Almanya uçak biletinden alınan vergiye zam yaptı

Almanya uçak biletinden alınan vergiye zam yaptı
Almanya, uçak biletlerinden alınan vergiye zam yapma kararı aldı. Yapılan zamlarla, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelere uçakla seyahat eden yolcular 15,53 euro vergi öderken, ödenecek verginin tutarı destinasyona bağlı olarak yaklaşık 71 euroya kadar çıkacak.

Alman hükümeti, bütçedeki milyarlarca euroluk açığı kapatmak için aldığı önlemler kapsamında uçak bileti vergilerine de zam yaptı. 

DW’de yer alan habere göre bilet zammı 1 Mayıs’tan itibaren Almanya'dan kalkan uçaklar için geçerli olacak. Almanya'da yeni zamla birlikte bilet vergisi, destinasyonun hangi sınıfta yer aldığına bağlı olarak bilet başına 15,53 euro ile 70,83 euro arasında değişiyor. Böylece bilet fiyatları yüzde 22,5 ile yüzde 24,5 oranında artırılmış oldu.
 
Türkiye için bilet vergisi 15,53 euro olacak. Almanya'da bilet vergisi, varış yerinin uzaklığına göre üç kategoriye farklı şekilde uygulanıyor. Türkiye; AB ülkeleri, Rusya ve Cezayir ile birlikte en düşük vergili sınıfta yer alıyor. Çok sayıda Afrika ve Asya ülkesinin yer aldığı, 6 bin kilometreye kadar olan uçuşlardaki ikinci kategoride bilet ücreti 39,34 euroya yükseldi. 

2019’daki verginin iki katına çıktı

Çin ve ABD gibi daha uzak mesafelerdeki uçuşlarda ise bilet vergisi 70,83 euroya yükselecek. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa uçuşlarına uygulanan bilet vergisi, yapılan son zamla birlikte, 2019 yılına göre iki kattan fazla artmış olacak. 

AB'ye üye 27 ülke arasında sadece 9'unda bilet vergisi uygulaması var. Almanya en yüksek vergileri uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. 

Alman Havacılık Birliği (BDL), salt uçak biletiyle, konaklama gibi ek hizmetleri de içeren paket tatillerin arasında farklılık olduğuna işaret ediyor. 

Alman havayolu şirketi Lufthansa, erken alınan biletlerde vergi zammını kendisinin karşıladığını açıklamıştı. Paket tatillerde ise acentelerin belirli koşulların altında ek zammı müşterilerden isteyebileceği belirtiliyor. Ancak bunun için yapılan anlaşmada bu yönde bir ibarenin belirtilmesi gerekiyor. Turizmciler ise yapılan vergi zammının ek mali yük ve uzun vadede olumsuz ekti yaratacağını düşünüyor.

“Seyahat acentelerine 21 milyon euroluk yük getirecek”

Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig acentelerin ek miktarları karşıladığını belirterek, “ Vergi zammı ana sezonda planlamalarımıza göre seyahat acentelerine yaklaşık 21 milyon euroluk ek yük getirecek" dedi. 

Seyahatin giderek daha pahalı hale geldiği eleştirisinde bulunan Fiebig, "Enflasyon ve artan enerji fiyatları nedeniyle tatillerde zaten fiyat artışları oldu. Siyasi karar alıcılar ek zamlarla seyahat etmeyi daha da pahalılaştırmaya devam ediyor" dedi. 

2011 yılında Angela Merkel başkanlığındaki hükümet tarafından yönetilen uçak bileti ücreti, 2022 yılında devlet kasasına yaklaşık 1,2 milyar euro katkı sağladı. Yapılan son zamla bu yılki bilet vergisi gelirinin 400 milyon euro artması bekleniyor. Hükümet, önümüzdeki yıllarda bilet vergisinden yılda 580 milyon euro ek gelir bekliyor.


Bu Haber 27.04.2024 - 13:21:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.