Dr. Serdar Baş

Gloria örnek olayı (case study) ve Cesar'ın hakkı Cesar'a

1996 yılında Cesar Belek Tatil Köyü’nde genel müdür olarak çalıştığım yıllarda bize komşu sayılacak Acısu mevkiinde Gloria Golf Resort hummalı bir çalışma ile açılışa hazırlanıyordu. Başarılı yönetimin beş M’si muhteşem bir şekilde yoğruluyordu.

Bu yönetimi yapacak en önemli olmaz ise olmaz faktörlerden biri, tabi ki insandır yani adam yani ingilizcesi MAN’ dir.
Adam (MAN)  vardı, hep var olsun Sayın Nuri ÖZALTIN. Bu muhteşem sistemin, başarıya ulaşmasını sağlayacak ana metodları  (METHOD) ortaya koyan kişidir.
Para (MONEY) vardı ki;

Sektörümüzün akil adamlarının tabiri ile, alt yapısı, donanımı (hardware) (binası, techizatı, döşemesi, demirbaşı) muhteşem, bir tesis yapılmıştı.
Yani tesisi yöneteceklere mükemmel yönetim için olmaz ise olmaz olan yatırım aşamasını kapsayacak iki önemli faktör (M’s) (Material ve Machinery) verilmişti.
Tabi doğru adam (MAN) doğru işletme sistemini kuracak adamları (MEN), işleri de yapacak doğru adamları (MEN) da istihdam etsinler diye görevlendirdi, yetki ile donattı.
Mesleğimizin iki gerçek DUAYENİ, Edip SOYAK ve Kaya GÜRLERSAN idi, sistemin tepesindeki bu değerler  (MEN).
Bu değerlere, tesisin işletme sistemi kurduruldu, tesis oldukça başarılı ve yüksek hizmet standartı ile çalışmaya başladı.

Türkiye’nin en istikrarlı başarısına sahip turizm yatırımcısı Sayın Nuri ÖZALTIN, Edip SOYAK ve Kaya GÜRLERSAN üstadlara kolay kolay bozulamaz, muhteşem bir sistemi kurdurtmuştu.
Patron Edip Bey’ e aman şu paranın altına tesisi sattırma ve o paranın hakkı, hatta üstünde olan servisi ver dedi.
Edip Bey’ de satış da görevlendirdiği Cem UZAN’ a (MAN) aman kardeşim hiç taviz verme dedi.
O zaman, sektörün parlayan yıldızı Cem UZAN’ ın adını otelcileri peşinden koşturmaya ve diz çöktürmeye alışmış acentacıların dedikodularından duymaya başlamıştık.  Haddini bilmeyene haddini bildiriyordu kıymetli meslektaşım.

Bir gün Turizm Bakanı İbrahim GÜRDAL beyden bir telefon alıp makama çağrıldım;
 Cesar Otel Acısu nehrinin ağzını değiştiriyormuş, bu yüzden nehre tuzlu su karışıyormuş, Gloria Golf’ün nehirden sulama yaptığı için çimleri sararıyormuş ne iş dedi?
Ben de nehrin ağzının doğal olarak değiştiğini elimdeki hava fotğrafları ve su analiz raporları ile kanıtladım. Hatta Sayın Bakan’ a bu nehire sulama için güvenenler, nehrin adınıda mı hiç okumamış?, dedim.

Vedalaştık, tesise döndüm.
 Gloria yatırımcı teknik ekip ile vedalaşır derken, haksızlığa tahamülü pek olmayan Edip Bey ve ekibinin ayrıldığı, Cem UZAN’ ın tesisi yönetmeye başladığı duyuldu.
Allah var, sağlam temeller üzerine kurulu, güçlü ve çalışanlarını muhteşem yetkiler ile donatan patrona sahip tesis, Cem UZAN (MAN) döneminde de şöhretine şöhret kattı ve Gloria Grubu büyümeye devam etti.

Sonra bir ara gazetelerden duyduk ki Cem UZAN’ da ayrılmış ve sistemin başına Özgür ÇİNKILIÇ getirilmiş.
Kardeşim Cem UZAN vasıtası ile Gloria’ larda işe alınmış ve yöneticilik yapmışdı, o bana abi gerçek bir centilmen iyi bir yöneticidir demişdi ,Özgür ÇİNKILIÇ (MAN) için.
O da sistemi muhteşem patrona, ve muhteşem sisteme yakışır başarılara taşıdı ALİMALLAH.
Beni kim niye ayrılmış kısmı pek ilgilendirmiyor, ben ki bir yıl da iki tesis değiştirirken, adamlar senelerce beraberce çalışmışlar ve her taraf diğerine fayda katmış, bu konuda yorum yapmak bana düşmez.

