Necati Çalışkan

Turizmin profesörüne...

Hürriyet Gazetesi'nin 19 Şubat tarihli haberine göre TÜRSAB Başkanı Sayın Başaran Ulusoy, 6 aydır tur sigortası konusu üzerinde çalıştıklarını ve sonuna geldiklerini ifade ederek 15 Mart’ta kadar sigorta ile ilgili kanun değişikliğini bakanlığa sunacaklarını söylemiş.

Peki bu durum karşısında  sigortayı yapacak kurum ne demiş?
 
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan, TÜRSAB’ın yaptığı sigorta çalışmasından haberi olmadıklarını belirterek şunları söyledi: “TÜRSAB’ın kanunla tur sigortasında değişikliğe gideceğinden bizim  haberimiz yok. Bize kimse bu konuda danışmadı.’’

Fıkra gibi mi desem, şaka gibi mi desem? Bu nasıl bir iştir?

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği,  Zorunlu Seyahat Sigortası Kanunu'nda değişiklik çalışması yapıyor ama bundan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin haberi yok.
 
Allahım sen bize sabırlar ver...

Demişlerdi de inanmamıştık.

Bundan bir önceki genel kurulda başkan adaylarından  biri konuşmasında ‘’TÜRSAB  kapalı kapılar ardında kanun yapıyor üyelerinin hiçbirisinin haberi yok’’ dediğinde ön tarafta oturan bazı kişiler kürsüye saldırmıştı.

Meğer konuşmacı ne kadar da haklıymış.

Buyrun kapalı kapılar  ardında kanun yapılıyor mu yapılmıyor mu?

Siz sigorta yasasında değişikliğe gidiyorusunuz  fakat onu uygulayacak olan  Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği ile görüşmüyor,  onlara danışmıyorsunuz. Danışılmadan çıkan bundan önceki sigorta yasası nasıl işleyemiyorsa şunu biliniz ki sigortacıların onaylamadığı yeni kanun da hiçbir şekilde  işlemeyecektir.

Aynen yeni çıkarılması düşünülen tur operatörleri yasasının işlemeyeceği gibi...

Maalesef Tur Operatörleri Yasası da tıpkı Sigorta Yasası gibi kapalı kapılar ardında hazırlanmaktadır. Toplantılarda  belirli kişilerin  fikirleri alınmakta gerçekten yasaya katkı verecek kişilere söz verilmemekte hatta bunlar toplantılara bile davet edilmemektedir. Tekrar tekrar söylüyorum. Sadece seyahat acentelerinin bazı kesimlerinin görüşünü alarak bu önemli yasaları hazırlayamazsınız.  Siz eğer otel birlikleri, ulaşım şirketleri, sigortacılar, rehberler birliği, bankacılar, gazeteler, internet ve Google gibi bu gemide bereber seyahat ettiğiniz  bileşenlerle ortaklaşa bir çalışma yapmazsanız sizin hazırlayacağınız yasanın uygulanabilirliği kesinlikle olmayacaktır.
 
Şunu üstüne basa basa tekrar belirtiyorum. Sen her seferinde  ‘'benim bildiğim yeterli' dersen basit olarak gördüğün birşeyden çıkacak fırtına sadece seni yemekle kalmaz tüm sektörü alabora eder.
 
Alabora  dedim de aklıma bir  fkra geldi. Turizm Zirvesi gibi Türk turizminin geleceğinin tartışıldığı önemli  konferanslarda bile onlarca sektör problemi varken  konuşma süresini fıkralar anlatarak dolduranlara buradan ben de bir fıkra anlatmak istiyorum. Belki böyle daha iyi anlarlar...

Fıkra aynen şöyle...

Profesör  bir gün Temel’in takasını kiralar ve Karadeniz'e açılırlar.

Bir süre sonra Profesör Temel’e sorar.

-       ‘’Temel kardeşim sen fizikten anlar mısın?’’

Temel:

-       ‘’Anlamam hocam ‘’der.

Profesör:

-       ‘’O zaman gitti hayatının üçte biri ‘’ der.

 
Aradan bir süre geçer ve Profesör tekrar Temel’e sorar.

-       ‘’Temel sen kimyadan  anlar mısın?’’

 Temel :

-       ‘’Anlamam  hocam’’ der.

 Profesör:

-       ‘’O zaman gitti hayatının üçte ikisi’’  der.

 
Tekne bir süre daha gittikten sonra fırtına çıkar ve tekne alabora olmaya  başlar.

 
Temel profesöre döner:

 
-       ‘’Hocam sen yüzme biley misun?’’

Profesör:

-       ‘’Bilmiyorum’’  der.

