Rıza Ersoy

Rusya ve İngiltere... Heyet ne zaman gidecek?

Rusya ve İngiltere... Heyet ne zaman gidecek?

Değerli Okurlar, Türk turizmi çok zor bir dönemden geçiyor. Şöyle ki; 2016 yılında Rusya ile uçak krizi, 2017’de 2016’nın etkisiyle toparlanamayan bir turizm, 2020’de pandemi ve 2021’de gene pandemi. Bu sektör bu haliyle ayakta durmaya çalışıyor. Finansal destek /bankalarda yapılandırma ve buna uygun çeşitli destekler açıklamak şart.


Aksi durumda, Yunanistan’ın ekonomik krizde boğuştuğu dönemde adaları yok pahasına satışa çıkardığı duruma düşmeyelim. Bu ülkenin turizm yatırımcılarının senelerce çektiği sıkıntı ile, yarattıkları değerin yabancılar tarafından yok pahasına satın alınması durumunu kabul etmek tamamen Türkiye turizminin kaybıdır. Acil tedbir alınmazsa, turizm sektörünün ve ülkenin kayıplarının telafi edilmesi, üzülerek söylemek gerekirse, mümkün görünmüyor.

Geçen yazımdaki bazı hususları tekraren gözden geçirelim. Belirttiğim üzere ve herkesin malumu, ‘İngiltere ve Rusya’dan kötü haberler gelmeye devam ediyor’ demiştik. Nitekim İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeye aldı. Bu özellikle Dalaman destinasyonunun neredeyse bitmesi demek. Zira Dalaman destinasyonuna gelen turistin yüzde 60’ı İngiliz.

Tüm bunların yanında, nüfusa oranla ve gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla aşı yapılan ülke Türkiye. Ancak bu durum, turizme bir fayda sağlamıyor. Bu durumda en önemli etken, daha önceki yazımda belirttiğim üzere aşı tedariği. Tekraren belirtelim: Turizm Bakanlığının ve TÜROFED / TURSAB gibi birliklerin aşı tedariği hususunu dikkatle ele alması ve gerekli mercilere turizm açısından uyarı ve hatta baskı yapması çok önemlidir. Sağlık Bakanlığının da bir miktar daha aktif olması ve icap ederse, Çin, Almanya ve Rusya’ya gitmesi ve aşıyı her ne pahasına olursa olsun temin etmesi elzemdir.

Tüm bu durumu özetledikten sonra, şu andaki mevcut duruma değinmekte fayda var. Günlerdir bir heyetin Rusya’ya gideceği konuşuluyor. Şu anda görünen en önemli husus, Rusya’ya heyet gitmesi. 1 Haziran’a çok az bir zaman kaldı. Heyet şimdi gitmeyecekse, ne zaman gidecek? 31 Mayıs’ta mı gidecek? Lütfen, rica ediyoruz. Lütfen artık daha sıkı ve daha fazla ama çok daha fazla temaslar olsun.

Tüm tur operatörleri/acenteler ve konaklama sektörü bu haberi bekliyor. Bakınız, 1 Haziran’a çok zaman kalmadı. Kaldı ki aynı sekilde, Ingiltere ve Almanya’ya da gitmek, lobi yapmak, bu zamana kadarki partnerliğimizde Türkiye’nin önemini anlatmak icap eder. Yani bu güne kadar en büyük kazancı Türkiye üzerinden kazanan tur operatörlerini de Türkiye’nin pandemi sayıları düştükçe- ki düşüyor- Almanya, Rusya ve İngiltere’de lobi çalışmalarına dahil etmek suretiyle çok yoğun çalışma yapmak icap ediyor.

Durum ve gerçekler bundan ibarettir. Aksi halde, hem ülke turizmi açısından, hem cari açık açısından hem de Merkez Bankası döviz rezervleri açısından çok zor bir duruma giriyoruz.

Bilgilerinize arz ederiz.


