Emir Hepoğlu

Suretler ve maskeler

Suretler ve maskeler

Makale için alıntı yaptığım başlık 2009 yapımı bilim, kurgu aksiyon konulu, başrolü kıymetli Bruce Willis abimize ait olan bir enteresan Hollywood filmi. Filmin senaryosu insanların kendilerinin kusursuz robot versiyonlarını sahip olmalarını sağlayan yüksek teknoloji ürünü suret olgusunun üzerine kurgulanmış. Gayet keyifli ve teknoloji geliştikçe olabiliritesi yüksek muhtemel bir mevzu yani.

Aslında bir çeşit inceden maske göndermesi. Günlük hayatta kendimizi olduğumuzdan farklı gösterme çabasının beyaz perdeye güzelce aktarılmış hali. Şimdilik robotlarımız yok ama binlerce kez şükürler olsun ki onun yerine kutsal İnstagram var. Cerrahi ve estetik müdahalelere destek babında bizi bambaşka insanlara dönüştüren aplikasyonlarımız var. Var oğlu var yani.

Özetle şimdilerde tüm derdimiz, aklımızdaki hayali kahramana kendi yarattığımız minicik evrenlerde hayat vermek, farklı göstermek ve elbette büyütmek.

İş dünyası içerisindeki tüm sektör erk ve temsilcileri henüz teknoloji bu kadar ilerlememişken bu durum için daha organik ve sürdürülebilir bir yöntem kullanıyordu ‘’maske’’. Daha otoriter, daha zeki, daha çalışkan ve hatta daha seksi görünmek için yıllar boyu kullanıldı bu maskeler. Hala hayatta olan kurucu babalar, temsilcileri ve ikinci, üçüncü kuşak bu geleneğe sıkı sıkıya bağlı ve ebedileştirmek için gayret sarf etmekte.

Ancak unutmamak gerekir ki hepimizin bir çapı, kapladığı bir alan var. Kabın derinliği ne kadar ise o kadar doluyoruz icabında. Özetle; -Sen dilediğin kadar kendini farklı göstermeye çalış ama bil ki biz yemiyoruz bebeğim.

Ve maskeler

Benim için gayet önemli bir toplantıda evvelden kendisine hayranlık duyduğum ve uzaktan tanıdığım kadarı ile sempatik ve başarılı bulup takdir ettiğim patroniçe vekili hanımefendi görüşmemiz esnasında neden bu kadar pozitif olduğumu dişlerini sıkarak sorduğunda gerçek yüzünü bir anlığına da olsa göstermiş oldu. An itibari ile benim için fitne fücur sarışın bomba şekli şemaline bürünen hanımefendiyi Tongue Fu tekniğiyle doğduğuna pişman ettim. Bu ablanın maske adı ‘’Sahte sempatik maskesi’’.

Yaptığım etkinlik programının adını hınzırca ama incitmeden tırtıklamaya çalışan ve kendini yıllardır yaptığım şeyin tam ortasına zonk diye yerleştirmeye çalışan, benmişim taklidiyle çıktığı yolda yarım düzine katılımcıya bile ulaşamayan, her ziyaretimin ya da atölyemin ardından ilgili kontağı arayıp ‘’Öz Motivasyon Atölyesi’’ benim deme cüretini gösteren hadsizlik timsali arkadaş, senin maskenin adı ‘’Hadsizlik Maskesi’’.

Bazısına mevki makam kalın geliyor, bu net ve kılçıksız bir durum tespiti. Önceleri, geleceği, bıkkınlığı, kaçış düşünceleri, daha fazla kazanma isteği ve tebdili mekânda ferahlık vardır ilkesi ile hareket eden ve farklı zamanlarda akıl, fikir değişimi için yanıma gelen arkadaş, kısa süre önce koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler hesabı damdan düşercesine inceden bir mevkiye kavuştu. Uzun yıllardır hasretini çektiği ancak oraya ulaşmak için asla mücadele etmediği konuma şakkadanak oturunca hemencecik kendini kaybeden bu arkadaş ilk iş olarak yatırımcının övgülerine mazhar olmak adına başladı jurnalciliğe. Onu, bunu, şunu ve diğerlerini soslayarak, krem şanti sürerek ispiyonladı da ispiyonladı. Bu esnada takındığı tavırda, işinde, gücünde, operasyona ve misafir memnuniyetine odaklanmış gayet motive yeni gelin pardon yeni müdür tavrıydı. İfadesiz yüzü, kısa ve net konuşmaları, arada bir sert çıkışları, markayı kolladığını düşündüren fikirleri ile bu kendini bir noktaya getiren bu arkadaşın maskesinin adı olsa olsa ‘’Poker Face Maskesi’’ olurdu. Allah akıl fikir ihsan eylesin.

Durum tespiti

Tüm bu detaylı ve antropolojik girişin ardından sadede gelirsek eğer;

Turizm dünyasında konuşulan konular genelde gelirler, giderler ve istihdam üçgeninde olduğundan başka şeyler konuşmak kimi zaman gereksiz, çoğu zaman alakasız ve bazen de mübalağa gibi algılanmakta. Yani ince detayları görmeden bilmem kaç milyar dolar gelir ve bilmem kaç milyon konuk mevzularına girmek ve bu mecrada ahkam kesmek çok daha kolay. Bu konulara el atması gereken erklerin beyanları aslında gayet yeterli. Yani üzerine ahkam kesmenin bir manası yok. Asıl konuşulması gereken sektör dinamiklerinin etik ve ahlaki boyutta yaşadıkları erozyonun onarılması olmalı. Zira yaşadığımız bir dolu olumsuzluğun kök sebepleri ve çözümsüz olması davranış ve düşünce biçimlerimizin değişmiş olmasından kaynaklanıyor. Bu benzersiz hizmetimize, meşhur güler yüzümüze ve neredeyse yapının tümüne olumsuz etki ediyor. İster inanın, ister abartma Emir deyin ama bu böyle.

Yine aştı çayın suyu boyunu, taştım kenara akıtıyorum. Ama konuşamıyorsak yazmamız lazım. Yazamıyorsak video filan yapalım öyle değil mi? Amaç asla rencide değil. Tavrımı sert ama tatlı bir hatırlatıcı unsur olarak görürseniz çok sevinirim canlar.

Sağlıcakla kalın

Emir Hepoğlu namı diğer Otel Faresi


Bu Makale 04.01.2023 - 10:17:37 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Sahte Mutluluk Maskesi

    Bayram AYDIN. 22.01.2023 - 11:00

    Sevgili Emir Hepoğlu, Sahte mutluluk Maskesini atlamayalım, Uslûbu bozuk sahte gülümsemeler ile donatılarak eğitilmeye mecbur bırakılmış, "Z" kuşağı büyüdükçe uslûbu bozuk, herseye hevesli, meraklı, yapmacık insanlar oldu etraf.. Tamam sizsiniz, en mutlu, en zengin, en çok gezen, en çok doğum günü olan, en güzel yemeği yiyen, ama gel gelelim tiksinti duyacak hale geldim bunlardan.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.