Rıza Ersoy

Devlet para basmalı!

Devlet para basmalı!
Değerli okurlar, uzun zamandır yazmadım. Olayları gözlemlemek ve gerek yurtdışı gerekse de yurtiçindeki önlemleri izlemekle meşgul oldum. Bugünkü yazım işin ekonomik boyutu hakkında.


Yurt dışında alınan ekonomik kararlarda, ülkemizle kıyaslanamayacak şekilde yüksek ekonomik destekler verildiğini görüyoruz. Bunu merkez bankası bilanço aktifini artırarak yapıyorlar. Tıpkı 2008 ekonomik krizinde yaptıkları gibi. ABD merkez bankası aktifini 1 trilyon dolardan 4 trilyon dolara çıkarmıştı. Gecen hafta Kongre’de 2,2 trilyon dolar destek paketi acıklandı. Basit bir hesapla: ABD milli geliri yaklaşık 20 trilyon dolar. Türkiye’ninki 1 trilyon dolar. Aynı oranda destek paketi açıklansa ABD milli gelirinin bizim milli gelirimizin 20 katı oldugunu düşünürsek: 2,2 trilyon dolar / 20 : 110 milyar dolar destek paketi acıklanması gerekirdi. Acıklanan 100 milyar TL.. Avrupa deseniz yine orada da çok yüksek meblağlar acıkladı.

Bakınız, enflasyonun artma tehdidini anlayabiliyorum. Ancak zaten mevcut talep koşulları ve petrol fiyatının bu denli düşüşü enflasyonu çok yukarı seviyelere çekecek konumda değil. Bizim ülkemiz de Merkez Bankası aktifini artırmak yani para basmak ve bunu halka ve işverenlere münasip bi şekilde dağıtmak durumunda. 100 milyar liralık destek- ki bunun çoğu öteleme- bu yaraya merhem olmaz. 40 milyar dolar Suriyeli mültecilere verebilecek güçteki ülkemiz, kendi vatandaşına desteğini artırmalı. Böyle giderse bu sistem çökecek.

Umarım ciddi sekilde bu düşünülür.


Bu Makale 04.04.2020 - 17:26:37 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • RIZA ERSOY 06.04.2020 - 07:29

    Degerli okurlar, Oncelikle Yazılarıma yaptıgınız yorumlar icin tesekkurler. Ikincisi “sen” değil “siz”. Parasal genişlemeyi sadece ABD uygulamıyor. Avrupa’da da uygulanıyor. Avrupa dunyanın en temkinli ve sağlam ekonomilerinden. O da parasal genişleme uyguluyor. Bakın bugun TUSIAD Baskanı “milli gelirin yuzde 10 u kadar destek verilmeli” diyor. Yani 1 trilyon dolar /10 : 100 milyar dolar. Ben ne demişim. 110 milyar dolar. Aklın yolu bir. Şimdi TUSIAD Baskanına da mı “sen kimsin ki” demek lazım. Biz burada tabii ki karar verici değiliz. Biz sadece kendi fikirlerimizi beyan ediyoruz. Neticede ben de Türkiye’nin menfaati icin kendimce çözüm önerimi sunuyorum. Aksi fikirde olmanıza saygı duyuyorum. Ama uslubunuza dikkat etmek kaydıyla. Tesekkurler.

  • İsimsiz 05.04.2020 - 02:31

    Suriyelilere gerçekten 40 milyar usd harcandı mı acaba? Bu desteği verebilen Türkiye kendi vatandaşına neden bugün yardım yapamıyor? Demek ki o rakam da abartı, hayali ve naylon. Yardım edildi denen paraların ne kadarı mültecilere ne kadarı diğerlerine gitti, meçhul.

  • Muhammet sağlam 05.04.2020 - 11:43

    Bırakda onu devletin ekonomistleri düşünsün sen kim oluyorsunda devlet para bassın diyorsun ben ekınomistim diyorsan sen gelince para basarsın para basmakla devlet yönetiliyor bugün dünyanın en batık ekonomisine sahip ülke Amerika burada neyi savunuyorsun bununda anlamış değilim doğrusu

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.