Beni ilgilendiren en önemli konulardan bir tanesi;

 5 M’ nin ( 1. MAN, 2. MATERİAL, 3.MACHİNE, 4.MONEY, 5. METHODS ) Sayın Nuri  ÖZALTIN tarafından ne kadar iyi yoğurulduğu

Bir diğeri ise,

Kıymetli duayenler Edip SOYAK ve Kaya GÜRLERSAN’ ın kurduğu sağlam temellerden hiç söz edilmiyor olması.

Meslek meslek değil ki, odası yok, kanunu yok, git bakanlığa, belediyeye tesisi planlayan mimar ve mühendislerin adını projelerde görürsün ancak işletmeyi kuran gerçek yöneticiler unutulur gider.
Unutmadan, insana fırsat verenin de YÜCE ALLAH olduğunu hep hatırlamalıyız, ben ne zaman unuttuysam ve kerameti sadece kendimden bildiysem kafama şevkat tokatlarından yedim bolca.
Hoşca kalın...


Bu Makale 02.10.2012 - 13:38:21 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • murat birecik 16.09.2012 - 12:40

  muhterem serdar kardeşim kafama şefkat tokatları yedim ifadesi, ne de güzel bir ifadedir... sayın bakanım da, denizcilik müsteşarlığını, böyle kapattı. hayırlı günler. murat birecik

 • GOURMETZEN 07.09.2012 - 03:33

  Güzel ve ders çıkarılabilecek bir yazı olmuş, tebrik ediyorum.

 • Coşkun Candaş 04.09.2012 - 01:34

  Merak böyle bir şey iste… Bir sürü acabayı birden insanın zihnine yerleştirebiliyor ve ister istemez sorular oluşuyor.. Acaba tesis kurulurken ‘’ Gloria ‘’ismini koymak kimin fikriydi …? Tesis Gloria ismini değil de başka bir ism alsaydı,gene bu kadar popüler bir marka olabilir mi idi… ? Hemen kısa bir araştırma yaparak Gloria ismin terimsel karşılıklarını merak etim : Gloria int. Hamt duası. Gloria Tibi Allahım sana hamdolsun. Gloria Patri Elhamdülillah. Gloria in exelsis Nazar değmesin hamdolsun Sic transit gloria mundi İşte dünyanın ihtişamı böyle geçiyor. ( yeni Papa ilan etme törenlerinde söylenir) Yüzüklerin Efenisi filiminde Gloria madenleri vardı hatırlarsanız Bu arada bunları merak ederken, karşıma tesadüfen Gloria ismiyle Çin de ( Hong Kong da ) kurulmuş bir otel zinciri çıktı.. Ulan Çinliler Gloria ‘nın bile çakmasını yaptılar dedim içimden ..? Gene merakımdan şirketin web sayfasına girip araştırdığımda (domainleri gloriahotels olarak alınmış ) kuruluş yılı 1992 diye geçiyor… Şaşırdım

 • İsfandiyar Yerlikaya 02.09.2012 - 11:01

  Türkiyede para hep miras kalmıyor Altun karseş, genelde zeki ve şanslı amcalar keni paralarını kenileri kazanıyor lakin, zeki memurlara da ihtiyaç duyuyorlar.

