Necati Çalışkan

İndirim oyunu

Bu yazımda hafta sonu bir alışveriş merkezinde yaşadıklarımı paylaşmak istedim sizlerle.

Yazdıklarımı okuyunca, "Yok sen bize yine laf sokmuşsun. Kızıma söylüyorum gelinim sen işit muhabbeti olmuş" gibi kuruntular yapacak turizmcilere şimdiden söylüyorum benim sorunum değil; o sizin algılamanızla ilgilidir.

ÖNCE BİNDİRİM SONRA İNDİRİM...

Pazar sabahı  gazeteyi okurken sevdiğim bir giyim mağazasının tüm ürünlerde yüzde 50 indirim yaptığını görünce bundan iki ay önce çok beğendiğim ancak fiyatı 390 Lira olduğu için (pahalı) alamadığım kabanı almak ümidiyle İstanbul Levent'teki büyük bir alışveriş merkezine attım kendimi. Mağazaya girdim beğendiğim kabanı buldum fiyatını önceden bildiğim için etikete bakmadan bedenimi bulup tekrar denedim. Tam kasaya yöneldim aman allahım ne göreyim etikete 780 lira yazıp üstünü çizmişler yüzde 50 İndirimli yine 390 lira yazmışlar. Hemen görevliyi çağırdım. Kaban zaten iki ay önce 390 Liraydı nasıl oluyor bunda bir yanlışlık var bu ürün yüzde elli indirimle 195 lira
olması lazım dedim. Hayır dedi görevli bu kabanın fiyatı 780 liraydı. Ama ben adım gibi emindim iki ay önce o kabanın fiyatı 390 liraydı. Tabii almadan çıktım mağazadan.

ALDATMANIN DANİSKASI...

Kabanı alamamanın sıkıntısı ile alışveriş merkezinde dolaşırken bu kez yine ünlü ve büyük bir deri mağazasının vitrininde gördüğüm yüzde 70'e varan indirim yazısı dikkatimi çekti. Tamam dedim Kabanı alamadım ama en azında deri bir mont alabileceğim. Yüzde 70 indirim müthiş bir fırsat. Hemen girdim içeri başladım montları incelemeye. Hangisine elimi attıysam üzerinde yüzde 20 yüzde 30 indirim yazıyor. Bir türlü yüzde 70  indirim olan ürüne rastlayamıyorum. Dayanamadım görevliye sordum nerede bu yüzde 70 indirimli mallar? dedim. Görevli haa onlar mı.. yüzde 70 indirim sadece cüzdanlarda geçerliydi ama tükendi diye bir cevap verdi. Bu cevaba gülermisin ağlarmısın. Yani sizin anlayacağınız benim deri mont alma hayalimde böylelikle suya düştü.

SADE SATIŞ OYUNU...

Üstüste iki darbe alınca ''beni kahve kendime getirir'' diyerek en üst kattaki bir cafeye oturdum. Garson kız geldi. Ben menüye baktım Caffe Latte istiyorum karamelli olsun dedim. Garson kız ''bizimkiler sade eğer karamelli olsun diyorsanız fark vermeniz lazım''  dedi. Kızım latte sade birşeye benzemez dedim. Evet dedi bence de ama ben burda çalışıyorum ne söylerlerse biz onu yapıyoruz. Keyif için geldim burda da sinirlerimi bozamam diye düşündüm ''peki'' dedim. Latte sade orta boy menüde yazan fiyat 7.25  lira. Karamelli olunca fiyat bir anda 9.25 lira oldu. Azıcık Karamel neredeyse lattenin yarı fiyatına.

İNDİRİM İŞİNİN SUYU ÇIKTI...

Yürürken bir başka mağaza dikkatimi çekti. Ayakkabı mağazası. Bu mağaza çok enteresan burada indirim hiç bitmiyor. Ne zaman vitrinlerine baksam son indirim, son fırsat, son gün,son üç gün, yoğun istek üzerine indirim fırsatını uzattık gibi yazılar hiç eksik olmuyor bu mağazanın vitrininden. Fiyatlar sezon başında da sezon ortasında da sezon sonunda da hep aynı bitmeyen senfoni gibi bitmeyen indirim var bu dükkanda.

HİÇBİRŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL...

