Rıza Ersoy

Televizyona çıkıp turizm hakkında toz pembe tablolar çiziyorlar

Televizyona çıkıp turizm hakkında toz pembe tablolar çiziyorlar

Turizm çok zor günlerden geçiyor. Otellerin büyük bir çoğunluğu kapalı.

Otel sahipleri karamsar. Son 5 senede Rus uçağının düşürülmesi, darbe, tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, Batı Avrupalı turistin tüm bu olanlardan dolayı 1-2 sene ciddi şekilde düşüşü, kurun cok uzun süre ama çok uzun süre baskı altında tutulması ve beklenmedik şekilde birden 3-4 katına çıkışıyla beraber dövizle borçlanan otelcilik sektörünün bilançolarının ciddi şekilde bozulması (özkaynakların kambiyo zararı nedeniyle erimesi) ve şu anda aklıma gelmeyen birkaç nedenden dolayı zaten bir takım zorluklar yaşayan sektör Corona ile birlikte en büyük darbeyi de almış oldu.

Peki tüm bunlar olurken, bu ülkeye en yüksek döviz girdisini sağlayan ve buna rağmen hala tam manasıyla ihracatçıların faydalandığı teşviklerden faydalanamayan turizm sektörüne ve otelcilere ne destek sağlandı? Bunu söylemek ne kadar doğru bilmiyorum ama Sayın Cumhurbaşkanı’na sempati duyan bir kişi olarak derin bir hayal kırıklığı içerisinde olduğumu söylemek isterim. Birini sevmek, doğruları söylemeye engel değil. Otelcilere maalesef hiçbir teşvik sağlanmadı. Sağlanmadığı gibi gerek sayın Bakan gerekse de 4-5 tane devasa otelin genel müdürleri televizyona çıkarak turizm hakkında toz pembe tablolar çiziyorlar. Acaba biz ayrı dünyalarda mı yaşıyoruz? Marmaris’te otelcilik yapan birisi olarak söylüyorum: Oteller kapalı. Hemen hemen hepsi kapalı. Açıp açmamak hususunda büyük bir ikilem yaşıyorlar, yaşıyoruz. Açan, 3 gün sonra kapatıyor.

Çözüm olarak bundan 1 ay kadar önce yazdım: Merkez Bankası para genişlemesi yapmak zorunda. Yani para basacak. Ve bunu çeşitli yollarla gerek kamu bankalarına gerek özel sektör bankalarına kredi yapılandırmaları ve kredi genişlemesi için kullanacak. Bu parayı bedava dağıtsın demiyorum. Bankalar “corporate bond” yani “kurumsal tahvil” çıkararak bunu kamuya ve hatta yatırımcılara satabilirler. Kamu, özel sektör bankalarının bu borçlanma araçlarını uzun vadeli olarak alabilir. Böylece finansal destek sağlar ve bir rahatlama yaşayabilirler. Bunu da yapılandırma ve kredileri artırma yönünde kullanmak suretiyle hem kendilerinde hem de piyasada bir rahatlama yaratabilirler.

Bu arada, restoranlara ve kafelere destek paketi açıklandı. Peki oteller? inanın şaka gibi. Bir de sadece turizm işletme belgesi olan tesislere. Belediye belgeli teSisler ne olacak? Bu tesisler turist getirmiyor mu?

Uzun lafın kısası, otelciler (belgeli- belgesiz) destek bekliyorlar. Aksi halde , sektörde ilerleyen yıllarda büyük bir sistem çöküntüsü yaşanacak.


Bu Makale 25.06.2020 - 14:31:31 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • turizimci 06.07.2020 - 11:00

  selam; kaleminize sağlık rıza bey bizim sorunlarımızı dile getirmişsiniz. burada en önemli 2 konu var 1. İhracat; Bir ülkede üretilen bir malın, yabancı ülkelere döviz karşılığında satılmasına denir. bizde hizmet satıyoruz ve döviz girdisi sağlıyoruz onun için İHRACATCI HAKLARI verilmesi için ATSO ve STK ların bu konuya önem vermeleri gerekir. 2. Sizinde belirttiğiniz gibi belgeli belgesiz otellere yapılacağını söyledikleri devlet bankalarının destekleri biz belediye işyeri açma belgesi ile otel işletiyoruz Devlet bankası olan Vakıfbanka gidip bu krediden faydalanmak istiyoruz dediğimizde banka yetkilileri ; bunun için turizm bakanlığı yatırımlar dairesi başkanlığına müracaat etmemiz gerektiğini onlar uygun görürlerse bize talimat verecekler ona göre bizde kredi işlemlerini başlatacağız şeklinde cevaplar verilmektedirler. bizler turizm işletme belgemiz olmadığı için bunlardan faydalanamıyoruz.ancak destek ve vergilere gelince belgeli otellerden daha fazla vergi veriyoruz yatırım desteği de almadığımızdan onlar yeri geldiğinde kdv siz ötv siz alış veriş dahi yapabiliyorlar.bu haksızlıklarında giderilmesi için belgesiz otellerinde bu ülkeye döviz kazandırdıklarının bilinmesini istiyoruz......

