Birgül Akgül

Dubai’de Türk otelciliği etkisi

Dubai’de Türk otelciliği etkisi

Geçen hafta 3 günlüğüne Dubai’ye gittim.

Dubai’de 2010-2011-2012 yıllarında ATM fuarı için bulunmuştum. İlk iki seyahatimde orada yaşayan arkadaşlarım sayesinde şehri o kadar iyi öğrendim ki 2012’deki seyahatimde dönemin Muğla Valisi ve eşine ATM Fuarı kapsamında Dubai’de eşlik etmem, bölgeyi gezdirmem istendi, çok nazik, egosuz ve candan insanlardı. O seyahatten sonra katıldığı tüm fuarlarda standımı ziyaret edip selamını verdi Vali Bey.

Sun Express’in Antalya’dan Dubai’ye direkt uçuşunun olması büyük lüks lakin gidiş ve dönüş saatleri o kadar ters ki, direkt uçma lüksünü gölgede bırakıyor.

Aradan geçen 10 yılın ardından göreceğim yeni Dubai’yi merak ediyordum. Bu süre içinde öyle çok cazibe merkezi yarattılar ki heyecanlanmamam mümkün değildi. Dubai’nin yeniliklerini görünce 10 yılda bitiremediğimiz metro inşaatları aklıma geldi.

Geçen zamana sığdırılan cazibe merkezlerinden bazıları Mucize Bahçesi, Old Town, Gelecek Müzesi, Ain Dubai, Picture Frame… Gelecek Müzesi’nin gece görüntüsü muhteşemdi. Ain Dubai (Dubai Eye) zemininde yaşanan kayma sorunu nedeniyle Mart 2023’e kadar kapatılmış.

“Ay ne o öyle her yer gökdelen, yapay, ruhsuz” diyenlerin ezbere ve kulaktan dolma bilgilerle konuşmalarının aksine; Dubai, kendine has ruhu, albenisi ve sunduğu benzersiz deneyimlerle dünyadan farklılaşmış bir yer. Çölde, dünyanın en çok turist harcaması yapılan ve en çok turist çeken ilk 10 destinasyonu arasında yer alan bir şehir yaratmak için tam da böyle uçuk kaçık ve göz dolduran cazibe noktalarına sahip olmak gerekir. Yoksa kim ne yapsın senin çölünde? Biz ormanlarımızı çölleştirirken onlar çölü seraplaştırıyorlar. Para ve vizyon eseri bir yer Dubai.
Turistik olmasının yanı sıra kural koyucu bir destinasyon. Giyim, ahlak, davranış gibi kuralları var. Turistler “Vay siz bizi böyle kısıtlarsanız biz de size gelmeyiz” demiyorlar, çünkü Dubai’de benzersiz bir deneyim edineceklerini biliyorlar. Özgürlük ne ayrıca? Holigan İngilizlerin kontrolsüzce içip kavga çıkartabileceği bir yer olmak mı, vitrinde çıplak dans eden kadınlar izletmek mi? Ölçülü bir düzen sunan Dubai’yi seviyorum. Özgürlük ve modernleşme adı altında dayatılan her türlü kültürel ve ahlaki yozlaşma hareketine karşıyım. Sokak hepimizin ortak alanı. Kültürümüzü ekşitmeye çalışanlara, örfüne bağlı insanları geri kalmış ve demode gösterenlere kanmayın.Teşekkürler.

Rixos JBR’da konakladık. Bu ilk Rixos deneyimimdi, genel müdür Turgay Bey çok nazik ve içtendi, kendilerine içten teşekkürlerimi sunuyorum. 2 ay önce açılan Hilton Dubai Palm Jumeriah’tan Kıymet Hanım da bizimle çok ilgilendi. Ona da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Dubai’de geçirdiğimiz 3 günde farklı otellerde bulunduk. Türk otelleri veya Türk yöneticilerin çalıştığı oteller, diğer otellerden belirgin şekilde ayrışıyor. Rixos The Palm Beach karşılamada çalışan cüssesi küçük enerjisi kocaman Javed Iqbal Khattak’ı çok sevdim. Klişe yaklaşımların aksine güzel, çekici kadın veya erkeklerle değil, oteli unutulmaz kılan bir sanatçıyla karşılama ve uğurlama yapmak cesur bir yaklaşım, otel yönetimini tebrik ederim.

Biz bu işi biliyoruz, gittiğimiz yere taşıyoruz.

Rixos’un misafirperverlik ve profesyonelliğini Divan, Marriott, Dedeman, Barut, Hilton gibi gruplarda da gördüm. Deneyimlemediğim ancak bu minvalde hizmet sunan başka gruplar da vardır, yazmamış olmam deneyimlemememden kaynaklanmaktadır. Haklarını yemek istemem.

Peki, yukarıda belirttiğim markaların sırrı ne?

 *Hizmet ve ürün kalitesi

*Nitelikli iş gücü

*Gezici iş gücü

Bu markalarda yetişmiş, birinden diğerine geçmiş önemli bir kalifiye iş gücü var. Bu iş gücü kurum kültürü oturmuş yapılardan o kültürü, tıpkı arının çiçekten aldığı poleni taşıdığı gibi başka kurumlara bırakıyor. Taşıdıkları bu kültür turizm ve otelcilik sektörünün yükselişinde önemli bir yer tutuyor. Gezici iş gücü bugün burada, yarın Amerika’da cruise’da, sonra Kıbrıs’ta, biraz İstanbul’da. Kurumlar uzun sektör bilgisi ve deneyimi kazanmış bu gezici iş gücünü bünyelerine çekmeli, çektiğinde elinde tutmayı bilmelidir.

Elbette otelleri konforlu, lüks ve standartların üstündedir ancak tercih edilme nedenleri, sundukları olanakları taçlandıran nitelikli iş güçleri ve hizmet kaliteleridir, yoksa havuz, oda, SPA her yerde var. Bu üç madde bir işletmede yoksa tutunamaz, silinir.

Değerli Okurlarımız;

2022’nin son yazısında sizlere harika bir yeni yıl diliyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023’te toplumsal huzur, refah ve enflasyonsuz günler bizimle olsun.

Sevgi ve selamlarımla.


Bu Makale 20.12.2022 - 14:44:58 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Türk Turizimcileri

    Yunus Gürkan 21.12.2022 - 06:00

    Dubai ve Türk Turizimcileri konusu güzel kaleme alınmış...Hizmet sektöründeki meslektaşlarımın yurtdışında bilhassa Ortadoğuda yönettikleri marka ve zincir otellerdeki Türk misafirperverliğini sergileyen her noktada hissettiren dokunuşları Türk Turizimcilerinin ne derece farklılık yarattıklarını gösteriyor, Geçenlerde uzun bir süreden sonra Ammanda katıldığım bir Sağlık Turizm Forumunda, St.Regis otelde ağırlanmıştım, ordada da 3 Oteli yöneten değerli Genel Müdürümüz Erden Kendigelen nin müthiş tecrübesini bir dünya markası St.Regis te görmek bir Otelci abisi olarak beni ve diğer delegeleri ziyadesiyle mutlu etmişti, gururlanmıştım, Tebrikler değerli meslekdaşlarıma ..Yunus Gürkan www.ygurkan.com

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.