Necati Çalışkan

Şapka düştü kel göründü...

2012 yılının ilk altı ayında seyahat acentesi belgesi iptal olan acente sayısı 79 olmuş. Son 3 yıldaki belge iptali ise 800’e yakın. Çok ciddi bir sayı. Bu tablo karşısında insan ister istemez "Neler oluyor?" diye sormadan edemiyor. Kısa sürede bu kadar acente belgesi iptalinin olması pek normal bir durum olmasa gerek.

Çok büyük uçak bilet  acenteleri tek tek default oluyor. Kimine göre sonuç gayet normal. Yüzde 9 komisyon alıp yüzde 12 indirim yapmanın ya da sıfır servis bedeliyle hizmet vermenin kaçınılmaz sonu. 

Acaba tüm neden bu mu? 

TÜRSAB internet sayfasında belgesi iptal edilen acenteler listesini incelediğimizde içlerinde büyük markalar olduğunu görüyoruz.  Yıllardır bu sektörün tozunu toprağını yutmuş, çilesini çekmiş, öncülüğünü  yapmış, sıkıntılarını yaşamış, hamallığını üstlenmiş, sektöre büyük katkılarda bulunmuş, onlarca krize  göğüs germiş, yüzbinlerce  insana hizmet vermiş büyük markalar bunlar. 

Bazılarınızın "Ne var ki bunda? Sanki sadece bizim ülkemizdemi  acenteler kapanıyor? Dünyadaki büyük tur operatörleri  de sıkıntılı dönemler yaşıyor veya batıyorlar. Küresel ekonomik krizin de hızlandırdığı bu batışları hergün duyuyoruz. Her sektörde olan şeyler bunlar" dediğini duyar gibiyim. 

Haklı olabilirsiniz. Ancak  beni ilgilendiren kısım benim  ülkemdeki seyahat acentelerinin durumu...

Bu batışlar ülkemizin yaşadığı ekonomik gerçekler ve Türk turizminin başarılarıyla  pek örtüşmüyor gibi geliyor bana. Son yıllarda ekonomisi gayet iyi olan bir ülkeyiz. Turizmde de ekonomide de dünya ortalamasının üstünde büyümeler  gerçekleştirdik. Rakamlar  da öyle söylüyor . Hal böyleyken, seyahat acentelerinin kapanışları  artarak devam ediyorsa bunda bir terslik yok mu? 
 
Bu sıradışı durumun sizce de çok ciddi olarak araştırılması ve nedenlerinin çok iyi sorgulanması gerekmiyor mu? 

Bu yazımı bu nedenle yazmaya karar verdim. Ekonomimiz ve turizmimiz bu kadar iyi durumdayken neler oluyor da bu acenteler bir bir tarihe gömülüyor.? 

Seyahat acentesi belgeleri son hızla neden iptal olmaya devam ediyor?

Bu kapanışların sebepleri nelerdir?

Bir çırpıda sermaye eksikliği, yanlış iş stratejisi, kötü yönetim, hesapsız yatırım, agresif davranışlar, zararına satış, anlamsız rekabet, plansız büyüme  gibi birçok sebep sayabilirsiniz. Hatta tüm bunlara bakarak sorumluluğu  şirket sahiplerine ve yöneticilere atabilirsiniz.  

Hepsi doğrudur. Zaten onlarda bunları kabul ediyor ve çıkıp ortaya neden bu hale geldiklerini  açık açık dürüst olarak anlatıyorlar.Kimisi otel işinden zarar ettiğini, kimisi gemi işinde hesaplarının tutmadığını, kimisi otobüs işinde, kimisi de erken bozdurduğu kredi kartı blokelerinde hata yaptığını anlatıyor. İşin patron ve yönetici tarafında hem 'samimiyet' hem de 'itiraf' bazında bir sorun gözükmüyor. 

Ancak,  son 3 yılda bir sektörde 800 acente belgesi iptal ediliyorsa bunu izah etmek için sadece yukarıda bahsedilen sebepler yetmez. Günah keçisi olarak da sadece şirket sahiplerini ve yöneticilerini göstermek  hiç yetmez. 
'Nasıl yani!' diyenler acele etmeyin hepsini anlatacağım.