 • Fevzi 28.06.2020 - 10:30

  Sevgili riza kardes tespitkerinize yuzde yuz katiliyorum bir otelci olarak ama maalesef sesimizi duyuramiyoruz ben acentadan avans alip kira odedim azboz deyil birkac milyon euro otel sahipleri konuşmak bile istemiyor toplanıyoruz toplantı 10 dakikada sona eriyor söyledikleri yapacak birşey yok hiç yardımcı olmak gibi bir düşünceleri yok nasılsa ben paramı almışım düşüncesindeler sözde bizim temsilcimiz otelciler birliyi falan yöneticilerinin hepsi otel sahibi oldukları için onlarında ilgi alanında deyil sizden ricamız bir yazınızda bizim feryadımızı dile getirmeniz saygılarımla

 • Yasin Colakoglu 26.06.2020 - 11:21

  sayin riza bey borc alarak borc kapatmaktan biktik artik turizm deniz kum gunes ucgeninden kurtarmak lazim ve bunun tek anahtari kumarhaneler acilmali.

 • Mehmet Bekmezoglu 26.06.2020 - 08:57

  Degerli Kardeşim öncelikle güzel konuları ele aldıgın için teşekkür ederim yalnız Turizm sektöründeki esnafı da unutmamak lazım bir parakendeci esnaf olarak çok zor durumdayız toptancı ve imalatçı camiası aynı bende dahil çeki yazılmayan esnaf kalmadı 2019 sezonunu kapatalım 8 ay oldu bu 8 aylık dönemde hiç bir esnafın cebine bir kuruş girmedi sagolsun devletimiz ne yazılan çeklerimiz bir çözüm getirdi nede ödeyemedimiz kredilere bir de üstüne üstlük icra dairelerin açtı esnafı tamamen bogduracak ama bunun sonu hiç iyi olmayacak benim acilzane fikrim devletin tek yapacagı iş ZAMANI durduracak her şeyi en az bir yıl erteleyerek Saygılar

 • Ali riza 26.06.2020 - 04:01

  Ne otelcisi yahu onlarin yediğini kim yiyor?bana kit kanaat geçinen bi otelci listesi çıkar cok merak ettim..30 odali apart işleten adam bile bmw jiple dolaşıyor ..otelci dediğin kardan zarar eder ayrica kim almış onların aldığı teşvikleri? Meral ediyom bi de ödedikleri vergiyi :) bindiği jipe otelde kazancindan vermesi gerekenden fazla vergi veriyordur.o yuzden bu ülkede otv var zaten kimse kazancından vergi koklatmadigindan..isciler 6 ay 7/24 it gibi otellerde acentlarda çalışsın onlarin6 hali dururken otelci anlatmak burda şu anki dünyanın ekonomik buhraninda abesle iştigal..bos laf ve tetikçilik

 • RIZA ERSOY 26.06.2020 - 02:45

  Degerli Okuyucular, Oncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Yalnız şunu da belirtmek isterim: Tabii ki tur operatörleri/ acenteler ve turizm işçileri bu sektörün vazgeçilmezleri, değerlileri...Ona bakarsak, Onun yanında 55- 60 ayrı sektör de turizm sektöründen/ otelcilikten fayda görüyor. Yeme içme tabak çanak, mobilya vs. Burada ben olaya daha fazla otelci yönünden yaklaştım ki söylediklerimin arkasındayım. Sizler de katı bir eleştiri getirmek yerine bunlar da var diyebilirsiniz. Ama otellere birşey olmaz yaklaşımı çok yanlış. Ayrıca otelsiz de hiçbir şey olmaz. Bu arada Iskender Bey ve Hacı Bey’e de ayrıca teşekkür ederim. Saygılarımla,

 • Iskender Gedelec 26.06.2020 - 12:00

  Hay agizina saglik kardesim, kimse korkudan dogru durust konusamiyor, herkes karnindan konusuyor, uc bes tane iktidara yakin olanlar zaten mali goturmuslerdi, goturmeye devam edip, yalakalik olsun diye TV lerde boy gosteriyorlar.

 • Cahit 26.06.2020 - 10:00

  Otel sahiplerine hiçbirşey olmaz bir sezon açmamakla, büyük acentalarda (4 tanesi ) 40’ar milyon dolar aldılar torpille . Burada zararlı çıkan sadece turizm işçileri , başka hiçkimse değil .

 • Hacı anar 26.06.2020 - 09:36

  Sevgili Rıza bey,kesinlikle haklısınız,yazınızda olan gerçekleri yazmışsınız,bankaların kredi ve testek vermesi gerekiyor ama o kadar apsuruk şeyler soruyorki,yok geçikmeniz var yok yazılan çekiniz var,ödenmiş ama ve düzeltilmiş diyorsun banka bunu kabul görmüyor,Ama yanımızda çalışan personele akıl almaz krediler veriliyor,bankalarda bu uygulamaya bir çözümde getirilmelidir. Bizlerde Bodrum,Antalya,istanbul,Ankara ve şanlıurfada spa ve fitness işletmecisi olarak bunu belitmek isterim..

 • TURIZIMCI 25.06.2020 - 06:17

  Acentalar, tour operatorlari ne yapsin ?? Parayi early booking odemelerini hotellere odedik, avans ceklerini verdik tahsil ettiniz. Paralarimizi iade etmiyorsunuz. Biz sizden daha once batacagiz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.