Rıza Ersoy

Turizm doğalgazdan daha değerlidir

Turizm doğalgazdan daha değerlidir
Uzun zamandır yazmadım. Her otelci gibi dalgalı denizde gemiyi karaya oturtmadan sezonu tamamlama uğraşında debelenmekle meşguldüm, meşgulüm.

Tüm olumsuzluklara rağmen, ülkemizde iyi şeyler de olmuyor değil. Bildiğiniz üzere yakın zamanda hepimizi mutlu eden bir gelişme yaşandı: Karadeniz’de doğalgaz bulundu. Bu gelişme hem cari açığın en büyük müsebbibi olan petrol/ doğalgaz ithalatını azaltacak hem de ileride daha fazla kuyuların açılma olasılığını güçlendirecek. Bütün bunların yanında konumuz turizm olduğu için bir saptama yapmanın elzem olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki:

Turizm, Sayın Özal’ın başbakanlığından itibaren Türkiye’ye döviz kazandırmaya devam ediyor. Cari açığın kapanmasındaki en büyük elementlerden biri. Bence birincisi. Bugün 3 ila 8 yıl içerisinde bize kazandıracağı 45 milyar dolar değerinde bir kuyu bulduk diye sevinirken, turizm bu meblağları ülkemize senelerdir fazlasıyla kazandırıyor. Üstüne üstlük, kuyudan petrolü / doğalgazı çıkarmak için ciddi bir yatırım gerekirken, turizm hemen hemen tüm maliyetlerini ülke içerisinden karşılayarak 40-50 sektöre de katkı sağlıyor. Bu sene turizmin kötü gitmesi nedeniyle istihdamda oluşan açığı da ayrıca belirtmek gerekir.

Şuna inanın ki, bir doğalgaz kuyusundan doğalgazı çıkarmak için harcanan para Türkiye turizminin doğru reklamına/pazarlamasına harcansa, Türkiye, ucuz destinasyon olmaktan kurtulur, şu anda kazandığının -aynı pax ile - iki katı ciro elde eder. Katma değeri daha yüksek bir sektör haline gelir. Ayrıca özellikle Körfez ülkelerinde doğal kaynaklar nedeniyle oluşan zenginliğin yarattığı tembellik, turizmle uğraşanlarda olmaz. Bu da ayrı bir bakış açısı. Turizm, petrolden yani tükenecek olan bir metadan bütün bu nedenlerle çok daha değerlidir. Buna aslında en iyi örnek, yine bir Körfez ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri’dir. Aklı başında ve vizyonu geniş bir Emir ile Dubai Emirliğinin en büyük geliri petrol değil turizm ve buna bağlı olarak inşaat sektörü ve yine bununla beraber ticaret olmuş, Dubai kozmopolit bir kente dönüşmüştür. Dubai Ortadoğu’nun en pahalı kentidir. Petrole değil, doğru pazarlamaya ehemmiyet veren, ikonik yapılarla ve projelerle dikkat çeken “çöl iklimine sahip” Dubai, Türkiye’den sonra başlayan turizmini Türkiye’den ileriye taşımıştır. Dubai’ye birkaç defa gitmiş biri olarak da söyleyebilirim ki, coğrafi yapısını, tarihi mirasını ve iklimini Türkiye’yle mukayese dahi etmiyorum.

Sadece Dubai şehri, 2019’da 16,7 milyon turistle 27,9 milyar dolar gelir elde ederken*, Türkiye’miz 2019’da 51,7 milyon turistle 34,5 milyar dolar gelir elde etti.** Bu istatistiğe bakarak tekraren belirtmek isterim ki, Türkiye’nin, belki de dünyanın en güzel ülkesinin, ki bence öyle, doğru pazarlamayla, cari açığı kapatmak işten bile değil. Yeter ki turizme gereken ehemmiyet verilsin. Daha önce de birçok kere söyledim, yazdım. Türk Hava Yolları'nı devreye sokmak, yurtdışı şehirlerden resortlara direkt seferler yapmak, hatta Jet2’nun Jet2 Holidays’i kurduğu gibi yerli ve milli Turkish Holidays’i kurmak, hatta Pegasus’un desteklenerek devreye sokulması paket turlara rekabet yaratmak açısından elzemdir. Abu Dhabi ve birkaç destinasyonun yaptığı gibi Hollywood filmlerine sponsor olmak suretiyle ülkemizin tanıtımını yapmak ve imajını güçlendirmek, ikonik projeler yapmak gibi bir takım projeler üretmek gereği hasıl olmuştur. 2020 senesi bana göre kaybedilmiş bir senedir. Gelecek seneyi de kaybetmemek icin şimdiden bir şeyler yapmak icap eder.

Bu arada 2020’de büyük yara alan otelcilik sektörü icin özellikle finansal kesimden turizm sektörüne destek sağlanmalı ve otelcilerin ve paydaşlarının ayakta kalması için gerekli önlemler alınmalıdır. Son 1,5 aydır yaşanan doluluklar bir anlam ifade etmiyor. Pandemiden en büyük yarayı alan turizm sektörü, kapsamlı bir destek paketi beklemektedir.

Kısaca demem odur ki, turizme gerekli önem verilmeli ve 2021’e bir enkazla başlamamak için bugünden tezi yok muhakkak bir eylem planı gerçekleştirilmelidir. Burada yine derneklere ve birliklere büyük iş düşüyor. Sorunları doğru anlatmak ve dinamikleri harekete geçirmek önemli.

Kalın sağlıcakla.


Bu Makale 30.09.2020 - 15:40:19 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Lyudmila Kochkarova 06.10.2020 - 02:22

  Bravo, Riza.

 • RIZA ERSOY 01.10.2020 - 06:59

  Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler ederim. Umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir.

 • Güçlü karaman 01.10.2020 - 09:20

  Kaleme döktüğünüz makale gerçekten ayakta alkışlanır ifadelerle dolu.. analiziniz için sizi tebrik ediyorum.. allah kolaylıklar versin...

 • Sadık Badak 30.09.2020 - 05:04

  BRAVO

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.