Rıza Ersoy

Turkish Holidays

Turkish Holidays

Bu benim ilk yazım. Ümit ederim ki son olmayacak. Bir otelci olarak konulara sadece ve sadece turizm / konaklama penceresinden degil , turizm/uçak , turizm/finans, turizm/ekonomi, turizm/ sosyoloji gibi farklı yönlerden degerlendirmeler yapmak amacındayım.

Detayda ise döviz kurları, uçak sorunu, low cost airlines, rating agencies ve turizme ve Turk ekonomisine etkisi, turizm ve demokrasi ve ülke ekonomilerine etkileri gibi detay konulara deginmek istiyorum. Ancak değinmekle kalmayıp mümkün mertebe çözüm önerileri sunmaya gayret edeceğim.

Aslında ilk yazım döviz kurları ve turizme etkisi olacaktı. Ancak Thomas Cook un batması, uçak sorunu, otelcilerin tur operatörleriyle yasadıkları sorunlar gibi daha sonraları değineceğim bir konuya ilk yazımda değinmeyi gerektirdi.

Geçen sene, bir büyüğümün vasıtasıyla Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşme imkanım oldu. Kendileriye, sanki bu günleri görürcesine aşağıdaki cümleleri paylaştım:

Turkiye kendi turizmini yapmıyor, turizm stratejisini belirlemiyor, belirleyemiyor. 2-3 tur operatörü Turkiye turizminin kaderini belirliyor. Turkiye’de resort turiziminde ‘’paket turlar’’ yüzde 90'ları bulurken, en fazla turist çeken İspanya ve nitelikli turist çeken Portekiz gibi ülkelerde bu oran yüzde 26'lar seviyesinde. Neden? Çünkü low cost airlines dediğimiz birkaç uçak şirketi, İspanya'ya, Portekiz'e, İtalya'ya vs direkt uçuşlar gerçekleştiriyorlar. Dolayısıyla paket turizm yerine misafirler kendi uçaklarını, kendi transferlerini, kendi otellerini özgürce seçebiliyorlar. Oysa ki biz, yani Turkiye konaklama sektörü, paket tur satan operatörlerin elinde, herhangi bir stratejimiz olmaksızın, dış operatörlerin stratejilerine mahkum kalıyoruz.”

Bu cumlelerin sonunda Sayın Cumhurbaşkanımıza aşağıdaki cümleyi sordum: “ Sayın Cumhurbaşkanım, elimizde Türk Hava Yolları gibi çok büyük bir güç varken, neden bunu Türk turizminin başarısına tahvil etmiyoruz? Neden dışarıya bu kadar bağımlı kalıyoruz?” Sayın Cumhurbaşkanımız dikkatle dinledi. “Haklısınız, biz zaten bu tür hususları Mehmet Bey’le ( Sayın turizm bakanımızla) görüştük. Biz bu güne kadar turizmde az para harcayan turiste yatırım yapıyormuşuz. Bundan sonra daha az turist gelse dahi , daha fazla gelir elde etmek amacındayız” babında ve devam eden bir konuşma yaptı kendileri.

Bakınız, , Thomas Cook'un batmasından en fazla etkilenen ülkeler, milli gelirleri daha düşük olan ve paket turizme yönelen ülkeler. Şimdi soruyorum; sizler (bizler) yurtdışına örneğin Amerika'ya , İngiltere'ye, Almanya'ya, Italya'ya, Fransa'ya giderken yüzde kaçımız paket tur alıyor? Oradaki otellere girdiğimizde, bize paket tur getiren tur operatörlerinin levhalarını hiç görüyor muyuz? Ben hiç rastlamadım.

Şimdi çözüm önerim: İlk etapta tabii ki ,Thomas Cook'un batışından etkilenen otellere uygun faiz ve vadeli kredi verilmeli. Uzun vadeli olmak kaydıyla. Inşaat sektörüne ve otomotiv sektörüne sağlanan destek şu ana dek maalesef turizm sektörüne sağlanmadı. Eminim hükümet bir hazırlık içindedir. Sadece kredi yönünden değil, Thomas Cook’un yokluğunda oluşacak uçak koltuğu sayılarına gerçekten devletımız önemle eğilmeli. Aksi halde seneyi kaybetmiş olacağız.

Ancak bir de olaya geniş pencereden bakmak lazım. Biliyorum ya da dinlediklerimden anlıyorum: Slot almak, charter sınıfında uçmak kolay değil. Ülkemizde şu anda tur operatörlüğü yapan Jet2 Holidays diye bir tur operatörü var. Bu operatörün çıkış noktası Jet2 Airlines. Yani bu operator, eskiden sadece bir hava yolu şirketi idi. Daha sonra işletme teriminde “vertical integration” dediğimiz bir strateji ile Jet2Holidays'i kurdu. Dolayısıyla sadece uçakla yolcuları taşımakla kalmadı, aynı zamanda Jet2 Holidays markasıyla paket tur satmaya başladı.

Simdi önümüzde 2 seçenek var: Birinci seçenek, devletin bu konuya el atıp, pegasus airlines, THY gibi havayolu şirketlerine destek vermek suretiyle resortlara yurtdışından direkt uçuş yapmalarına vesile olmak. İkıncısı ise vertical integration modeliyle Turkish Airlines'a “Turkish Holidays”i kurdurmak, ve bunun organizasyonunu yapmak.

Boylesi büyük bir ağa ulaşmayı başarmış Türk Hava Yolları, eminim ki bu organizasyonu yapabilecek kapasitededir. Kendi göbeğimizi kendimizin kesme zamanıdır. Artık Türk konaklama sektörü batan tur operatörlerinden inanın bıktı.

Saygılarımla,


Bu Makale 01.10.2019 - 16:45:26 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Murat bilen 03.10.2019 - 09:42

    Nisan 2019 turizm bakanımız aynen şöyle diyor THY 68 noktadan turizm bölgelerine direk uçuş başlatıyor. Sonuç bugün hayal

  • Ercan güneştutar 02.10.2019 - 12:17

    Bak ne demiş

  • Kerem 02.10.2019 - 11:19

    Çok doğru tespitler...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.