Otellerde hijyen uygulamaları

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Son yıllarda sıklıkla yaşadığımız salgın hastalıklar nedeni ile kişisel Hijyen'in önemi fazlasıyla ön plana çıkmaktadır.

  Apollon'un oğullarından biri olan tıbbın ve sağlığın tanrısı olarak anılan Asklepios, ölümsüzlüğe çare bulduğunda, muhtemelen Zeus'u kızdırmış olmalı ki (sanırım insanların ölümsüz olması iktidarını sarsardı) başına düşen bir yıldırım sonucu, sonsuza dek yunan mitolojisindeki efsane karakterler arasındaki yerini almıştır. Ancak ölmeden evvel sağlık ilmini aktardığı, hekimlik sanatını öğrettiği iki çocuğundan biri olan Hygieia, bir lonca düzeni içerisinde babasından devraldığı bu misyonu Bergama, İzmir ve Atina'da tapınaklar kurarak sürdürmüştür. 19'uncu yüzyıldan bu yana modern Yunanca'da Hygieia biçiminde kullanılmaya başlayan, diğer batı dillerinde Hygiene ve Türkçe'ye de Hijyen olarak geçen bu ad, günümüzde insan sağlığı için gerekli koşulların sağlanması ve sürdürülmesi için öngörülen uygulamaların yapılandırılması olarak ifade edilmektedir.  OTEL HİJYENİ & HOUSEKEEPING DEPARTMANI


  Son yıllarda sıklıkla yaşadığımız salgın hastalıklar nedeni ile kişisel Hijyen'in önemi fazlasıyla ön plana çıkmakta ve tüm dünyada hükümetler, kendi toplumlarını bilinçlendirmek için bütçeler ayırmakta, ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Konaklama sektöründe ise hijyenik ortamları yaratmadığınız sürece iş yapmanız neredeyse olanaksız haldedir. Turist'in münferit beklentileri bir yana, acentelerin sorumlulukları dahilin de tesislerden talep ettikleri birtakım belgeler mevcuttur. Bu belgeler tesiste sağlıklı gıda üretildiğinden başlayarak, alınması muhtemel tüm hizmetlerin hijyenik ve sağlıklı ortamlarda gerçekleşeceğini garanti eder. Bu belgelere sahip tesislerde doğal olarak her zaman için tercih edilenlerin başında gelir. Konaklama tesislerinde ise Kat Hizmetleri Bölümü temizlik, düzen ve bakım ile ilgili işleri yapan departmanı dır. Doğal olarak konuğun bir işletmeyi tercih etmesindeki en büyük neden otelin temiz ve tertipli olmasıdır. Otel Hijyeni ise, tesiste buna yönelik yapılan işlerin sağlık koşullarına olan uygunluğunu ifade etmektedir.  SPA HIJYENI VE SAKINCALI KONULAR


  Son yıllarda başta güney sahillerimiz olmak üzere ülkemizde inşa edilen birçok yeni turistik tesiste neredeyse Spa & Welness bölümü olmayan yoktur. Trend olmasının yanı sıra yerli ve yabancı turistin de beklentileri arasında üst sıralarda gelen Spa'lar arasında dünyadaki benzerleri ile boy ölçüşebilecek kalite ve donanımda olanları da vardır. Termal, Mineral, Tıbbi, Genel ve Günlük olarak farklı yapılarda hizmet veren bu Spa'ların kendi temizlik ekipleri haliyle mevcuttur. Otel bünyesinde bulunan bazı Spa lar ise bu temizlik hizmetini otel Housekeeping departmanından alırlar. Bazı büyük Spa işletmesi yapan gurupların temizlik departmanlarını kendi bünyelerinde oluşturdukları da görülmüştür. Hatta Executive Housekeeper ile çalışan zincir Spa işletmeleri de hali hazır da mevcuttur. Her ne şekilde olursa olsun SALUS PER AQUAM Türkçe meali ile SUDAN GELEN SAĞLIK anlayışını değiştirmemek, bozmamak gerekir. Unutulmamalıdır ki hijyen ve sanitasyon kontrol mekanizması sağlıklı olmayan bir spa işletmesinde, özellikle havuzların ve ıslak ortamların cilt enfeksiyonları ile Lejyonella hastalığının kaynağı olduğu deneyimlerle kanıtlanmıştır. Bilhassa sıcak havuz içindeki sürekli devirdaim olan suda mikrobiyal çoğalma ve enfeksiyon riski mevcuttur. Bu tip riskler göz önüne alındığında yapılması gereken, tesisteki su kalitesinin kötüleşmediğini garantilemek için sürekli ve dikkatli şekilde bakım yapılmasıdır.