Temel cevabı hemen yapıştırır.

-       ‘’O zaman gitti hayatinun uçte uçi hocam ‘’


Bu Makale 15.03.2012 - 12:07:53 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • GÜNDOĞAN BOZ 04.03.2012 - 08:18

  Necati Bey, Turizm piyasası gerçeklerine bakışınızı net bir şekilde yansıtıyorsunuz. Sizi tebrik ediyor devamını diliyorum. Saygılarımla,

 • ERCAN TÜTÜNCÜOĞLU 21.02.2012 - 03:50

  Necati Bey Gerçekten güzel bir yazı kaleme almışsın , saygılar

 • Burcu Ertan 21.02.2012 - 08:59

  Sayın Çalışkan, Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyor ve destekliyorum. Mevcutta 2007 yılında yürürlüğe girmiş olan zorunlu paket sigortları için bile hala acenteler ve sigorta firmaları kavram karmaşası yaşarken, üzücü ama hala birçok acente Bakanlığın ve Türsabın denetimsizliğinden faydalanarak sigortasız tur düzenlerken, yeni bir yasanın hele de ilgili Sigorta merciilerine danışılmadan çıkartılacak olması şaşkınlık verici... Saygılarımla

 • Zafer Cengiz 20.02.2012 - 10:42

  Hiç TELAŞ ŞÜPHE filan üretmeyin DOSTLAR... Internet GEYİKLERİ yaparken... ANLAYANLAR ANLAMAYANLARA azcık gayret ve zahmet ederek ANLATIVERİRLER: olur biter... Hem böylelikle de YARARLI ve ÜRETİCİ dedikodu yapmış olaraktan (muhtemelen) SEVAPLARA bile girilebilir...?

 • gürsel kanik 20.02.2012 - 07:03

  haklısın necati ama anlıyacaklarmı acaba?

 • Hasan Ali Ceylani 20.02.2012 - 07:01

  Anlattıklarının altına imzamı atarım üstadım. Senin gibi doğruları korkmadan yazan çok az insan var bu sektörde. kalemina sağlık.Yazılarını ve görüşlerini yakından takip edenlerdenim.sevgi ve saygılarımla.

 • Zafer Cengiz 20.02.2012 - 06:06

  Tüm görüş ve yorumlarınızın gayet yerinde olduğu muhakkak Sn.Çalışkan... Ancak burası Türkiye gemisini kurtaran kaptanlar ülkesi olduğunu da idrak ederek, buna benzer senaryoların sürekli olarak yazılıp orta oyunu misali oynandığını da (maalesef) kabul etmemiz gerekiyor... Genç turizmimizin yakın tarihinde bu cinsten birçok örnek yaşanmış olmasına rağmen, bugün dünya şampiyonluk liginde başaranla at oynatmıyor muyuz işte...??? Bardak taşmadan ve gemi batmadan da hiçbir mağdur paydaşın önlem almak ve tedbir için eyleme geçmek gibi bir bakış açısı ve alışkanlığı olmadığına göre, böylesine düşe kalka gelişim süreçleri yaşanacak ve göz göre göre büyük makro kayıplar sinelere çekilecektir... Kamusal bakış açısı (artık) oyunun kurallarını tespit etmediğine ve değişen koşulların güncellenmesini de (prensip olarak) reel piyasaya verdiğine göre Gelişim sürecinde yaşanan ve yaşanacak olan tüm olumsuzlukların gerçek sahibi olmadığı gibi, sorumlusu ve suçlusu da yoktur... Zira Kuralları belirlenmemiş oyunlarda (doğal olarak) patron topun sahibi değil midir...? Artık her tarafta ve olayların ardında bu acı tabloyu ve (neden sonuç ilişkisine dayanan) gerçekleri görebilirsiniz... Keninizi üzmeyiniz, göç yolda (elbette) düzelecektir ve kaybeden Türkiye büyük ülkedir köprümüzün ayakları (Asya ve Avrupa) da, bu güne kadar (içeriden ve dışarıdan) her türlü tarihi depremlere dayanmıştır... Telaş etmeksizin (uyarı görevinizi de yapmış olarak) gönlünüzü ferah tutunuz lütfen... Ülke koşullarına gayet uygun çözümleri de uyanık profilere emanet ederek (gereksiz yere) mızıkçı konumuna düşmeyiniz Sağlıcakla kalınız

 • Gölge Acenteci 20.02.2012 - 06:01

  Bu bir klasik. Siz bilmezsiniz ben bilirim. Vebali büyük olur haberiniz olsun.

 • Cihan Saray 20.02.2012 - 04:50

  kaleminize sağlık Necati Bey

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.