Necati Çalışkan

Default olan var mı?

Konuya herkesin bilmediğini varsayarak bir açıklamayla başlamak istiyorum.

Uçak bileti satan IATA üyesi acenteler ayda 2 defa sattıkları uçak biletlerini düzenlenen raporlar doğrultusunda IATA’nın banka hesabına belirtilen gün ve saatte yatırmak zorundadırlar. Bunlara devre ödemesi denir. Bu ödemeleri zamanında yapmazsanız ilk seferde size bir ihtar verirler. Eğer ödemenizi 2 nci kez geciktirirseniz derhal  sisteminiz kapatılır ve  IATA’lığınızı  iptal ederler.  İptal etmekle de kalmaz, dünyanın  en ücra köşesine  kadar sizin acentenizi  ifşa ederler. Turizm sektöründe bunun adına  acente ‘’DEFAULT’’ oldu denir. Yani  acente yükümlülüğünü  yerine getirmedi temerrüte düştü.
 
IATA’da kurallar maalesef böyledir. Bu kuralların dışına asla çıkılmaz. Geçmişte benimde yöneticisi olduğum başta Asya tur olmak üzere bir çok acentenin başına bu ‘’default’’ olayı gelmiştir. IATA için Acente çok satarmış Türkiye 1 ncisiymiş  binlerce insana istihdam sağlıyormuş gibi kriterlerin ‘default’’ olmada hiçbir önemi yoktur. Çünkü kurallar çok katıdır. Bu kurallara uymayanlar derhal sistemin dışına çıkartılır. Borcun rakamının az veya çok olması da önemli değildir. Hafızam beni yanıltmıyorsa Asya Tur'un borcu hiç de büyük bir rakam değildi. Hatta komik bir rakamdı.  Kural bu deyip derhal fişi çektiler. Biz o dönemde elimizden geldiğince direndik ama nafile. Kurallar böyle dediler. Tabi Asya Tur sadece ‘’default’’oldu diye kapanmadı; başka hataları da vardı.  Ancak bir acente için ‘’default’’ olmak kapatmanın büyük sebebidir.Yani batmak gibi bir şey.
 
Şimdi gelelim bu yazıyı neden yazdığıma;
 
Son günlerde turizmciler arasında piyasada bir çok dedikodu konuşuluyor. İnanılmaz bir bilgi kirliliği var ortalıkta. Konuşulanlara göre son zamanlarda  bazı  acenteler  IATA devre ödemelerini  zamanında yapamamışlar.  Hatta yapamayanlar arasında 2 nci hakkını dolduran acenteler de varmış. Ben bu dedikodulara doğrusu inanmadım.  Böyle bir şey olsa IATA hemen ilan eder dedim. En fazla 3 gün bekler. Devre ödemesini 2 nci kez zamanında ödemeyenlere babasının oğlu olsa IATA asla taviz vermez dedim.  Nereden biliyorsun bu kadar emin konuşuyorsun diye çıkıştı bazıları bana.  Dedim ya yazımın başında Asya Tur'da çalışırken başımdan geçti diye. O nedenle IATA asla hiç kimseye bir ayrıcalık yapmaz. Kim olursa olsun böyle kuralı ihlal edenleri bir çırpıda ‘’default’’ eder. O nedenle inanmayın böyle dedikodulara. Doğru olsa şimdiye kadar ilan edilirdi. Hiç kimse bu riski alamaz.
 
Durumu IATA Türkiye’ye telefonla sordum bilgi veremeyiz dediler. İsterseniz şimdi de buradan sorayım. Bakarsınız açıklarlar da doğru neymiş herkes öğrenir...
 
Şimdi IATA Türkiye’ye soruyorum: Temmuz ayı itibariyle ‘’default’’ olma koşulları oluştuğu halde ‘’default’’ olduğunu ilan etmediğiniz acenteler var mı? Varsa neden ilan etmiyorsunuz? Yoksa neden ‘’yoktur’’ demiyor sektörü böyle dedikodularla meşgul ediyorsunuz?
 
Yoktur inşallah... Zaten olmasın da. Büyük acenteler kolay kolay yetişmiyor. Onca emek onca uğraş iki ödemenin gecikmesiyle bir anda yok edilmemeli...

Bu Makale 19.07.2012 - 16:10:19 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • sinan bal 26.07.2012 - 11:48

  Malum şirket felan demeyin, adını söyleyin açık açık. Rokoko Travel (Tatilbitmesin.com) müşterisiyim ve mağdurum. Yurtdışı turu satın aldım, ve iptal edip paramı iade etmediler. 15 gündür turları çıkartmıyorlar. Mekanlarında yel esiyor. Kayıplar...

