Rıza Ersoy

Merkez Bankası döviz almalıdır

Merkez Bankası döviz almalıdır

Dış ticaret rakamları açıklandı. Dış ticaret açığımız bir önceki yıla göre yüzde 69 artarak, 49,9 milyar dolar oldu.  

Turizmin önemi işte burada öne çıkıyor. Daha önceki yazımda belirttiğim üzere, cari açığın ana kaynağı turizmdir.  Dış ticaret açığı, yaklaşık 50 milyar dolarken, cari açık, turizm ve diğer hizmet gelirleriyle yaklaşık olarak 40 milyar dolar olarak bekleniyor. 

Bu açığın neredeyse tamamı turizmden kaynaklanıyor. Eğer turizmde iyi bir sezon geçirseydik, cari açık bu kadar yüksek olmayacak, rekabetçi kur dış dengenin negatif oluşmasında bir engel oluşturacaktı. Ancak turizm pandeminin etkisiyle çok zor bir sezon geçirdi. Keşke yeterli desteği alabilseydi turizm sektörü. 2,5- 3 milyar dolar daha kredi ve uçak teşviğiyle, en azından 10 ila 15 milyar dolar daha hizmet yaratması işten bile değildi. 

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var: Türk Lirası değer kazanıyor. Cari açığın olduğu bir ortamda Türk Lirasının değer kazanması, tüm iktisadi/uluslararası iş finansmanı teorilerine ters. Ya da yanlış bir politika da diyebiliriz. Merkez Bankası rezervleri swap’lar hariç eksi 41 milyar dolarda. Merkez Bankası döviz almalı. Neden?  Düşük fiyattan döviz alıp hem eksi rezervlerini artıya çevirmeli hem de TL’nin değer kazanmasına önlem almalı. Aksi halde yine rekabetten uzaklaşıyoruz. Bu mecrada bunu tekrar tekrar gündeme getiriyorum. Kur geri geldi diye, kur yükseldiğinde fiyat artıranlar fiyatlarını geriye çekti mi? Tabii ki hayır. Artık bu yanlışlıktan dönülsün. Eksi cari açıkta ve eksi dış ticarette “rekabetçi kur” esastır. Faizler yükseldi, döviz düştü. Nasıl olacak da turizmci borçlarını ödeyecek? Bu soruya cevap bir muamma. 

Bütün bunlarla beraber, restoran ve cafeleri de üzülerek izliyorum. Restorancı arkadaşlarım, akrabalarım ve onların etrafları perişan durumdalar. Uçakla Istanbul’a geldim. Yanımdaki kişiyle mesafem, 40- 50 cm kadardı. Bunu düşününce, restoran ve cafelerin sıkı kurallarla da olsa açılması ve sıkı kurallara uymayanlara gerekli yüksek cezaların kesilmesi şartıyla, nefes aldırılması gerektiği kanaatindeyim. Bu karar yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Empati yapalım, destek olalım restoran / hizmet sektörüne.


Bu Makale 30.01.2021 - 11:58:42 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • RIZA ERSOY 08.02.2021 - 12:34

    Merhabalar; Davut Agabey, Tarık Agabey değerli yorumlarınız icin teşekkürler. Değerli okurlar; Merkez Bankasının hem doviz rezervlerini artırmak hem de TL'nin değerlenmesini önlemek için Merkez Bankası'nın döviz satın alması gerekliliğini üstüne basarak söylemiştik. Bugun Bloomberg'de şu yazı dikkatimi cekti: https://www.bloomberght.com/israil-merkez-bankasi-ndan-rekor-doviz-alimi-2274214 Okumanızı tavsiye ederim. Teşekkürler.

  • tarık çelik kastamonu 31.01.2021 - 05:03

    sayın başkanım rıza bey merkez bankası döviz alamazki çünkü sahipleri dış gücler ve bir siyasi parti

  • Davut Doğurga 31.01.2021 - 10:23

    Sayın Ersoy, Turizm konusunda yazdıklarınız, Lokanta, Kafe gibi tüm sektörlerin açılması ve personelin çalışması konusunda ifade ettikleriniz konusunda son derece haklısınız. Saygılarımla

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.