savasdas@turizmguncel.com

Vural Karasu ve Kamil Özil’den sezon değerlendirmesi

Vural Karasu ve Kamil Özil’den sezon değerlendirmesi
Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin Antalya’da düzenlediği toplantıya panelist olarak aktılan Anex Tour Genel Müdürü Vural Karası ve Meeting Point Ticaret Müdürü Kamil Özil, turizm sektörüne beklentilerini paylaşıp değerlendirmelerde bulundu.

Pandemiden dolayı 2020’de Almanya’dan Antalya’ya 400 bin civarında turist geldiğin belirten Kamil Özil, Alman turist sayısının bu yıl 10 milyona ulacağını kaydetti. Turist sayının 2022’de 2019 rakamlarının yüzde 80’ine ulaşmasını hedeflediklerini belirten Özil, kriz döneminde turizmcilerin fazla yatırım yapmadığına dikkat çekti.

Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu ise 2016’da Rusya krizini yaşayan sektörün pandemi döneminde daha büyük bir krizle karşı karşı karşıya dikkat çekti. Rusya pazarını değerlendirirken 2020’yi referans almadıklarını ifade eden karasu, nisan ve mayısta Rusya pazarının kapalı olmasından dolayı kaybedildiğini ancak ağustos eylül aylarının iyi geçtiğini kaydetti. Karasu, “Ekim ve kasım ayları da iyi görünüyor. Bu yıl, hiç alışık olmadığımız bir şekilde, mart ayında otellerin yarısı Rus turist ile doluydu. Bunda diğer destinasyonların kapalı olması etkili oldu.” diye konuştu.

Turizm sektörünün şu andaki en büyük sorununun personel olduğunu kaydeden Karasu, “Birçok otel yüzde 60 dolulukta personel olmadığı için rezervasyon alamıyor. Orta ve uzun vadede personel ihtiyacı doğacak. Sekiz ay açık kalıp on iki ay maaş vermek mümkün değil. En alt kademede maaş alan insanlardan söz ediyorum. Bunu meslek olarak görmek gerekir ve bu ancak hükümet ile işbirliği yapılarak çözülebilir” ifadelerini kullandı.


Bu Makale 27.09.2021 - 09:43:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Ömer Altıkulaç - 27.09.2021 - 06:49

    Personeli tatmin edici bir maaş ikramiye ve haklarını tam verirsen çalışacak olan çok olur

  • Engin Çelik - 27.09.2021 - 11:07

    Sayın Karasu tabiki söylediklerinizde haklılık payıniz vardır ancak 8 ay boyunca para kazanıp 4 ay boyunca askı mantığı ile evlerine gönderdiğiniz emekçi personelden vefa bekleyemezsiniz personel sirkülasyonunu düşük maaşlar vererek ve 3 kişinin yapacağı işi 1 kişiye yükleyerek sizler olusturuyorsunuz personelden emekciden kâr edilmez sezon yaklaşırken son 1ay kala personel aramaya başlıyorsunuz ve eksik gedik sezona başlıyorsunuz tabiki bu ülkemize gelen turistlere eksi olarak yansıyor tabiki turizm bakanligida bu işe bir el atmalı ancak patronlar ceo lar otel yönetimleri de bu işin çözümü için elini taşın altına koymalıdır.Günumuz ekonomisinde asgari ücret ile aile geçindirmek ve vefa beklemek zor personelin kafasındaki problemleri çözebilirseniz başarıya ulaşabiliriz saygilarimla

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.