 • SeMA AKKUŞ 18.07.2012 - 10:42

  Kamil bey doğru söylüyor.Ancak piyasadan saklamaları ne ilginç. Bence Türsabın bilgisi varsa kamuoyunu bilgilenirmeli. Necati bey siz Başkana bir sorsanıza niçin açıklama yapılmıyor diye. Geçmiş senelerde çok büyük acenteleri hemen açıklamış ve nerdeyse onların batmalarına sebep olmuşlardı. Bu işin peşini bırakmayın lütfen.

 • KAMİL NAİL SÖNMEZIŞIK 18.07.2012 - 08:18

  ARKADAŞLAR MALUM ŞİRKET DEFAULT OLMUŞ. KESİN İSTİHBARAT..ANCAK BAŞKA BİR ŞİRKET ARACILIĞIYLA ÇAKTIRMADAN SATIŞ YAPIYORLARMIŞ. AMA ESAS BOMBA HABER BİRKAÇ GÜNE KADAR GELECEK BEKLEYİN.BATTI BATIYOR HALİNDE OLANLAR VAR.

 • abidin güleysy 15.07.2012 - 04:51

  Eee hadi artık açıklayın şunu.Diğerlerini anında açıkladığınız gibi.şirket kayırmak yok.adaletli olacaksınız.ona ayrı buna ayrı muamele yapmayacaksınız.allah adamı çarpar sonra.

 • Yorumcu 13.07.2012 - 10:29

  Bu arkadaslar zaten fıyat polıtıkaları ıle pıyasada bu ısı layıgıyla yapan dıger ınsanların da onune gecıyordu sıfır komısyon verıp dayanmya calısıp sımdı bu durumlara dustuler buyuk bır acente olması rekabetı bozacagı anlamına gelmıyor ayrıca sanırım koyun kuzu ıslerı de yapıyordu hayırlı sı olsun ama turkıye de bu default olayını acıklayacak bır kurum var ken neden acıklanmıyor bamtur da acımadan bunu yaptılar

 • Acenteci 12.07.2012 - 03:36

  Süleyman bey bu işin Türsabla bir alakası yok. Önce IATA default olanı ilan edecek sonra da Türsab dahil ilgili yerlere yazı ile bildirecek ondan sonra Türsab açıklama yapar. hemen kurumları suçlamayın lütfen.başkan neyi açıklayacak ortada daha birşey yok.

 • TURİZMCİNİN HALİ CANAN DOĞANÇAY 11.07.2012 - 03:00

  Yıllardır bilet acenteciliğinin neredeyse cılkını çıkardılar. Hiç kimse bunlara dur diyemedi.Yolun sonu geldi demekki. Aşağıdaki fıkra turizmi yönetenleri ve yönlenirenleri çok iyi anlatıyor. Sen istediğin kadar şöyle yaparım böyle yaparım de eğer doğru dürüst kanunun yoksa doğru dürüst denetlemen yoksa seni kimse takmaz. fIKRA NE GÜZEL ANLATMIŞ HALİMİZİ.. Gelin kaynana karşı karşıya oturmuşlar kaynana. Gelin sen daha yenisin birbirİmizin huyunu suyunu oturup konuşarak anlayalım demiş gelinde tabiii anne konuşalım demiş. Kaynana başlamış anlatmaya aman kızım benim 3 halim vardır. Dikkat et şaçıma gül takmışsam neşeli olurum her yola gelirim.Kulagımın arkasına gül takmışsam havamda olmam.Çok ısrarcı olma eger ki yakama gül takmışsam sakın etrafımda dolaşma çok sinirli olurum demiş. Gelin kaynana lafını bitirince başlamış lafa. Anne benim halim malim yoktur bacak bacak üstüne atarım. Sigaramı yakarım sen gülü nerene takarsan tak ben keyfime bakarım demiş.

 • Süleyman K.C. 11.07.2012 - 02:36

  Sevgili Necati tebrik ederim.gerçekten piyasada böyle birşey var. Acaba bu konuda bizlere TÜRSAB açıklama yapamazmı.Hepimiz bu acenteyi kimlerin kolladığını biliyoruz.Geçmişte o kadar büyük acentelerin gözünün yaşına bakmadan deafult edenler şimdi gerçekten susar oldular. Başkan açıklama yapsın.Yoksa ihale ona kalacak.Kurallar herkese aynı uygulanır.bence büyük gazetelere başkan açıklama yapsın.

 • EC 11.07.2012 - 01:50

  Necati bey doğrudur yazdıklarınız... 16 milyon liralık ödemeyi yapamayan 9 komisyon alınırken 12 indirim veren, şimdide sıfır hizmet bedelini matah bir işmiş gibi piyasaya sunan 1. numaralı bilet acentası ödemesini yapmayınca IATA bile sus pus bilgi veremez oldu. Bence Bunun da takipçisi ol. Ama tatil bitmesin.... nın de peşini bırakma ki tatilller bitebilsin, acentalarda hem tatil yapıp hem zarar etmesinler çirkin rekabet yüzünden.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.