Birgül Akgül

Neden kadın otel müdürü sayısı yok denecek kadar az?

Neden kadın otel müdürü sayısı yok denecek kadar az?
Kadınlar günü olarak kutlamaya alıştığımız bugün, kadın emeğine, kadın haklarına, kadınların çalışma hayatına katılımına dikkat çekmeyi amaçlayan bir gündür.


100 yılı aşkın süredir kutlanan Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?

1857’de kadın işçilerin grev yaptığı fabrikada çıkan yangında yaklaşık 130 kadın hayatını kaybettiğinde tarihler 8 Mart’ı gösteriyordu. 40 bin kadın işçi sadece çalışma koşullarının daha iyi olması talebi ile greve başlamıştı. Polisin fabrikaya kilitlediği kadınlar içeride çıkan yangında feci şekilde can verdi. Bu facianın üzerinden yarım asır geçtikten sonra farklı senato ve oluşumlar kadın işçilere dikkat çekmek için kadınlar gününü kutlamaya başladılar.

Türkiye’de kadınlar günü ilk kez 1921’de kutlandı.

Kadınlar günü bazı toplumsal ve siyasi hareketler nedeniyle bir süre kutlanmasa da neredeyse 40 yıldır kesintisiz olarak Emekçi Kadınlar Günü adıyla kutlanmaya devam ediliyor.

Anneler gününü tencere, tava reklamı yapma fırsatı olarak gören markalar, kadınlar gününü de yanlış okudu. ‘‘Kadın çalışan sayımızı artırıyoruz’’ nutukları ile her yıl karşımıza çıkan sıradan ve içselleştirilmemiş kampanyaları yapan şirketlerin içine girdiğinizde kadınlara hiç de iyi davranılmadığını görüyoruz.

Normal olan kadını ayrıştırmamaktır. Kadını zayıf ve korunması gereken kimlik olarak gösteren her türlü uygulama kadınların zararınadır ve bu algının kırılmasını engeller, bilinçaltına kodlanan hatalı mesajların uzun yıllar orada kalmasına neden olur.

Madem bugün Emekçi Kadınlar Günü o halde sektörümüzün kadına olan yaklaşımını ele alalım.

Oteller kadın istihdamını artırıyoruz dediklerinde bunu HK departmanında yapıyorsa, o zaten kadın istihdamını değil, çalışan sayısını artırmak oluyor. Kadın emeği yoğun bir departman olan HK’da kadın çalıştırmayı başarıdan saymayınız, erkek HK’nız da varsa bakın işte o zaman buna eşitlik derim.

Neden kadın otel müdürü sayısı az? Yönetici pozisyonlarında kadınların daha az yer alma nedenleri neler?

Kadınlar yeterince zeki değil mi?

Güçsüz mü?

Duygusal mı?

Karar mı alamaz?

Ekip mi yönetemez?

Söz geçiremez mi?

Bütçe yapamaz mı?..

Sığ bakış açısına sahip insanlar kadınların bu gibi pozisyonları yönetemediklerini, özetle dayanıksız oldukları için bu konumlara ulaşamadıklarını düşünür.

Oysaki kadınlar uzun saatler otel bekleme (sektör buna çalışma diyor) konusunda isteksizdir. Genel müdürlerden 15-16 saat çalışmasını bekliyorsak o zaman erkeklerin bu görevlerde daha sık yer almasına şaşırmamalıyız.

Peki bu kabullenilmiş otel bekleme durumu kırılamaz mı?

Elbette kırılır, genel müdürü oteli yöneten kişi olarak görmeye başlarsak, bir kesimin daha insani koşullarda çalışmasını; kadınların da bu pozisyonlarda daha sık karşımıza çıkmasını sağlarız.

Ha evinden kaçan, ailesi ile olmaktansa otelde viski içmeyi tercih eden genel müdürüler de var, o ayrı, ben mecburen bu koşullarda çalışan çoğunluktan bahsediyorum.


Bu Makale 08.03.2023 - 16:25:59 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Muhammed Mustafa Yılmaz 08.03.2023 - 11:07

    Birgül hanım merhaba Dediğinize ek olarak Bayan müdürler F&B,Mutfak ve T/S departmanlarinda da yok. Bayan yöneticiler H.K ,Ön Büro,Satış-Rezervasyon ve G/R departmanlariyla sınırlandırılmış gibi sanki 2005 yılından beridir Turizmdeyim şimdiye kadar iki tane Bayan genel müdür gördüm Biri.kendi ablamdı zaten farklı bir otelde,diğeride bir zamanlar çalıştığım bir otelde idi.. Ne yazıkki kadın patronların olduğu oteller bile kendi hemcinslerine karşı bir fırsat tanımıyor

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.