Necati Çalışkan

Lider mi yöneticiden yönetici mi liderden çıkar?

‘’İnsanlar çok fazla değişmez.

‘’İnsanlar çok fazla değişmez. Bir insana onda olmayan bir şeyi katmaya çalışarak boşa vakit harcamayın. Olanları öne çıkarmaya çalışın. Bu zaten yeterince zordur.’’ Bu söz benim yöneticilik hayatımda örnek aldığım bir sözdür.

Turizm gazetelerinde sektör sorunları ve yöneticilik üzerine yazı yazmam, tecrübelerimi paylaşmam nedeniyle nedense benimle olan sohbetlerde  insanlar hemen konuyu yöneticiliğe getiriyorlar. Son sohbetlerimizin birinde bir arkadaşımızın sorduğu   ‘’İyi liderler iyi yöneticilerden mi olur?’’ sorusuna zamanın kısıtlı olması nedeniyle fazla konuşamadığımdan oradakilere ‘’gerekli cevapları yakında köşemde yazarım oradan  okursunuz’’  demiştim.


O nedenle bu haftaki yazımı iyi yöneticilerden mutlaka iyi lider olur mu?  İyi yöneticileri şirketlerin en üst noktasına getirip lider yapmak doğru bir yöntem midir.? konusuna ayırdım.
 
Şirketlerde hepimizin bildiği gibi bolca yönetici vardır. Hatta bazen her elemana bir yönetici  düştüğüne bile rastlamışınızdır. Ama bunlar sadece yöneticidirler. Bunların içerisinde gerçekten işini iyi yapan geniş kadroları ve büyük işleri yöneten  ‘’iyi yöneticiler’’de mevcuttur. Ancak kişinin ‘’iyi yönetici’’ olması hiçbir zaman onun  ‘’iyi lider’’ olacağı anlamına gelmemelidir. Liderler özel donanımlı, farklı meziyetli kişilerdir ve yöneticiler kadar bol bulunmazlar.

 
Bence ‘’İyi yönetici’’ ile’’ iyi lider’’yaptıkları işler bakımından  ‘’siyahla beyaz’’ kadar farklıdır.
 

Nedir bu farklar isterseniz  kısaca onlara değinelim.
 

İyi yöneticiler; şirketin içine bakarlar, bireylere, çalışanların  performanslarına, verimliliklerine, hedeflerine, ihtiyaçlarına ve motivasyonları arasındaki farklara bakarlar. Bunlar küçük ve ince  farklardır. Ama iyi bir yönetici bunlara çok dikkat eder. Bu ince farklar her çalışanın kendine özgü yeteneklerini nasıl performansa dönüştürebilecekleri konusunda yöneticilere yol gösterirler.
 

İyi liderler ise; tam tersine dışarıya bakarlar. Dışarıdaki rekabete, geleceğe, önlerindeki alternatif yollara bakarlar. Resmin bütününe yoğunlaşıp bağlantılar, fırsatlar, çatlaklar bulur, buradan elde ettikleri avantajları direnişin en zayıf olduğu noktaya koyarlar. Liderler, önsezileri güçlü, stratejik düşünen, insanları harekete geçirici kişiler olmak zorundadırlar. Doğru oynandığında bu, hiç kuşkusuz son derece kritik bir roldür. Ancak bireylerin yeteneklerini performansa dönüştürme işiyle pek bir ilgisi yoktur.
 

İyi yöneticiler lider olmayı bekleyen birer küçük üst düzey yöneticiler değildir. İyi liderler de kendilerini geliştirmiş yöneticiler değildir.
 

Görüldüğü gibi bir yöneticiyle bir liderin ana işleri birbirinden farklıdır. En azından yaptıkları iş bakımından büyük bir odaklanma farkı mevcuttur.Bir insanın çok başarılı bir yönetici olup çok kötü bir lider olması mümkündür. Bunun yanında, bir insanın başarılı bir lider olup yöneticilik konusunda başarısız olması da bir o kadar mümkündür. Hem yöneticiliği hemde liderliği başarılı şekilde yapan olağanüstü kişilere rastlamak nadir de olsa mutlaka mevcuttur.
 

Konu biraz tavuk yumurta misaline benzedi. Uzadıkça uzuyor bende sıkılıyorum bu konudan. Böyle süslü püslü cümleler kuracağıma yine ben kendi yöntemime göre anlatayım da anlayan anlasın diyeceklerimi allah aşkına.
 

Satıcılarla,dağıtıcılarla, müşterilerle ve tedarikçilerle  irtibat halinde bulunmuyor ve dolayısıyla pazardan haberiniz olmuyorsa,
 

Müşterilerinizin neleri istediğini nelerden hoşlanmadığını veya piyasada nelerin olduğunu, hangi yeni ürünlerin talep gördüğünü bilmiyorsanız ve öğrenmek için bir çaba harcamıyorsanız,
 

Satış toplantılarına katılmıyor, ilk ağızdan onları dinlemiyor, ne tür sorunlarla karşılaştığını bilmiyor ve onların ne gibi meydan okumalarla karşı karşıya kaldıklarını bilmiyorsanız,
 

Sorunlara çözüm bulmak ve potansiyel yetenekleri keşfetmek için çaba sarf etmiyorsanız,
 

Zor günlerde daha fazla çalışılmasını savunmuyorsanız,
 

Daha çok  satış yapmayı teşvik etmiyorsanız,

 
Rekabeti kızıştıracak adımlar atmıyor, piyasayı iyi okuyamıyorsanız,
 

Talepleri doğru keşfetmiyorsanız,


Değişimleri çabuk gerçekleştirmiyorsanız,


Reklam,eğitim  ve pazarlamaya daha fazla önem vermiyorsanız,


Şirketinizin zor günlerinde ortadan kayboluyor ya da masanın altına saklanıyorsanız,

 
Siz hiç dert etmeyin. Yönetici geldiniz yönetici gideceksiniz. Siz asla lider olamayacaksınız…

 
Kimin kimden çıktığını bilmem anlatabildim mi?...Bu Makale 26.07.2010 - 13:35:34 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.