Dr. Serdar Baş

Londra Fuarı, muhteşem Türk standı ve düşündürdükleri...

Yanlış bilgi vermek istemem ancak komşumuz Yunanistan’ ın tanıtım müşavirleri, özellikle büyük ülkelerde çok uzun yıllar kalmaktadırlar.
Özellikle ITB ve WTM larda yıllarca Yunanistan standına ölçüsü, estetiği ve kalabalığı nedeni  ile imrenerek bakmışımdır.

Bu kez ellerinize sağlık Tanıtma Genel Müdürümüz Sayın Cumhur Güven TAŞBAŞI ve Londra Tanıtım Müşavirimiz Sayın Tolga TUYLUOĞLU.
Cumhur Bey’in kamu yönetimindeki uzun yıllara dayanan tecrübesi, hoş görüsü ve Tolga Bey’ in Londra konusunda ulaştığı tecrübe;
Ayrıca her ikisinin de kanunlar çerçevesinde özel sektör mantığı ile düşünmeleri başlıkta da ifade ettiğim üzere muhteşem bir standa sahip olmamıza ve başarılı bir fuar geçirmemize sebep olmuştur.

Evet, iş ehline tevdi edildiğinde ve imkan verildiğinde durum böyle oluyor.

Ayrıca Fuar nedeni ile tanıştığımız Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı, İstanbul Milletvekili  Sayın İdris GÜLLÜCE;
Belediye Başkanlığı esnasında İstanbul’ un güzide Tuzla’ sı başta olmak üzere, İstanbul  Belediye Başkan Vekilliği sırasında da İstanbul’ un geneline bu günkü ambalajına ulaşmalarında önemli katkıları bulunmuş bir siyaset adamı.

Eminim Türkiye turizmine de önemli katkıları olacaktır.

Gelelim fuarın düşündürdüklerine;

Avrupa da bugün kriz var, Alman başbakanı başta olmak üzere bir çokları bu krizin en az on yılda aşılabileceğini söylüyor.

Bu kriz neticesinde, bu gün henüz milyonlar işsiz kalmamış ise de insanlar, özellikle orta ve alt gelir grubu kemer sıkmaya başlamış buralarda.
Başbakanımızın bizlere öğütlediği gibi insanlar daha ziyade temel ihtiyaçlarına yönlenmişler, lüks harcamadan uzak duruyorlar.

Mesela Avusturya’ da lüks tekstil markaları şimdiden indirime başlamışlar.

Avrupalı için tatil ihtiyaçtır.

Ancak İngiltere’ deki rezervasyon gerilemesine bakılırsa Avrupa’ nın en bilinçli alıcıları kararlarını, son dakikada, paranın tam karşılığı olacak tatil yörelerini  ve tesisleri seçerek verecekler.

Avrupa genelinde devletler, genellikle devlet televizyonlarında Avrupa Birliği içerisinde seyahati özendirecek yayınlar yapıyorlar.
Tur operatörleri şimdiden, en azından bakanlığımız nezdinde, ortalama fiyatlarımızdaki artışın, krizde olan Avrupa için çok yüksek olduğunu ifade etmeye başladılar.

Bana kalırsa ortalama fiyatlarımızdaki artış, bizde her yıl beş yıldıza ilave olan yatak sayısının diğerlerine göre daha fazla olması ile alakalı.

Peki ne yapmalı;

Bu konuda siyasete büyük görev düşüyor.

Meclisteki komisyonun adı ve işlevi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm’ i kapsıyor sa, yapacakları kanunlar onlarca yılları etkileyecek ve rekabet avantajı elde etmemizde önemli bir kaldıraç olacak ise;

1. Fakirleşmekte olan avrupalı misafirlerimizi, daha ucuz destinasyonlara kaçırmamak için 3 ve 4 yıldız yatak kapasitemizi iyileştirmemiz gerekmektedir

1.a Turizm beldelerimizde gerçek 3 ve 4 yıldızlı tesislerin kavuşulabilmesi için, gerekli rehabilitasyona yönelik, iktidar, muhalefet belediyesi olup olmadığına bakılmaksızın gerekli yasaları çıkarmak, insiyatifi mümkün olduğunca bakanlıkta toplamak ve bölgelere seçim performansına göre değil, turizm gelirlerine muhtemel katkılarına göre, yaklaşmak gerekecektir.