  Sezon içerisinde tesislerde en çok reklamasyon alan bölümlerden biri olan Spa'lar bünyelerinde bulundurdukları birçok rekreasyon alanları vasıtası ile hizmet vermekte ve bu esnada hijyen konusunda oldukça kontrollü olmak zorundadırlar. Bu konuda Spa yöneticilerine düşen ağır bir sorumluluk mevcuttur. Rutin denetimler yapan ve bunun sonucunda rapor tutan il sağlık müfettişleri, sezon içerisinde onlarca tesise gerekli sağlıklı ortamları yaratmadıklarından ya da yapılandırmadıklarından dolayı cezalar kesmektedirler. Bunun en büyük nedenlerinden biri Spa yöneticilerinin kendi mesleklerinin tüm inceliklerine hakim olmalarına karşın hijyen ve sanitasyon konularının genelde başka birimlere devretme eğilimidir. Tüm Türkiye'de termal tesisler ile birlikte sayıları 2 bin 500 civarında bulunan ve yaklaşık 10 bin istihdamın söz konusu olduğu bu dev sektör, 400 milyon doları aşan rakamlar ile büyüklüğünü kanıtlarken, yaklaşık 100 milyon dolarlık yeni yatırımların da kapıda olduğu belirtilmektedir. Hal böyleyken ve rakamlar bu denli ortadayken,beklemeden yapılması gerekenler ise oldukça nettir.

   

  OTEL PERSONELİNİN UYMASI GEREKEN HİJYEN KURALLARI


  Otelde çalışan personelinde kişisel hijyen ve sağlık kurallarına uyması, üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmesi için, otel idaresinin de birtakım önlemler alması ve haliyle uygun ortamı sağlaması gerekmektedir. Uyulması gereken kurallar ise sırası ile şu şeklidedir; İşe alınmadan önce personel sağlık kontrolünden geçirilmelidir. Kan testleri ve röntgenleri (özellikle akciğer) alınmalıdır. Bu teknikler, daha sonra zaman zaman yinelenerek, personelin sağlık durumu denetim altında tutulmalıdır. Hastalanan personele izin verilmeli, hastalığı süresince istirahat etmesi sağlanmalıdır. Hafif bir öksürüğü de olsa doktora gönderilmeli, ağız ve burun kültürü alınmalıdır. Personelin yemek yeme alışkanlıkları gözlenmeli, yalnızca onların kullanacağı yemek yiyebilecekleri ve dinlenebilecekleri bir yer hazırlanmalıdır. Yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkayabilecekleri ayrı bir muslukları olmalıdır. Kullandıkları tuvaletlerin son derece temiz tutulması için gerekli malzemeler (suyu kesilmeyen musluk, bol sabun vb.) sağlanmalıdır. Personelin iş alanına yakın duşları olmalı, sık sık yıkanmaya teşvik edilmelidirler. Üniformaları sık sık yenilenmeli; her personelin en az 3 takım üniforması olmalı; giysisi az da olsa kirlendiğinde değiştirmeye, temizini giymeye zorunlu tutulmalıdır. Her gün duş alınmalı, yıkanmalı, terlemeyi önleyici ve koku giderici deodorant kullanılmalıdır. Temiz iç çamaşırı ve temiz giysiler giyilmeli, sokak giysileri ile mutfakta serviste çalışılmamalı, üniforma her gün değiştirilmelidir. El tırnakları kısa olmalı, dikkatle fırçalanmalıdır. Özellikle kadınların bilezik, alyans yüzük gibi mücevher takmalarına izin verilmemelidir. Yiyecek hazırlanırken ya da yiyeceklerin açık bulunduğu yerlerde öksürülmemeli, hapşırılmamalıdır. Bir mendille ağız ve burun kapatılmalı, bu durumda kâğıt mendil kullanılmalı kirli mendil üniforma cebinde ya da elde olmamalıdır. Sık sık, her fırsatta ılık su ve sabunla eller, tırnak fırçası ile fırçalanarak yıkanmalı. Elleri el yıkamak için ayrılan musluklarda yıkamalı, yiyecek yıkama muslukları bu iş için kesinlikle kullanılmamalıdır. Personel tuvaletlerinde, musluklarda kalıp sabun yerine duvara monte edilmiş sıvı sabun kabı olmalı ve sıvı sabun kullanılmalıdır. Bütün bu sıralananlara ek olarak personelin kişisel eşyalarını koydukları özel dolaplarına hiçbir şekilde yiyecek konulmamalı, saklanmamalıdır. Bu idare tarafından cezalandırmayı bile gerektirebilir. Unutulmamalıdır ki, bu tür yiyecekler tüm haşereler ve fareler için son derece cazip bir ortam yaratır.