Teşhisi doğru koymak ve tedaviyi doğru yapmak için birilerinin de ayağa kalkarak başka gerçekleri de doğru ve samimiyetle  itiraf etmesi gerekiyor.  Daha açık  anlatmam gerekiyorsa, bu işte sorumluluk sahibi olan diğer kişi ve kurumların da ortaya çıkıp bu patronlar ve yöneticilerin yaptığı gibi dürüstçe konuşmaları, yapamadıklarını, yetersizliklerini, hatalarını, eksikliklerini ve bu işteki sorumluluklarını itiraf etmeleri ve gereğini yapmaları gerekiyor. İşte o zaman puzzle tamamlanacak, gerçek resmin ne olduğu o zaman ortaya çıkacaktır.

Bu nedenler ışığında, sektörü yöneten ve yönlendirenlere şimdi ben buradan sesleniyorum.  Kapanan acentelerin patronları ve yöneticileri suçlu da yıllardır bu olumsuzlukları giderecek projeleri üretemeyen, gerekli önlemleri alamayan, düzgün sistemler kuramayan, denetleyemeyen, sektörün sorunlarını hükümetlere yeterince anlatamayan, teşhisleri doğru koyamayan, yasaların yanlış çıkmasında veya hiç çıkmamasında büyük rol oynayan ve bu sektörde belge iptaline ve batışlara yıllardır çare bulamayan sizler, evet sizlere sesleniyorum, siz çok mu masumsunuz?
 
İnternetin gümbür gümbür gelen ayak seslerini yıllardır duymazdan gelerek bu sektörü bu çağa yeterince hazırlayamayanlara ayrıca sesleniyorum. Seyahat acenteciliği mesleğinin bu hale gelmesinde hiç mi günahınız yok?

Bu sektörü hala gazetelerin esaretinden kurtaramayanlar sizin bu olayda hiç mi kabahatiniz yok?

Acentelerin işini bankalara, fırsat sitelerine, kaçak faaliyetçilere kaptıranlar siz  günahsız mısınız?

Kendini sektör sözcüsü ilan ederek her televizyona bağlananlar, her gazeteye demeç verenler, sektörde olmayanları olmuş gibi anlatanlar, hayali sayılarla sektörü yanlış yönlendirenler, dedikodu makinaları gibi çalışanlar meslektaşlar, kapalı kapılar ardında ittifak toplantıları yapanlar, soruyorum size bu belge iptallerinin bu kadar çok olmasında sorumluluğunuz hiç yok mu?

Siz sektörü yönetenler,

Hani nerede söz verdiğiniz 'Tur Operatörleri Yasası'? 

Nerede yeni 'seyahat sigortası' düzenlemesi? 

Nerede diğer 'mali önlemleriniz'?

Bütün bunları yapmak için daha kaç acentenin belgesinin sizce iptal olması gerekiyor? 

Sözlerim bu sektörde kendini  sorumlu hisseden herkes içindir.
 
Çıkın ortaya ve sizde bunları dürüstçe  itiraf edin ve doğruları anlatın. Suçlunun sadece patronlar ve yöneticiler olmadığını anlatın. Anlatın ki; bu ülkeyi yönetenler gerçekleri öğrenip doğru önlemleri alabilsinler.

Artık rakam oyunlarıyla kendinizi kandırmayın.  800 tane acente kapandı ama 1250 tane açıldı savunması gerçekleri örtmeye yetmiyor artık. Ulu çınarların bir bir yıkıldığı  bir ormanda fidanları çınar gibi göstermek biraz komik kaçıyor. 
 
Artık şapka düşmüş kel görünmüştür...
 
 
 
 
 

Bu Makale 05.08.2012 - 11:16:49 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Tolga K. 04.08.2012 - 06:30

  16 yilda bir iktidar degismiyorsa bu iste bir bit yenigi vardir mutlaka. El elden ustundur birak artik o kadar hizmet etmissin birakta baskalari hizmet etsin. Taze kan her kuruma iyi gelir. Yonetim iyidir kotudur bisey diyemem ancak bir duzene sadece bir kisi 16 yildir baskanlik yapiyorsa ya o baskanin yonetimi altenatif cikamayacak kadar iyidir yada muhalefet cikartilmayacak kadar diktatordur.

 • Cihan SARAY 03.08.2012 - 10:06

  Kaleminize Sağlık Necati bey. Herzamanki gibi Çok güzel ve önemli bir konuya değinmişsiniz. Bu batan acentelerin çoğu fırsat sitesinde büyük promosyon yapanlar. Fırsat sitelerinden ne Acentaları nede İnsanları vazgeçiremiyoruz ve ordan tur satın alan misafirlerin 90ı mağdur oluyor, parasını kaybediyor dolayısıyla olan yine bizlere oluyor. Bence Tursabın ve bakanlığın öncelikle Fırsat sitelerine çıkan acentaları denetime alması lazım, maliyetlerini inceleyip, sorgulayıp, para toplayıp toplamadığını anlaması lazım. Gerekirse fırsat sitesi yüzünden kapanan acentalarla birlikte bu sitelerinde kapanması lazım ki bu iş bu kadar kolay olmasın. Bu sayede en azından günü kurtarabiliriz belki..

 • Necati ÇALIŞKAN 01.08.2012 - 01:26

  cANAN HANIM TEŞEKKÜR EDERİM. kONUYU GAYET GÜZEL ÖZETLEMİŞSİNİZ.AYNEN ONU DEMEK İSTEDİM.

 • Canan Yelken Taştan 31.07.2012 - 01:57

  Yazıya yorum yazanlar belliki iyi okumamışlar. necati bey belli bir kurumu veya kişiyi hedef alarak yazmamış bu yazıyı.Dikkat ederseniz bu duruma gelinmesinde herkesin sorumluluğu var diyor. Sadece türsaba ve başkana yüklenmek yine aynı hataya düşmek demektir. Yazarın yazısını ve verdiği mesajı iyi anlamak lazım.saygılarımla.

 • Mücahit Karakurt 31.07.2012 - 01:07

  Necati Bey turizm sektörü böylede diğer sektörler çok mu iyi yöneticilerin ağzından bal damlıyor yumşak iniş yapıyoruz diye nerden nasıl parayı bulmuş iki lafı bir araya getiremeyen ne konuşmasını ne yazmasını bilir baş olmuş nice insan var ama bu böyle gitmez çünkü insanlar artık uyandı ayaklar baş başlar ayak oldu bunu görmeye başladı gerçekten yazdığınızı yazmak yürek ister eski gezgin insan gibi yaşayan sadece ve sadece ailesi ve çalışanları için yaşayan şu anda emekli olan ikinci sınıf vatandaş olarak bu yazıyı yazdım birinci sınıf vatandaşlar şu anda kafalarıçok çalıştığı için tatil planları yapmakta her şey bizim olsunn kimse yaşamasın zihniyetiyle hareket etmekte turizm eskiden kalite idi insanlar para sı ucuz diye tatile cıkmazdı gezip görmek ve dinlenmek için tatil yapar fiat sormazdı çünkü düzen vardı şimdi 200 TL İLE HEM ŞİRKETİ HEM OTELİ HEM OTOBÜSÜ HEM ÇALİŞANLARI SATIN ALMAK İSTİYORLAR AMA ALAMAZLAR Bunun için bu insanlara taviz vermiyelim SAYGILARIMLA

 • EDEPLİ ACENTECİ 31.07.2012 - 11:13

  EDEPLİ EDEBİNDEN SUSAR, EDEPSİZ BEN SUSTURDUM ZANNEDER. MEVLANA. 16 yıldır başkanlık koltuğunda oturması ve karşısında kimsenin olmaması acentecilerin edebindenir. Yoksa kimsenin korktuğu falan yok.

 • Kamil Şimşek turizmci 30.07.2012 - 07:12

  Adayın bile çıkmadığı sektörümüz aslında hak ettiği şekilde yönetiliyor. Yokmu bir babayiğit.hepimiz arkasında olacağız söz.

