Necati Çalışkan

Bu yasa doğru çıkmazsa kaos yaşanır

Son zamanlarda Tur Operatörleri Yasası çalışmaları hız kazandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB, bu konuda toplantılar yaparak başta seyahat acenteleri olmak üzere çeşitli kesimlerin fikirlerini alıyor. Son yapılan toplantıda Türkiye’nin önemli tur operatörlerinin sahipleri ve temsilcileri konuya tartıştılar görüşlerini belirttiler. Mutabık olunan konu bu yasanın mutlak gerekli olduğu ve bir an önce çıkartılması... Ancak konuşanların hepsi  teminat ve sigorta konusu üzerinde duruyor. Tabiî ki bunlar da çok önemli ancak bu tur operatörlüğü sisteminin sağlıklı işleyebilmesi ve geçmişte yaşanılan sorunların bir daha yaşanmaması için  onlar kadar önemli başka unsurlar da var.

Ben bu yazımda onlardan bahsedeceğim.

Öncelikle şunu söyleyerek başlamak istiyorum, ‘’Tur Operatörleri Yasası'nı hazırlarken turizm sektörünün tüm bileşenlerini ve önemli aktörlerini sistemin içine dahil etmez ve yeni yasada onları sistemin sağlıklı işlemesi için etkin denetleyici bir konuma getirmezsek bu sistem yürümeyecektir ve çok daha büyük kaoslara sebebiyet verecektir.’’

Bu kurduğum cümle bence çok önemlidir. Neden önemli olduğunu ben tek tek anlatayım. Bakalım gerçekten önemli mi siz de karar verin. 

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın; oteller tur operatörü belgesi olmayan bir acentenin grubuna oda veriyorsa sizin yasanızın hiç bir değeri yoktur.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın; tur operatörü belgesi olmayan bir acenteye uçak şirketleri ve otobüs işletmeleri  uçak kiralıyor veya koltuk anlaşmaları yapıyorsa sizin yasanız turizme yol aldırmayacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;
profesyonel rehberleriniz tur operatörü belgesi olmayan bir acentenin grubuna rehberlik hizmeti vermeye devam ediyorsa, sizin yasanız turizme rehber olmaktan uzak olacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın; gazete, radyo ve televizyonlar ile Google tur operatörü belgesi olmayan bir acentenin reklamlarını yayınlamaya devam ediyorsa, çıkartılacak bu yasanın medya desteği olmayacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;
bankalar tur operatörlük  belgesi olamayan acentelerle sanki operatörlermiş gibi kredi kart taksit anlaşmaları yapıyorsa, bu yasanızı bankalar şimdide başka türlü delmeye devam ediyor olacaklardır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;  yasanın işlerliğini denetleyecek olan kurumlarda gerekli birimler kurulmaz, işin ehli uzman ekipler oluşturulmaz ve yasadan çok daha önemli olan 'denetlemeye' önem verilmezs bu yeni yasa  sektöre eskisinden daha çok  zarar verecektir.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın; sigorta şirketlerini dünyada örneği olmayan bir poliçe yapmaya zorlayacak ve gerçek manada işlevi olmayan sanki yapılmış gibi poliçelerle göz boyamaya devam edecekseniz, sizin yeni yasanız çok daha büyük tüketici mağduriyetlerine imkan verecek bu kez de sigorta mağdurları yaratacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;
günümüzün gerçeği fırsat siteleri ve kaçak faaliyette bulunan internet acenteleri için yeni tur operatörleri yasasında sağlam düzenlemeler yapamazsanız, şunu bilesiniz ki yeni yasanız bir kenarda bekleyen yeni fırsatçılara yeni ticari kapılar açacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;
 tur operatörü olmanın kriterleri arasına öz Sermaye alt limiti getirilmezse bu yasanız eskisinden daha kötü bir oluşuma zemin hazırlamış olacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;
tur operatörleri teminatlarının sınırsız olması veya ülke gerçeklerinin üzerinde tespiti halinde sizin yasanız turizm sektörünün büyümesine değil tekelleşmesine ve sektörün  küçülmesine imkan tanıyacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın; yeni tur operatörleri yasasıyla, tur operatörü olmayı güçleştirecek ve sektöre yeni girecek özellikle genç girişimcilerin  önünü kapatacak uygulamalar getirecekseniz, şunu bilin ki sizin yasanız türk turizmini bitirecektir.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın; tur operatörlüğüne geçişi çok hızlı yapar ve gerekli süreyi bu sektöre vermezseniz sektör patinaj yapacak bu da hem zaman hem de büyük maddi kayıplara sebebiyet verecektir.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;  
yasayı delenlere ve usulsüz iş yapanlara verilecek cezalar caydırıcı olmayacaksa sizin yapacağınız yasanın ömrü  yatsıya kadar sürecektir.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;  
tur operatörleri olan firmaların hizmet kalitelerini ve müşteri memnuniyetlerini ölçer yeni pratik bir çözüm bulamıyorsanız , bu yasa kalitesiz turizme çanak tutmaya devam edecektir.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın; yeni tur operatörleri yasasıyla bir erken uyarı sistemi kuramazsanız,TÜRSAB ve Turizm Bakanlığı yolcuların mağdur olduğunu herkes gibi  havaalanında yolcular kaldığında veya otele giremediklerinde öğreneceklerse sizin yasanız bir işe yaramayacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;  
tur operatörlerinin mali yapılarının ne durumda olduğunun yıl içinde belirli periyotlarda kontrol edecek bir beyanname sistemini Maliye Bakanlığı ile birlikle oluşturamazsanız sizin yeni yasanız zamanında da acenteler aniden batmaya devam edeceklerdir.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;
  yeni yasada zorunlu seyahat sigortası sadece paket turlarda geçerli, diğer rezervasyonlarda geçerli değildir demeye devam ederseniz tüketici size güvenmemeye devam edecek dolayısıyla yeni yasanız çare olmaktan uzak olacaktır.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;  TÜRSAB’ın içerisinde kesinlikle ayrı bir tur operatörlüğü bölümü kurmaz, bu konuda deneyimli ve kuvvetli bir kadro oluşturamazsanız sizin yasanız sadece yasa olarak tarihin tozlu raflarında  yerini almaktan öteye gidemeyecektir.