Bu Makale 12.05.2021 - 19:42:05 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • RIZA ERSOY 15.05.2021 - 05:50

  Caner Bey, Adem Bey, Yorumlarınız icin tesekkurler. Rus / Ukraynalı turist olmadan turizm aktivitesi yürümez maalesef. Tabii ki hepsi gelsin: Avrupalı, Iskandinav, Uzakdoğulu, Ortadoğulu, Amerikalı vs. Burada amaç yüksek kalite turisti getirebilmek olmalı. Milliyet o kadar önemli degil. Ve emin olun Rus turistin parası olanı gelse, Avrupalı'dan daha fazla para harcar, esnafa faydası olur. Cünkü kültürlerinde bu var. Avrupalı, parası da olsa harcamayı sevmez. Biraz Ingilizler tüketici toplum, Avrupa'da. Bu arada şunu da belirteyim: TURIZM GUNCEL’DE YAYINLANAN BU YAZIMIN BIR KISMI REFERANS ALINARAK, RUS HABER PORTALINDA (TOURPROM.RU), ISMIM VERILEREK HABER YAPILMIS. SESIMIZ RUSYA’DAN DA DUYULUYOR COK SUKUR ... https://www.tourprom.ru/news/50276/?fbclid=IwAR3x_g3irIeaHBFNRwL7tgROwi1EXcZXnz1tTPEi-s8Kernno7aedvS04OU#.YJ_X6CK4FKo.facebook

 • Adem cetiner 15.05.2021 - 01:17

  Tutturmussunuz bir rus turist diye ruslarin hangi esnafa faydasi var bir arasturin bakalim. Sadece oteli dolu gosterir baska bir b.... a yaramazlar birakin ruslar gelmesin avrupali turisti dusunun nasil getirecegiz diye rus varsa otelde avrupali kalmak istemiyor onlarla bir arastirin bakim ben 25 yildir turizmde calisiyorum . Bana kalsa 1 tane bile rus turist ulkeye alinmasin.saygilar...

 • RIZA ERSOY 14.05.2021 - 08:01

  Zafercim, Bilgehan Hanım, Esnaf Okurumuz, Arif Bey Selamlar, Oncelikle yorumlarınız icin cok tesekkurler. Tabii benim burada yazmadaki amacım, öncelikli olarak bazı durumlara dikkat cekmek ve söylenmeyen ama bilinen gerçekleri söyleyebilmek. Hicbir olmayacak diyerek, hicbir seyi dile getirmemek de çozum degil. Negatif tepkiler de alırken, cogu zaman olumlu geri dönüşler oluyor. Bu da beni mutlu ediyor. Degerli esnafımız, tabii ki sektörün en önemli ayaklarından biri. Aynı gemide olduğumuz için, tabii ki hepimiz zorluklar icerisindeyiz. Bir dahaki yazımda, biraz daha data (bilgi) toplayıp, elimden geldiğince yazımda yer vereceğim. Beni okuduğunuz için cok tesekkurler Esnaf Arkadaslarım, Buyuklerim. Zafercim, Marmarise geldiğinde her zaman beklerim. Daha detaylı konusuruz. Saygılarımla,

 • Caner Tiryaki 14.05.2021 - 01:20

  Öncelikle sizin ve bu sayfayı okuyan herkesin Bayramı Mübarek Olsun. Çok güzel özetlemişsiniz durumu emeğinize sağlık. Ben bir turizm çalışanı olarak turizm bakanını acil istifaya davet ediyorum. Sallama beyanatlar vererek herkesin gözünü boyamaya çalışıyor ama artık kimse inanmıyor gülünç duruma düşüyor. Şahsı gülünç duruma düşsün umurumda değil ama oturdugu bakanlık Türkiye Cumhuriyeti turizm Bakanlıgı ve bu kadar lakayıtlığı kaldırmaz . Diplomasi bilmeyen insanları o koltuk Kabul etmez..