  VE PEST CONTROL…

  İnsanlar, otellere, restoranlara ya da dinlenme tesisi vb. yerlere gittiklerinde çoğunlukla kendilerine sunulan ön cepheyi görürler, zaten işletmenin amacı da budur; albenisi olan ön cephe. Gerçekte arka cephede neler oluyor, çatalımızın ucundaki gıdanın, tarladan - masamıza gelene kadar ki serüveni nedir, bu pek merak edilmez.
  Haşere mücadelesi önceki yıllarda "ilaçlama" olarak tanımlanırdı, ancak son yıllarda, sadece ilaçlama değil buna bağlı faktörlerinde etkisi görüldüğünden, bu alandaki hizmetin tümü "pest kontrol hizmetleri" olarak görülmeye başlandı. Gerçekte, mücadele büyük oranda, haşerelerin çoğalmasını sağlayan alanların (mümkün olduğu noktada) ortadan kaldırılması ile mümkündür. Üremenin devam ettiği yerler göz ardı edilerek mücadele yapıldığında, üreme hızla devam edeceğinden asla sonuç alınamayacaktır. Çünkü, haşerelerin son derece yüksek üreme güçleri vardır Ülkemizde maalesef Haşere ve kemirgenlere karşı yapılması gereken ilaçlama ve kontrol hizmetleri, Gerek devlet gerekse kişi ve kurumlarca uzun yıllar ihmal edilmiş ve AB uyum yasaları çerçevesinde 2005 yılında konu kısmen de olsa devlet tarafından sahiplenilmiştir. Önceki yıllarda halkın sağlığını ve gıda güvenliğini hiçe sayan yaklaşım bu tarihten itibaren, birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da sadece günü kurtaran yaklaşımlarla az da olsa mesafe kaydedilmiştir. Sonuç olarak HIJYEN tesisteki sağlıklı koşulların sürekliliğini garanti eden bir süreçtir. Tesisler hizmet kalitelerini ve misafir sürekliliğini garanti etmek için başta temizlik ve hijyen olmak üzere bir çok hizmeti garanti etmek zorundadırlar.
  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  derya - 2.09.2012 11:45:53
  kesinlikle doğru ve uugulanması gereken ciddi kurallardır.hizmet sektöründe isek önce hijyen ve temizlik.....


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun