Necati Çalışkan

Yemezler

Çevre Örgütü Greenpeace , GDO - Genetiği Değiştirilmiş Organizmalarla ilgili aylardır sürdürdüğü mücadeleyi sonunda kazanmış. Greenpeace’in 'Yemezler' isimli kampanyasına vatandaşın verdiği büyük desteğe bir de gıda sektörünün önde gelen kuruluşları da eklenince 29 GDO’lu ürünün ithalatına kapı açacak başvuru geri çekilmiş.

Örgütün bu çalışmasını ve sektörün gösterdiği dayanışmayı tardir etmemek mümkün değil. Bu nedenle mücadeleyi verenleri, dayanışmayı sergileyenleri ve Greenpeace’i destekleyenleri kutluyorum. Konu insan sağlığı ve çevre olunca ister istemez duyarlı bir vatandaş olarak atılan böyle adımlara, yapılan böyle güzel şeylere uzak kalmak istemiyor insan. O nedenle bayram tatiline girdiğimiz şu günlerde  turizm sektörünün dışına çıkarak bir şeyler yazmaya çalışmak istedim. Ancak ne kadar çabalarsam çabalayayım yine başaramadım. İşin ucu döndü dolaştı bir yerde yine turizme gelip dayandı.
 
Nasıl dayanmasın? Kampanyanın adı bir yazar için çok şey ifade ediyor. Kime desen başlığı 'Yemezler' olan yazı yaz diye neler döktürür neler. İşte ben de dayanamadım Genetiği Değiştirilmiş Organizmalara karşı Greenpeace’in kazandığı bu zafere bakın konuyu nerelere getirdim. 

'Acaba?' dedim kendi kendime. Greenpeace’e rica etsek de turizmdeki GDO’lu istatistikler ile bir türlü üzerinde hemfikir olamadığımız bazı sayılar için turizmde de böyle bir kampanya yapmaz mı? Bu sayede yıllardır sektöre  yedirilmeye çalışılan ve sektörün sağlığını, dengesini ciddi olarak bozan bu sayılardan hem de bu bilgi kirliliğinden  kurtulabilir miyiz?
 
Sonra nedir bu ortalıkta dolaşan ve hangisinin doğru olduğunda mutabık olamadığımız  GDO’lu rakamlar dedim ve aklıma gelenleri sıraladım: 
 
Turistik seyahat için ülkemize gelen yabancıların gerçek sayısı. ( 27 milyon?, 32 milyon?, 35 milyon? veya hiçbiri )
 
Her  yıl açıklanan ve Sayın Bakanımızın bile teredütle baktığı döviz  girdi rakamları. ( 22 milyar dolar?, 25 milyar dolar? 30 milyar dolar?veya hiçbiri) 
 
Yabancı Turistin ülkemizde kişi başına harcadığı gerçek döviz miktarı. ( 650 dolar? 800 dolar?1200 dolar? veya hiçbiri) 
 
Yurt dışına turistik seyahat için gidenlerin sayıları. ( 5 milyon?, 8 milyon?, 14 milyon ?veya hiçbiri)
 
Yurt dışına turizm amaçlı giden vatandaşlarımızın yaptıkları harcamaların gerçek rakamı. (2 milyar euro?,3 milyar euro? 5 milyar euro?veya hiçbiri)
 
Yerli turistin ülkemizde yaptığı seyahat harcamaları rakamı. (9 milyar tl.?15 milyar tl.? 25 milyar tl.? veya hiçbiri) 
 
Ülkemizde faaliyet gösteren ve  gerçekten bu işi yapan Seyahat  acentesi  sayısı. (Türsab internet sayfasında merkez ve şubeler dahil toplam  6786 acente. Genel kurul sayıları  1300 – 1800 acente. Gerçek sayı ne?
 
Mesela 2012 Ramazan  Bayramı'nda yurt dışına çıkan yerli turist sayısı 20 bin?, 35 bin? 50 bin? veya hiç biri.
 
Yine Ramazan Bayramında İç turizm hareketliliği. 150 bin? 240 bin? 350 bin? veya hiçbiri.
 
Bir çırpıda aklıma gelen turizmin GDO’lu sayılarını yazdım. Sizlerde aklınıza gelenleri yazarsanız kampanyayı daha da büyütebiliriz.
 
Anlaşılan o dur ki yıllardır biz bu işin içinden çıkamadık. O zaman tek bir seçeneğimiz kalıyor. Bu işi  Greenpeace’e havale etmek. Hadi onlara gidelim ve bir kampanya başlatalım. Turizmdeki GDO’lu sayılardan istatistiklerden kurtulalım ama gerçeği, gerçek rakamları bulalım. 
 
Ben çok sevdim kampanyanın ismini bizimkinin adı da 'Yemezler' olsun.
 
Bu vesile ile hepinizin Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım. 
 
Haa söylemeyi unuttum tatilde yediklerinize dikkat edin öyle önünüze gelen her sayıya pardon her yiyeceğe hemen atlamayın GDO’lu olabilir aman sağlığınıza dikkat edin...
 

Bu Makale 28.08.2012 - 16:07:39 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • mehmet Altıntaş 19.08.2012 - 10:45

  bu bayramda 240 bin kişi yurt içinde tatile gidecek diyen arkadaşa soralım burdan bu sayıyı nasıl buldun arkadaş. Turizm Bakanlığı veya Türsaba bile sorsan şuanda bilmiyordur.Belliki kafadan atma.Bu söktörde olmayanları olmuş gibi anlatanların halinin geçen hafta nelere mal olduğunu bilmiyosunuz galiba. Bırakın artık şu rakamları sallamayımillet yemiyor artık. ellerinize beyninize sağlık necati bey anlayanlar inşallah anlamıştır bu işin böyle sallama sayılarla gitmeyeceğini.

 • Zafer Cengiz 17.08.2012 - 06:21

  Yerinde ve uygun bir benzetmeyle turizmin güncel defolarını GDO muhabbetine benzeterek ÇÖZÜM aramak güzel ama bunu da ciddi bir yola sokmak gerek Sn.Çalışkan... Zira turizmde sektörün dizginlerini elde tutamayan ZİHNİYET Hazretleri alışkanlıkları sonucunda birileri sürekli çöplenmekte ve gerçek pastayı da telef etmektedir... Çağdaş PLANLAMA ve ÖRGÜTLENME yerine içi boş şampiyonluk öyküleri ile tüm piyasayı yanıltan ortaoyunları ARTIK yoluna ve rayına sokulmalıdır... Greenpeace gibi BİLİNÇLİ ve azimli atılımlar ile turizmi titreterek kenine döndürecek ve akılları başlara toplayacak bir atılım nerededir...???

 • turizmdebuaksam 17.08.2012 - 05:06

  GDO rakamlardan ancak Yeni Türk Ticaret Kanunu tam anlamıyla uygulandığı zaman kurtulmuş oluruz. Bu verilerin hiç biri maalesef doğru değil.

 • Mustafa KARTOPU 17.08.2012 - 05:06

  Çok esprili ve bir o kadar da düşündürücü bir yazı. Sevgili Necati, doğru sayıları bulamayacağımız aşikar. Ortalamasını alalım rahat edelim. :))Geçen gün bir yerde okudum. TÜİK e göre Türkiyenin nüfusu 74 milyon küsur. CIAye göre 79 milyon küsur. Arada 5 milyon kişi fark var. Az değil. İstanbul nüfusunu da bir türlü bilemeyiz ya... 13 milyon diyen var, 15 diyen var, 20 milyona kadar yolu var... :))

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.