1.b Genel olarak yenileme, iyileştirme ve farklılaştırma yapacaklara, yatırım indirimi, ucuz kredi, vergi, kdv, ötv istisnası getirilmeli.
Bu süreçler özel sektör desteği ile iyi denetlenmeli ve suistimaline izin verilmemelidir.

2. Tanıtım çok önemli bir noktaya ulaşmıştır, bu konu da harcanacak her kuruşun hedefe yönelik olması gerekmektedir.

2.a  TUI Golden Awards törenin de masamızdaki Yunan’ lı hanımefendiden TV dizilerimizin krizde ki komşumuz Yunanistan’ da bile insanları Istanbul’u mutlaka görmeye yönlendirdiğini öğrendim. Yani dizilerin tanıtıma etkisi Arap ülkelerini aşmış durumda.
Bence Avrupa TV’ lerine dizi yapan Avrupalı yapımcılara, uygun hikayeli olmaları kaydı ile, şehirlerimizi film seti olarak kullanmaları için devlet ve millet olarak kucak açmamız gerekmekir.
Yerli yapımcılara da yurt dışındaki seyredilirlikleri ile doğru orantılı olarak, tanıtım fonundan, örtülü ödeneklerden prim verilmeli.

2.b  İnternet ve sosyal medya da ülkemizin, şehirlerimizin, turizm bölgelerinin ve tesislerimizin tanıtımına çok önem vermeliyiz ve bu konuda bizleri sıra dışı bir düzeye taşıyacak danışmanları temin etmeliyiz.

3. Türkiye Spesyalistleri desteklenmelidir.
 
Türkiye Spesyalistleri, Türk tur operatörlerimiz, ülkemize en çok turisti gönderen ülkelerin biri senin, diğeri benim paylaşımı ile Bankalarının, Fonlarının sahibi olduğu devlerle başarı ile rekabet etmektedirler.
Globalleşen dünyada liberal ekonominin kuralları çerçevesinde, gözü paradan başka değerleri de gören Spesyalistlerimizi desteklemeli, haksız rekabet karşısında ezilmemeleri için devlet ve sektör olarak gerekli desteği vermeliyiz.
Ücretsiz bilginin ve danışmanlığın ülkemizde değeri pek yoktur.Onun için kısa kesmek lazım. Bir yazımın altına yorumcu yazmıştı ki, karar verecekler işi gücü bırakıp senin yazıları mı okuyacaklar!
Yazı oldukça uzadı, bundan sonrası okunmaz herhalde, okur dostlarımızın katkıları olacak kıymetli fikirlerini, bizlerle paylaşmaları dileği ile hoşca kalın...


Bu Makale 01.12.2011 - 19:35:00 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Caner Demirkan 24.11.2011 - 10:07

    TV ve sinema tanıtım için gerçekten çok etkili. İspanyada çekilen Barselona filminden sonra şehirde turist patlaması yaşanmıştı.Turizm Bakanlığının da diziler için çalışmaları olduğunu duymuştum. Sonu gelmedi heralde.

  • HASBELKADERTURİZMCİ 16.11.2011 - 01:34

    SAYIN DR.BAŞ, YILLARDIR ÖZELLİKLE TATİL TURİZMİNE HİTAP EDEN 34 YILDIZLI OTELLERİMİZE MAALESEF GEREKEN ÖNEMİ VEREMEDİK. BİRÇOK 34 YILDIZ TABELALI OTEL, BIRAKIN YILDIZI, ASGARİ HİZMET STANDARTLARINDAN VE HİJYENDEN YOKSUN OLARAK ÇALIŞMAKTADIR. GERÇEK BİR DENETİMDEN GEÇSELER YÜZDE DOKSANBEŞİ MEVCUT TURİZM İŞLETME BELGELERİNDEN OLACAĞI GİBİ, PEK ÇOĞUNUN DA KAPATILMASI GEREKİR MALUM OLDUĞU ÜZERE... YAZINIZDA ÇOK ÖNEMLİ OLAN BU KONUYU ELE ALDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER....

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.