 • Başaramayan 30.07.2012 - 04:31

  Her 2 yılda bir yapılan Türsab Genel Kurulunda horon HORON TEPME süresi, genel kurulda yapılan eleştrilerin cevap suresini geçtiği sürece Türkiyede daha çooooook acenta batar.

 • Acenteci 30.07.2012 - 03:29

  TURİNG SEÇİMLERİNİ NASIL KAZANDIĞINA BAKARMISINIZ. MAHKEMENİN GEREKÇELİ KARARINDA YAZANLAR Başaran Ulusoy iki defa başkan adayı oldu ve seçimleri kaybetti Mahkeme 4 yeni üye tayin etti, bu kayyımlar Başaran Ulusoyu başkan seçti Fazla miktarda yeni üye kaydedildi, kongre bunlarla yapıldı 180’den fazla kişi usulsüz biçimde üye kaydedildi Divan da o üyelerin oyuyla seçildi Çoğunluğa dayanarak karşı görüşler kabul edilmedi Divan taraflı oldu Genel Kurula sunulan usulsüzlükleri belirten layihayı divan işleme koymadı Önergeler kabul edilmedi Üye Burhan ayaklarından sürüklenerek dışarı atıldı Eski üyeler dışarı çıkmaya zorlandı HÜKÜM Yukarıda açıklanan nedenlerle 1 Davanın KABULÜNE, TTOK Derneğinin 30072010 tarihli olağanüstü genel kurulu toplantısının hukuka aykırılığının tespitine, bu toplantıda alınan tüm kararların ve Genel Kurulun iptaline. GÖZÜNÜ SEVDİĞİM ADALET...TÜRSAB SEÇİMLERİNE DE BEKLİYORUZ SENİ...

 • turizmci 30.07.2012 - 02:06

  ben soliyim: turizm bakanliginin ve tursabin turizmden bihaber olmasindan bu kadar acenta batti. bi arastirma yapsalar, cok merak ediyorum: kaci gercekten finansal nedenlerle batmis, kaci gercekten vurkac mentalitesiyle batmis.. eminim, gercekten batanlarin sayisi 2 elin parmagini gecmez.

 • Nurullah Berber 30.07.2012 - 01:40

  Abi sene amma abartmışsın Türsabın web sayfasından kontrol ettik 796 tane acente kapanmış.800 değil.4 tane fazla yazmışsın. ayıp oluyor ama.

 • S.MEHMET AKKUŞ TRABZON 30.07.2012 - 10:57

  NECATİ ABİ SENİ KUTLUYORUM. BUNLARI YAZMAK YÜREK İSTER. SÖYLEDİĞİN HER KELİMENİN ALTINA BENDE İMZAMI ATIYORUM.

 • Barış MELETLİOĞLU 30.07.2012 - 09:41

  Necati Bey ellerinize sağlık. Yine tüm samimiyetinizle sektörümüzün sıkıntılarını döktürmüşsünüz. Bu zihniyetle gidilirse daha birçok acente kapanacaktır. Bana dokunmayan yılan çok yaşasın mantığı ile hareket edildiği sürece düzeni yönetenler güçlerine güç katacak diğerleri de kapanmaya mahkum kalacak. Bu sektörde emeğe ve emek verenlere kimse saygı göstermiyor. Yıllardır iktidarda olan yönetimin karşısına muhalefet oluşumu çıkamıyor. Muhalefet olursan başın ağrır korkusu ile herkes gördüğü yanlışı söylemekten çekinir ve korkar hale gelmiş. Tek akıllı benmiyim? Kenimi niye ateşe atayım? Başkanı niye karşıma alayım? Büyükleri kızdırmayayım? gibi düşünceleri bastıran KORKU nedeniyle yanlışları konuşmaya cesaret edemiyor kimse.

 • Gölge acenteci 29.07.2012 - 08:38

  Siz daha bilgisayar tuşlarına basarken ben hesabı daha çabuk yaparım diyen bir sektör başkanının 16 yıllık faaliyetinin sonucunu çok iyi yazmışsınız. Tebrik ederim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.