kuruyorken,

*Turizm eğitimi veren lise ve üniversitelerin müfredatlarının zenginleştirilmesi, bu bölümlerde okuyan gençlere turizmin sevdirilmesi gerekiyorken,

*Turizm çalışanlarının askıda geçirdikleri sürenin sübvanse edilmesi şartken,

*Türkiye’de 12 aya yayılacak festivaller, sportif müsabakalar, sanatsal etkinliklere ihtiyaç varken,

*Ağır ve zorlu koşullarda, yorgun, uykusuz çalıştırılan servis şoförlerinin yaptığı kazalarda gerek turistler gerekse turizm çalışanları hayatını kaybediyorken,

*Havalimanından çıkan turist oteline 3-5 saatte varıyorum diye şikâyet ederken,

*Turizm gelirleri düştüğünde ülkenin hali ortadayken bu bütçe yeterli mi?

Uzun lafın kısası, bütçe dağılımına baktığımızda turizm, orman, bilim filan bunlar çok da lazım değil denmiş. Peki, sizce turizmin diğer sorunları neler?

Eğitim ve kara yollarına ayrılan bütçe sorunların çözümünde etkin olacak mı?

Karayolları iyi bir bütçe almış, turizm kentlerinde delik deşik olan yolları düzeltirlerse çok seviniriz. Havalimanı-turizm yolları başta olmak üzere, genel olarak kara yolları çevreleri düzenleme istiyor.

Ayrıca hükümet özel eğitimde yaşanan sorunlara karşılık yine kendi yarattığı kaosu telafi etme yoluna mı gidiyor acaba? Bütçede eğitimin 2. sırada olması bende bu yönde bir beklenti yarattı, zira devlet okullarının pis, madde satılıyor, çocuklar birbirine saldırıyor vs. denerek çirkinleştirilmesinin ve buradaki kitlenin özel okul girdabına itilmesinin sorumlusu mevcut hükümettir. Bir ülkenin okullarında bunlar nasıl yaşanabilir? Ayrıca özel okullar da süper değil. Öğrenciler saygısız, veliler küçük dağları ben yarattım kafasında davranırken olan atanamadığı için bu okullarda çalışan; bu sömürgeci girdapta çırpınan yurdum öğretmenlerine oluyor.

Bütçeleri merak ediyorsanız aşağıda olduğu gibi paylaşıyorum.

2024-2026 yıllarına ilişkin Orta Vadeli Program'dan (OVP)  genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin 2024 yılı bütçe ödenek teklif tavanlarına da yer verildi.

2024 yılı ödenek teklifi tavanlarının toplamı 10 trilyon 205 milyar 282 milyon 315 bin lira oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığına 4 trilyon 227 milyar 417 milyon 191 bin lira ödenek ayrıldı. Milli Eğitim Bakanlığına 1 trilyon 90 milyar 229 milyon 668 bin lira, Sağlık Bakanlığına 730 milyar 521 milyon 346 bin lira, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına 671 milyar 317 milyon 160 bin lira Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına 625 milyar 780 milyon 424 bin lira, Millî Savunma Bakanlığına 440 milyar 496 milyon 960 bin lira ödenek tahsis edildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ödeneği 334 milyar 349 milyon 925 bin lira, Emniyet Genel Müdürlüğünün ödeneği 305 milyar 479 milyon 702 bin lira, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ödeneği 271 milyar 741 milyon 383 bin lira, Strateji ve Bütçe Başkanlığının ödeneği 217 milyar 65 milyon 950 bin lira oldu.

OVP'de özel bütçeli idarelerin 2024 yılı bütçesi ödenek teklif tavanları da yer aldı.

Buna göre, Karayolları Genel Müdürlüğüne 267 milyar 132 milyon 848 bin lira, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne 123 milyar 579 milyon 336 bin lira, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna 32 milyar 84 milyon 581 bin lira, Orman Genel Müdürlüğüne 27 milyar 748 milyon 119 bin lira, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumuna 13 milyar 575 milyon 489 bin lira bütçe ödeneği ayrıldı.


Bu Makale 16.11.2023 - 13:13:36 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.