Emir Hepoğlu

Dinozor

Dinozor

Birine dinozor dendiğinde her ne hikmetse hakaret ya da aşağılama sayılıyor. Oysa bilgi, görgü, deneyim içeren, mizah yükü bol acayip keyifli ve yüceltici bir kelime bence.

Dinozorun Yunancada ‘’korkunç kertenkele’’ (deinos+sauros) anlamına gelmesi her ne kadar hakaret durumuna azıcık katkı yapsa da biz o topa hiç girmeyelim şimdilik.

Dinozor tanımlamasına maruz kaldığında tüyleri diken diken olanların, rahmetli Mina Urgan hocanın ‘’Bir Dinozorun Anıları’’ kitabından ballı kaymaklı alıntılar yaptığına defalarca ve bizzat şahidim.

Riyakâr insanlar işte yapacak fazla bir şey yok (kalaylamaktan başka).

Yerini, çok çaba harcamasına karşın bir türlü hak edememiş türlü hadsizin, onca değerli ismi dinozor olarak addetmesini önce üzüntü, ardından kızgınlık hissiyatı ile izler ve çoğu zaman bodoslamasına kafa, göz Allah ne verdiyse girerim mevzuya.

Lafla adam dövme olayını oldum olası çok sevmişimdir. Hatta bununla ilgili ihtisas sahibi hocalardan ders almışlığım bile vardır, o kadar yani.

Hiç unutmam, uzun zaman önce ben henüz sektörün bordrolu bir neferiyken, interneyşınıl bir firma yetkilisi hatun kişiye yan otellerden birindeki bir ablamız için dinozor benzetmesi yapmıştım. Bunun nedeni o ablamızın dinozor mertebesine ulaşmış gerçek bir duayen olmasıydı.

Sonuç olarak bu karşı tarafa olumlu bir biçimde değil, bilakis hakaret abidesi şeklinde aktarıldığından ortalığı temizlemek ciddi vakit almıştı. Ama hallettik çok şükür, sıkıntı kalmadı.

Dinozor daha çok bir mecazdır. Yaşlı, çağın gerisinde kalmış ama bunu hazmedemeyen, hatta eski konumunu hala korumaya çalışan insanlara etiket olarak yapıştırıldığı sıklıkla görülür.

Yenilikler zor gelir, ayak uydurmak güçleşir. Koltuğu terk etmemek için türlü bahane uydurulur. Bir dolu Bizans oyunu senaryosu yazılır ve sahneye konur. Sonuç çoğu zaman hüsran, bazen de enteresan şekilde başarılı bir şekilde vuku bulur.

Ama her halükârda ayıptır, günahtır, hak yemekten öte değildir. Zamanı gelince bırakmanın dayanılmaz hafifliğini Aerosimth’den ‘’I dont wanna miss a thing’’ eşliğinde gümbür gümbür dinleyerek iliklere kadar hissetmek en doğrusu olacaktır.

Bunu kıymetli büyüklerimize inceden, incitmeden anlatmak gerekir. Sonuçta onları üzmek istemeyiz, öyle değil mi?

Enteresan bir şekilde dinozor denince akla hep yaşlılar gelir. Ancak kendi genç, ruhu dinozor olanları da atlamamak gerekir. Yaşlıların yerini almak için can atan ve onları diskalifiye etmek için alayıyla kirli iş birlikleri yapan bu tayfa, gençliğin verdiği enerji ile dinamik bir şekilde hareket eder ve etik değerleri kolaylıkla ayaklar altına alarak ortalığı hak ile yeksan eyler. Bence bu modeller ortalığı çok daha fazla kirletiyor.

Naçizane önerim, zamanı gelenlerin ombudsman dinozor mertebesine terfi etmesi böylelikle taze kanın damarda akmasının yolun açmaları. Dinozor özentisi genç T-rex tayfasının ise ruhlarını faydalı bilgilerle besleyip, kopyacılıktan öte özgün şeyler üretmeleri.

Peki ben bu yazıyı neden mi yazdım?

Çok fazla dinozor ve T-rex tanıyorum da ondan. O nedenle bu yazıda tüm Jurassic Park ahalisine gelsin. Kim bilir belki de bu vesileyle kendilerine çeki düzen vermek isterler.


Bu Makale 14.03.2022 - 09:29:09 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.