Dr. Serdar Baş

Sezon sonu

Bu konuda mükemmel yazılmış onlarca yazı okudum.

Onlarca güzel yazıdan sonra aynı konuda bir yazı daha yazmak zor ve tatsız bir iş.

Ama garson Resul ile konuşmamız beni bu konuda yazmaya adeta zorluyor.

Resul internet sitelerinde turizm ile ilgili okurken beni tanımış.

Resul Marmaris’e Ağrı’ dan 15 sene önce gelmiş, tek başına çevre illerden gelen birçok arkadaşı gibi.

Abi bizim için çamaşırlarımızı yıkamak vs. kısaca bekar hayatı bir kaderdir, biz buna alıştık, anamın çorbasını her sene üç gün en fazla bir hafta içerim, gerisi eve barka hasretim  diyor.

Bursa’lı Murat da tastik ediyor evet abi bizim içinde öyle...

Resul devam ediyor;

Abi biz burada ekip olarak cironun yüzde onuna çalışıyoruz, iş Nisan da başladı, aha bu ayın sonunda Ekim de bitecek, bu sene en çok para kazandığımız yüksek sezon da kötü geçti, yediğim içtiğimden sonra elimdeki para 3.200 TL, geçen kışın borçlarını bile kapatmak mümkün değil.

Hiç kimseye borç ödemesek 535 TL aylık param var geriye kalan 6 ay için.

Yaşım 27, bu para ile kira bile ödeyemem abi, ne zaman evleneceğim, bu şartlarda en iyisi yaşlı bir turist abla bulmak, değil mi abi, kim verir gül gibi kızını süründireyim diye.

Bu arada, her sene kalite düşüyor abi, seneye bu iş ve bu sene gelen kalite de müşteri gelir mi? Bilmem. Artık bahşiş de hayal oldu.

Abi sen bu konuda bir yazı yazda sorun çözülsün, ne olur.

Ah, bu sorun kıymetli, açık sözlü, Resul’ ün söylediği kadar kolay çözülse idi, değil yazı, ansiklopedi yazardım.

İyi de kışın Marmaris’te ve diğer turizm beldelerinde ne yapılır?

İlk fikir tabi ki Kumarhaneler;

Bir tek girişi, deniz hariç bir tek çıkışı olan, güvenlik açısından ve birçok açıdan muhteşem bir coğrafyaya sahip bir şehir Marmaris.
Kumarhane yatırım yetkisini devlet bankalarına veya ihale yolu ile özel bankalara verirsin,  yaparsın kumarhaneleri,  uluslararası zincirlere işletmeye verirsin, yerli halkın girişini, valilik yetkisinde, yüksek vergi verme koşuluna, silah taşıma ruhsatı gibi bir ruhsata bağlarsın, halkın geri kalanı için de, senede üç giriş te yıllık gelirinin yüzde beşi ile limitli bir kart ile, ilgili banka tarafından çözersin işi.

Millet zaten oynuyor lüks villalarda, hiç olmazsa istihdam olur, devlet vergisini alır, bir sürü kanunsuzluk olmaz.

Üçüncü yaş, alış veriş, spor, sağlık vs. birçok turizm şekli ile de zenginleştiremezmiyiz bu işi?

Bilmem ki.

Aklıma geldi dağlar yaban domuzu dolmuş, hayvan nere de ise şehire inecekmiş, belki de av turizmi?

Ah be Resul, ben yazarım da kim okur bu yazıyı, neresinden okur bilmem ki?

Tüm kaynaklarımızın en etkin kullanıldığı günler dileği ile hoşca kalın...


Bu Makale 06.10.2011 - 14:04:01 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Endaze 06.10.2011 - 09:46

  Arkadaşlar, Kışın insanlar işsiz kalmıyor mu? Turizm işsizliğe çözüm değil mi? Özellikle Marmaris de turizm çarpık gelişmemiş mi? Yatak sayısının iki katından daha fazla sandalye, restoran kapasitesi yok mu? Para gelsinde kimden gelirse gelsin felsefesi ile önüne gelene yer kiralıyanlar kimler? Kafasına her esen istediğiğ her işi yapamazmı biziim memlekette? Kumarhaneler açılsa işsizliğe katkısı olmaz mı? Bu memleketin her ilinde ahlaklı da ahlaksız da yok mu? Memlekette cinsel taciz suçu işleyenlerin çoğunluğu nereli? En fazla ensest ilişki yaşanan ilçemiz hangi ilimizde? Okuduğunuzu anlayabiliyormusunuz, yoksa algıda seçicilik yanılgısına kurban mı gidiyorsunuz?

 • Acenteci 05.10.2011 - 01:16

  http://www.tourexpi.com/tr-tr/news.html~nid=48398&Yfrmnw daha bugün yayınlanan bir haber

 • Rıfat 05.10.2011 - 01:13

  Turizmcinin yorumuna katılıyorum. Genelde tatil beldelerinde hep dışardan gelen vatandaşlarn kavga ve gürültülerine şahit oluyoruz. Örneğin otellerde de spa departmanlardan çalışan masörler yine türkiyenin ücra köşelerinden gelip dayanamayıp hep cinsel konuda şikayetler aldığımız da oluyor. Tamam herkes para kazanmak zorunda ama türkiyenin tatil köşelerinde girişler herkese açık olmamalı. ülke içinde dahi vize uygulaması olmalı. Yoksa karışık farklı görüntüler ortaya çıkıyor

 • turizmci 05.10.2011 - 10:48

  Serda bey, yapmayın Allahaşkına, Ta ağrıdan marmarise gelen garson çocuğu yazınıza neredeyse doğuya tirkiye zalim ediyor gidi anlatmışsınız. Doğu daima kendine bunu yapar. Hep biz kayrılıyoruz der. Bizi dışlıyorlar der. Acındırma politikası güderler. Öte yandan bakın doğu halkı tarihinde en iyi muameleyi görüyor ve tüm köşebaşları doğulu vatandaşlar tarafından tutulmuş. turizm neredeyse doğuluların elinde. Bir de bakın peki kendi memleketlerine ne yapmış bu vatandaşlar? Madem ki bekar hayatı diye 500 TL maaş diye şikayet ediyor bu vatandaş, gelmesin o zaman dostum. Memleketini bırakıp gelmesin. Memleketi için koştursun, çalışsın, çabalasın. Ağrı neree, marmaris neree, türkiyenin öbür ucundan gelip bu ucunda çalışmak üstelik bu kadar genç yaşta. Ben şahsen bu şekilde uzaklardan gelen böyle gençlere iş vermiyorum, veremem de, onları memnun edemem de. Böyle alışık olmadıkları aşırı özgür bir ortamda dilini ve adetlerini bilmedikleri, töreler memleketinden bu arkadaşların birden turizm semalarına açılmaları psikolojik olarak da kendierine zarar verecek bir unsurdur. Dikkatli olmak lazım.

 • ayşe nurhan yiğitbaşı 05.10.2011 - 07:21

  Dr.Serdar Baş Beyin yazını çok beğendim.Casinoların açılması için yapılması gereken işlemleri destekliyorum.ve biran önce bu konunun ele alınmasını istiyorum.Kendisine teşekkürler.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.