 • Serdar M. BAŞ 01.09.2012 - 10:52

  Hakan Altun Bey Man ve men sadece tekil ve çoğulu ama 5M nin M sini vurgulamak için yer almıştı. Ancak gelin birlikte göz geçirelim ve hatalı düşünüyorsam doğruyu bulmakta bana yardımcı olun lütfen. 1. Hillside Beach Club ve Hilside Leisure Group Türkiye deki dünyaca tanınan yerli kaliteli konaklama tesislerinin ilki, sahibi Alarko Holding, Rahmetli Üzeyir Garih ve Allah uzun ömür versin İshak Alaton kenilerini temsilen bu markayı kuran ve Alarko felsefesi çerçevesinde HLG u meydana getiren Edip İLKBAHAR (Aileden ancak bence dâhi olduğu için pozisyona uygun görülmüştür. Başarısının arkasında dehası hariç sektörde dolaşan hiç bir şehir efsanesi yok.) 2. RlXOS Sahibi Fettah TAMİNCE, Benim uzaktan gördüğüm, kenini başarıya adamış bir dahi, bütün servetini (Allah daha çok versin kenisi yaptı, arkasında kim olursa olsun, bu desteği de kenisi hak etti.) 3. ETS Mehmet ve Murat Ersoy Kardeşler, Varlıklı, muhterem ve oldukça zor bir babanın evlatları, dahi ve çok çalışkan olmasalardı, mirasyedi bile olamazlardı, bir yerlerde profesyonel olarak çalışırlardı. 4. ZANADU Markası, Aydıner ailesi. 5. AMARA HOTELS L101vent AYDlN bence başarı hikayesi kitap olur. 5. Konumuz zaten ÖZALTlN grubuydu. ( Bu sıralamada hiç bir kasıt yok.) Şimdi, hardware, software sistemin tamamı için yukarıda isimlerini saydığım şahıslar 5M yi iyi bir şekilde yoğuramamış olsalardı başarıları bu gün devam etmiyor olurdu. Yukarıdaki isimlerin sağladığı şirket kültürleri olmasa idi markalı başka işletmelerden zor kaçmış profesyoneller bu işletmelerde yıldız olamazlardı. Kısaca şirketin kültürüne göre bazen kararı patron verir, GM uygular, bazen patronlar CEO, GM vsnin karar vermesine karar verirler, o zaman CEO, GM hem karar verir, hem uygular, hem uygulatır. Her zaman da, bir Edip İLKBAHAR, Edip SOYAK, Yusuf HACISÜLEYMAN ve cevabı kısa tutmak adına isimlerini buraya yazamadığım profesyonellerden bulmak mümkün olmuyor, tabi ki onlara imkan veren patron ve kurumları da. Ben yine tekrarlıyorum, 5M i yoğuran usta patronlar olmasa gerisi zor olur. Şimdi Dr. UZELin B si BOSS ise o da M dir. Buradaki M ler nadiren de olsa W ları da kapsar, amacım ayrımcılık değildi ama ne yapayım, this is a mens world. Ama Business ise veya Beziehung ise onları da anlarım ama gerisini bilemedim. Aman dostça beyin fırtınası yapıyoruz, bir kaç kez böyle cevap verdim, sonunda iş çığrından çıktı ve işin tadının kaçmasına sebep oldum. Sürçi lisan ettiysek affola. Saygılarımla.

 • Hakan Altun 01.09.2012 - 02:05

  Burada MAN tabiri (Patron , Yön Kur. Başk.) ile MEN tabirinde (iş gücü, GM, SM,...vb.) karışıklıklar mevcutdur: Edip Bey’ de satış da görevlenirdiği Cem UZAN’ a (MAN) aman kardeşim hiç taviz verme dedi. MEN Allah var, sağlam temeller üzerine kurulu, güçlü ve çalışanlarını muhteşem yetkiler ile donatan patr ona sahip tesis, Cem UZAN (MAN) döneminde de şöhretine şöhret kattı ve Gloria Grubu büyümeye devam etti. MEN Şimdi maalesef Patron ile Genel müdür arsindaki başarı hikayesini tartırşırken, birisinde MONEY POWER, birisinde Akıl var, yani şöyle bakmak lazım konuya. Bir bilgisayarin temel unsurunda 2 konuda oluşur: Bilgisayar kasası yani Hardware Bir program çalışılması icin software. Bu unsurlarından bir tanesi yoksa ve zayıf ise bilgisayarın başarısını etkilemektedir. Bu konuda Patron Hardwaredir (MAN) GM SM gibi posiyondaki arkadaşlar Softwaredir (MEN) ikisi bir bütündür. Başarı kime ait olduğu bakdığınızda tabiki Patrondur, yani hardware Serdar Baş deyiminde MANdir. Çünkü KARAR veren Patrondur uygulayan GMdir. Saygılar Hakan Altun

 • Erdal ÇELİK 01.09.2012 - 12:40

  Sedar Bey elinize sağlık. Son günlerde turizm basınında sıkça yer alan GLORIA daki ayrılıklar üzerine, yazdığınız yazıda adı geçen Edip SOYAK beyefeninin ve Kaya GÜRLERSANın GLORIA MARKASININ temelin oluşumundaki katkıları bilmeyenlere, bir hatırlatma ve arşiv oluştuma konusundaki yazınızı okumaktan onur duydum.acaba, kenisini tanımaktan gurur duyduğum Edip SOYAK gibi bir otel yöneticisi karekterini,günümüzden sonra gelen genç otelcilerin tanıma şansı olurmu bilemiyorum. bir turizm gönüllüsü ve otel yöneticisi olarak yazınızdan dolayı tekrar tebrik ederim.