Son olarak şunu söylüyor ve uyarılarımı şimdilik bitiriyorum.

Siz ne kadar iyi bir yasa yaparsanız yapın;  hangi ülkenin yasasını örnek alırsanız alın ülkemizin gerçeklerini ve kendine has dinamiklerini göz ardı edecek olursanız,  sizin yasanızı da pratikte sektör göz ardı edecek,  eski tas eski hamam misali biz bunları her yıl konuşmaya devam edeceğiz.

Umarım öyle olmaz.

İnşallah yazımın başında kurduğum cümlenin ne kadar önemli olduğunu sizlere anlatabilmişimdir.

Bu Makale 27.01.2012 - 18:41:08 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Gölge Acenteci 25.01.2012 - 11:25

  Kamil Cesur Gerçek Acenteci kardeşim sen neden öz adını,soyadını,acentenin ismini açıklamıyorsun? orktuğun bişey mi var?

 • Zafer Cengiz 19.01.2012 - 01:44

  Doğru yerdezamanda böylesi bir çıkışuyarısı yapmanıza özgünkatkıyapmamakolmaz” görüşüyle sizi tebrik ederek ÖZETYorum veriyorum Sn.Çalışkan... (1) Sanırım HEP bir stratejik HATA yapıyoruz Detaylarda boğularak ANAFİKRİ kaçırıyoruz ZİRA: Sıraladığınız ayrıntıların HEPSİ doğru ama “TÜMÜ:Detay” NEDEN?lere bağlı olarak gelişen SONUÇlar konumunda... (2) Masaya yatırılan KONUnun genel çerçevesini TESPİT etmek üzere (detaylardankaçarak) GERİYE çekilince: Görülen GENELMANZARA Dar.BakışlıGünü.Kurtaranİş.BitiriciKaptı.Kaçtı Plansız.ProgramsızKamusal.Bakışsızvb.vb bir YAYGINZİHNİYETHAZRETLERİ kalmıyor mu ortada...??? (3) Yılgınlık Küskünlük Ümitsizlik gibi PSİKOLOJİ ile ortalığı BOŞ.BULAN bu HerDönemdeHerZamanBecerikli ZİHNİYETin sürekli BASKIN çıktığı tarihsel olarak TESCİL edilmiş değil midir...? (4) DURUM Bu gerçeklerin TESPİT edilmesi ve kapsamlı bir toparlanma ATILIMI ile oyunun.kuralları denebilecek YOLYORDAMYÖNTEM sürecinin AYIKLANMASI ihtiyacı yıllardır kapıya dayanmış (olsa da) sürekli ERTELENME ENGELİNDE değil mi...? (5) ÇÖZÜM Ağaçlara toslamaksızın (artık) TURİZMİN.HARİTASI.KURALLARI belirlenerek Elimizdeki değerlerin boyutlarını ve işlerlik düzenini (kapışmadanpaylaşarak) gidebildiğince İDARE etmek değil olabildiğince YÖNETMEK gerekmiyor mu...? () Bu çetrefil ilişkileri KÖKTEN ÇÖZMEK ve TEK adımda DÜZENE KAVUŞMAK sürecinde HUZUR ile birlikte diğer tüm detay SORUN’lar da keniliğinden çözülecektir... Öncelikle “TEŞHİS TEDAVİ sürecine girilmesi” Aksihalde HASTALIKLITURİZMİN müzmin’leşerek sürdürüleceği Bilinmelidir...

 • Canan OKÇU 16.01.2012 - 04:45

  Yasayı necati Bey adeta yazmış. Ben Türsab ve Bakanlığın yerinde olsam necati beyin yazdıklarını önüme koyar yasayı yazarım. İşte budur. Ellerinize beyninize Sağlık.

 • Kamil Cesur Gerçek acenteci 16.01.2012 - 03:20

  Gölge acente rumuzuyla yazan şahsa sesleniyorum. Keşke adınızı yazma cesaretini gösterip yorumlarınızı öyle yazsanız.Türsabtan mı korkuyorsunuz. Biraz cersaretli ol gölge kardeşim.

 • Gölge acenteci 16.01.2012 - 01:57

  Bu yazdıklarınızın kaale alıncacağını sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Tur Operatör lüğünün ne olduğunu bilmeyen bir TÜRSAB ın bu kanunu hakkıyla çıkarabileceğini sanmıyorum. Zaten büyük ihtimal kimseye sormadan bişeyler yapıp topu Ankara ya atacaklar. Sonra da oh çok güzel oldu diyecekler. Ama unutulmasın ki 1618 Sayılı Yasa durdukça yasa içine dahi TUR OPERATÖRLÜĞÜ nü ayırıp monte edemezler. Yasa açık.

 • GUNDOGAN BOZ 16.01.2012 - 12:38

  Necati Bey, Yazılarınızla insanların söylemek istediği fakat söylemediği gerçekleri söylüyorsunuz. Dürüst ve dobra söylemlerinizle bir abidesiniz. Saygılarımla,

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.