Rıza Ersoy

''Otelleri ne zaman açabileceğimizi gerçekten bilmek istiyoruz''

''Otelleri ne zaman açabileceğimizi gerçekten bilmek istiyoruz''

Değerli okuyucular,

Covid-19 tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de çok derinden etkiledi. Yaşadığımız bu durumdan en fazla etkilenen sektör turizm oldu desek yanlış olmaz zannedersem.

Turizm sektöründe işverenler, çalışanlar ve diğer paydaşlar sektöre verilecek destekleri dört gözle bekliyor. Aksi halde bu sene turizmin gerçekleşme oranının beklenenin de çok altında kalması işten bile değil. Turizm ve otelcilik sermaye yoğun işler. Yatırım sermayesini ama daha önemlisi işletme sermayesini karşılayacak maddi destekler önemli. Ayrıca yoğun çalışılan ülkelerle Covid -19 durumuna göre en kısa sürede ülkemize uçuşları başlatmaları hususunda derin ve güçlü bir lobi oluşturmak önemli.

Burada asıl değinmek istediğim konu borçlu olan firmaların - ki turizm sektörü sermaye yoğun bir sektör olmasından dolayı oldukça borçlu bir sektör- özellikle özel bankalarla yaşamış oldukları yeniden yapılandırma süreçleri. Özel bankalar, kamu bankaları kadar yapılandırmalarda esnek değiller. Bakınız burada çok önemli 2 husus var: Birincisi devletimiz 2016 yılında bir defalığına olmak üzere bankaların kredi borçlarını yapılandırmaları halinde, Merkez Bankasına karşılık ayırmalarına gerek olmadığına dair bir regulasyon çıkarmıştı. Ancak bu krizde bankalara bu imkan getirilmedi. Bu da bankaların özel sektöre yeniden yapılandırmalarda zorluk çıkarmasına neden oluyor. İkincisi, murakıpların ve denetçilerin bankalar üzerinde oldukça katı kurallar uyguladığı ve bu katı kuralların daha çok reel sektöre zarar verdiği gerçeğini görmezden gelmeleri gibi bir durum söz konusu.

Bu arada daha önceki yazılarımda belirtmiştim: Kamu bankalarının konutlara destek sağladığı gibi tatil kredisi vermesi hususunda da turizm sektörüne destek sağlamasının önemli olduğunu. Nitekim tatil kredisi adı altında son derece güzel bir imkan sağlanmış. Hayırlısı olsun.

Velhasıl, turizm sektörü destekleri ve belirsizliklerin ortadan kalkmasını dört gözle bekliyor. Otelleri ne zaman açabileceğimizi gerçekten bilmek istiyoruz.


Bu Makale 02.06.2020 - 10:48:50 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Vatandaş 23.06.2020 - 05:51

    Turizm esnafi olarak bittik tükendik artık bizede kulak verin.oteller bolgeleri kendi haline terk edildi

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.