 • Zafer Kale 14.05.2021 - 03:17

  Sevgili Ersoy, öncelikle senin ve tüm camianın bu mübarek bayramını kutluyor sevgilerimi sunuyorum. Ben bir kaç platformda yazdım çizdim, çizdim yazdım daha öncede çok konuştum elde var sıfır benden öncede konuşanlar vardı elde var sıfır. Sektörde otelinden tut seyahat acentasına ve sektöre bağlı tedarik kolları ve esnaflarda dahil olmak üzere 1989 dan buyana sektörün aldığı darbelere hiç bir zaman kesin çözüm getirilmedi. Neden mi? Dönem dönem görev yapan yetkililer ya çözüm üretemedi yada ürettikleri çözüm için en yetkili merciden gerekli desteği alamadı yada yetkisi olanlar sadece kendi gemilerinin Alabora olmaması için mücadele etti. Ne oldu? Güvertede tutunamayanlar fırtınada denize düşüp boğuldu. Şimdi ne mi olacak? Her zaman ki gibi bir kaç gemi fırtınadan sağ çıkacak geri kalanların bir kısmı batacak bir kısmıda yılana sarılıp başka ellerin eline geçecek. Benim tablomda 30milyon turist girişi yok 20milyon hiç yok. Benim tablomda kaç otel, kaç acenta, kaç esnaf kapısına kilit vuracak ve borçlarını Nasıl ödeyecek var? İşte gerçek tablo bu? Rusya ya ne zaman heyet gideceği değil.

 • bilgehan karadayı 13.05.2021 - 12:02

  SELAM RIZA BEY ,RİCA EDİYORUM YAZILARINIZDA ACENTACILAR,OTELCİLER VE TURİZM ÇALIŞANLARININ YANINDA TÜM TURİZM ESNAFLARINDAN DA BAHSEDİNİZ !!! ÇÜNKÜ AYNI SORUNLARI ZORLUKLARI VE SIKINTILARI BİZ TURİZM ESNAFLARIDA ÇEKİYORUZ VE AYNI GEMİDE YOL ALIYORUZ .. NE YAZIKKİ TURİZM ESNAFLARINI TÜM KÖŞE YAZARLARI GÖZ ARDI EDİYOR VE GÖRMEZDEN GELİYOR !!! ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM !! İYİ BAYRAMLAR

 • Bitmiş esnaf 12.05.2021 - 11:54

  Yaw arkadaş esnaf mahvoldu hala hükümetten somut bir adım yok Yok efendim şöyle yardım ettik böyle çözdük Vallah ben bir esnaf olarak hiçbir yardım görmedim Bunlar bizimle oynuyorlar Aklımızla alay ediyorlar Bir Ukrayna için Rusya’yı karşına aldın Sonra Ukrayna çıktı Ermeni soylırımı var dedi Bir değmez Ukrayna için halkını bir parça ekmeğe muhtaç ettin 17 mayısta açacan da ne olacak 1 hazirana kadar icraları durdurdun zaten mevcut geçen sene yazılan çekleri bu seneye attık adamlar 2 haziranda icraya verecek Yazık bu millete GELİN BİZİ KURŞUNA DİZİN VALLAHİ HAKKIMI HELAL EDECEM DİNİM BENİ İNTİHARDAN MEN ETMESEYDİ ŞİMDİYE DEK İNTİHAR ETMİŞTİM

 • Arif 12.05.2021 - 08:42

  Bir turizm bakanımız var ki akıllara zarar, maşşallah hiç etliye sütlüye karışmaz ,ülke turizmi nolmuş nolacak umrunda değil sanki.sessiz sakin oturuyor gibi köşesinde.Rusya ya heyet gidecek dendi ,kim var o heyette peki,sağlık bakanı,dış ilişkiler bakanı falan. Söylenen bu...Bızım sessiz turizm bakanımız anlaşılan yine sessizliğini koruyup gitmemeyi seçmiş şimdiden..ha bu arada rusya 1 hazirandan sonrada göndermeyecek bence boşuna kürek çekmeye gerek yok

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.