 • Dr. Orhon UZEL 01.09.2012 - 11:44

  Türkiyedeki turizm tesislerinde ki uluslararası zincir tesisler de buna dahildir. Başarı için 5M yanıda bir de B olduğu gerçeğini hiç kimse inkar edemez değil mi?

 • ruhi cuhadaroglu 01.09.2012 - 09:08

  eline saglik kardesim,umarim bu guzel yazindan sonar ders alanlar olur..

 • Coşkun Candaş 31.08.2012 - 04:34

  Birileri gerçekleri yazsa da biz de adam gibi bir yorum yapsak diyordum ki Serdar bey olaya noktayı koymuş… Son günler de patron ve genel müdür arasındaki söz düellosu, gloria ismini sıkça duymamıza vesile oldu.. Lakin ilk ayrılık sonucu, acentelere geçilen güzel temennilerle dolu veda mesajları hafızamızda kalsa ve bu olay bu kadar polemik olmasa idi… Ne güzel olurdu.. Olay da olduğu gibi, bazen başarıları sahiplenme süper egomuzun, kişiliğimize baskın geldiği anlar da olabiliyor... 96 Yılında, Kemerden Belek Cesars’a çalışmak amacıyla yolum düştüğü için, Serdar Bey’in anlatığı Gloria ‘nın açılış faaliyetlerini anda hatırlayanlardanım… Antalya’ da on yılını devirmemiş yeni jenerasyon belki bilemeyebilir… Gloria açılacağı sene verdiği profesyonel iş ilanları ile, ne kadar iddaalı bir tesis olacağının ip uçlarını vermiştir.. İtiraf etmem gerekirse, tesisin amblemi (logosu ) beni fazlasıyla etkilemişti… Edip Soyak isimini tartışmak bile gereksiz… Sırf bu beyefeni ile çalışmış olmak bile bir ayrıcalık ki Antalya ‘da sektöre yeni başladığım yılarda ismini hep duyduğum kısa da olsa birlikte çalışma fırsatım olan değerli bir insan.. Gloria’ da ki ayrılılar hakkında yorum yapılırken, kenisinden bahsedilmemiş olmasını ve başarıyı klişe yorumlarla şahsa münazır yorumlar yapılaması ,şaşırtıcı olduğu kadar da hayret verici … Lakin beyefeni buna gerek de duymaz, ihtiyacı da yoktur sanırım.. Reklam kokan yorumları okuduğumuz da biz de keni yorumumuzu zaten yaptık… Bana sorar iseniz işletmenin başarısında patron mu yoksa yönetici mi en büyük etken diye…? Türkiye gibi ekonomisi kırılgan , bürokratik engellerle dolu ve konjonktür el risklerin çok fazla olduğu ülkelerde yönetim kurulu başkanı, işletmenin Ceo suna (genel müdürüne ) sınırsız imkanlar sağlaması sonucu o işletmede başarılı olmuşa bunda işletme yöneticinin keni başarısından söz edebilmemiz için aynı yöneticinin, kenisini sınırlı imkanları olan ve daha alt segmente bir tesiste aynı başarıyı tekrar yalayarak kenini kanıtlaması veveya ticarete keni namına bir iş kurup başarılı olması gerekmektedir… Ancak o zaman rasyonel bir başarıdan söz edilebilir. Bizim gödüğümüz , tepede birkaç değişim olmuş ama Gloria kurulduğu 1996 yılından beri kalitesinden hiçbir taviz vermemiştir.. Ben Acente olarak Gloia grubunu en üst segmenten ve fiyatan satıp, pazaralamaktayım… Belekte ki Vip oteller için de ise, Serenity benim için her zaman ilk üçte.. Bence başta Sn.Özaltunu ve şimdiye kadar emeği geçip çalışan en alta ki kadroya kadar herkesi kutlamak gerekiyor.. Başarılarınız daim olsun

 • Kaya Gürlersan 31.08.2012 - 02:31

  Güneş balçıkla sıvanamaz. DOĞRULARI YAZDIĞIN için seni kutlarım Serdar Kardeşim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.