Tekrar alışveriş merkezindeki turuma devam ediyorum. Öğle saatine geldiğimde acıktığımı hissettim. Baktım bir pizzacı. Doyuncaya kadar yiyin 12 lira yazıyor. Ne kadar güzel yiyip içeceğim 12 lira vereceğim. Tam bana göre dedim geçtim pizzaların başına doldurdum tabağımı yayıldım  masaya. Ama içecek yok etrafta. Garsonu çağırdım. Bunları neyle yiyeceğiz kola falan yokmu dedim. Onlar ücretli beyfendi dedi. Nasıl yani dedim. Öyle beyefendi dedi. Napalım getir dedim boğazımızdan geçmiyor. İndirimli pizza olunca hamuru çok, malzemesi az olduğundan ben 3 ncü dilimde pes ettim. Hesap dedim. Pizza 12 lira cola 6 lira Toplamda 18 lira ödedim.Yani ucuza kapatacağız dediğim yemek bana yüzde elli daha pahalıya patladı. Yani yine hiçbirşey reklamda yazdığı gibi olmadı. Eskiden herşey olurdu ama böyle şeyler olmazdı diye düşündüm.

YENİ MODA KADEMELİ FİYAT POLİTİKASI...

Dolaşırken biranda kendimi Sinemaların bulunduğu katta buldum. Bari sinemaya gideyim dedim. Saat dörde geliyor. Duvarda bilet fiyatları yazıyor. 2 matinesi 13 lira. 4 matinesi 18 lira. Ya nasıl böyle birşey olur diye ben düşünürken gişe memurunun sesi duyuldu... 4 matinesine yer kalmadı. 6 matinesine bilet satıyoruz dedi. 6 matinesinin bilet fiyatı 22 lira. Allahım dedim bu nasıl iştir daha karar verene kadar bilet fiyatı 4 lira arttı.

MÜŞTERİ SABRI ÖLÇÜMÜ...

Haa merak edenler olabilir akşama kadar vakit geçirdiğin alışveriş merkezinden hiçbir giyim alamadan mı çıktın diye. Aldım aldım kendime güzel bir pantolan aldım. Öyle saatlerinde aldığım ve paçasının yapılması için mağazaya bıraktığım ve yaklaşık 1 saat sonra hazır olur gelip alırsınız dedikleri pantolonumun paçasının yapılmasını 3 saat mağazada bekledim.

OYSA YASADA ANLATILANLAR...

Akşam eve geldim Sanayi ve Ticaret Bakanlığının sitesine girdim ve Tüketicinin korunması hakkında Kanun'un 16. Maddesini okudum "Ticari Reklam ilanlarının yasalara ve genel ahlaka uygun, dürüst ve doğru olmalarını esas" almaktadır.Tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici,tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet ve hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve özürlüleri istismar edici reklam ve ilan yapmalarına ilgili kanun izin vermemektedir. Masalını pardon yazısını okudum. İyi yazılmış bir yazı ama sadece iyi yazılmış. Uyan var mı? uygulayan var mı? denetleyen var mı? diye kendi kendime sordum.

REKLAM GENEL İLKELERİ...

Daha sonra ''Reklâmlarda uyulması gereken genel ilkeler'' diye beş maddelik bir yazıya rastladım. Neymiş onlar diye merak edenlere;

1)     Hukuka uygunluk,

2)     Genel ahlaka uygunluk,

3)     Dürüstlük ve doğruluk,

4)     Rakipler karşısında dürüstlük ve doğruluk,

5)     Tüketiciler karşısında dürüstlük ve doğruluk,

Bunlara uyanları  gören varsa bizede anlatsın da biz de öğrenelim çünkü yasada yazanlarla yaşananlar örtüşmüyor diyerek bir hafta sonunu bitirmiş oldum...

İnşallah birileri de bu duruma el atarda bu kargaşa biter...

Bu Makale 19.04.2012 - 09:40:12 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Sema AKKUŞ 12.04.2012 - 11:23

    Bal gibi kızım sana söylüyorum gelinim sen işit olmuş. anlayana tabii.ellerine sağlık necati bey.yazdıklarınız tıpatıp turizmde de mevcuttur.

  • Ahmet Turizmci 12.04.2012 - 09:43

    Bence turizmle çok alakası var. Aynı oyunlar iç pazardada var.. Önce tek yetkili çalıştığı otelden net fiyatı alan operatör, bu fiyatlar üzerine 40 50 marj ekleyip, fiyatları erken rezervasyon döneminde 3540 indirimli lanse ediyor. Sezon gelinceye fiyatlar 10 indirime çekiliyor, sonrada Türk misafir fiyatların çok yüksek olmasından şikayet ediyor. Ayrıca bunu birde Kredi Kartı kampanyaları ile süsleyince onunda maaliyeti tüketiciye yükleniyor. Bence Nacati bey nasıl daha önce gazete reklamlarını kaleme aldıysa bunuda gündeme alabilir. İşte bu gerçekten ilgi yaratacak bir konu..

  • turizmci 10.04.2012 - 12:18

    gerçekten turizmle hiç alakası yokmuş.kaleminize sağlık...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.