Mevlüt Yeni

Günay’ın müjdesi ve Barut gibi konuşma!

AKTOB’un bu ayki konuşmacı konuğu Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın turizmcilere yönelik Antalya’da yaptığı sunumunu dinlerken turizmin ülkemiz ekonomisi içindeki yeri ve önemini bir kez daha anlamış olduk.

Sururi Başkan açılış konuşmasında, ekrana yansıttığı reel verilerle sektörünün yarattığı katma değeri çok iyi özetledi.
Turizmciler soru cevap bölümünde özellikle dalgalı kur sisteminden sonraki kayıplarının altını çizerek Merkez Bankası Başkanı’ndan bu dertlerine çare olmasnı istedi. Durmuş Yılmaz ise “Bu sistemle size özel bir uygulama yapmamız mümkün değil, size tavsiyem maliyetlerinizi düşürmenizdir” dedi ve turizmcilerin yıllardır üzerinde durduğu kur ayarlaması beklentisini de bir nevi “hayır yapamam” diyerek sona erdirmiş oldu.

Bu arada dünkü toplantıda yılsonu görev süresi sona erecek olan TÜROFED Başkanı Ahmet Barut’un sert konuşması dikkatlerden kaçmadı.
Genelde ılıman yapısıyla tanıdığımız Ahmet Barut’un üstü kapalı sert eleştirisi salonda bulunan taraflar üzerinde bir anda soğuk duş etkisi yaratırken, turizmcilerin ruhunu okşadı diyebilirim.

Barut bakın kime ne gönderme de bulundu... “Popülist yaklaşımlarla çarşı esnafının mantığından bakarak çok büyük bir sektör olan turizmi yorumlamak, kötülemek artık canımızı sıkıyor. Bazı arkadaşlar otellerin alışveriş mağazası gibi olduğundan şikayetçi oluyor. Otellerde satış daha güvenli olduğu için alışveriş var. Eleştirenlere soruyorum otellerde çalışan esnaf sizin esnafınız değil mi? Burada satılan ürünler sizin ürünleriniz değil mi? Bu konularda 10 yıl önce aynı şikayetler vardı, şimdi de var, yarın da var olacak.”
Barut isim vermedi ama iki kişiye gönderme yaptığını biliyoruz. Biri geçenlerde turizmcisiz turizm toplantısı yapmak zorunda kalan ve bu toplantıda sektöre yönelik ağır eleştiriler yapan ATSO Başkanı Osman Çetin Budak, diğeri de MATSO Başkanı Şükrü Vural’dı. Şükrü Vural salonda vardı. Ancak Çetin Budak sadece çiçek göndermiş toplantıya katılmamıştı. Sanırım hafta içi bu sert eleştiriye konunun muhatapları bir yanıt vereceklerdir.

Son günlerde esnaf ve turizm sektörü temsilcileri arasında devam eden gergin yaklaşımın perde arkasını bu hafta kaleme alarak aralayacağım.
Dünkü AKTOB toplantısının diğer önemli bir konuğu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dı. Konuşmasının her satırında temsil ettiği turizm sektörünün sorunlarına hakim bir duruş sergileyen ve takipçisi olan Günay, benim de yıllar önce önerdiğim turizmde tek çatı modelinin kısa bir süre sonra hayata geçeceği müjdesini verdi.

“Turizm Yatırımcıları ve Meslek Birliği” olarak bilinen bu yasa tüm engellemelere rağmen meclisten geçer ve hayat bulursa bu sektörün Ertuğrul Günay’ın heykelini dikmesi lazım. Dünkü konuşmasında bir kez daha anladık ki, içi süslü püslü sözlerle dolu eline tutuşturulmuş yazılı konuşma metnine bağlı klasik ve ezberci siyasetçi olmak yerine sektörünün sorunlarını iyi bilen, sonuna kadar da takipçisi olan, samimi ve içten bir profil çizerek herkesin gönlünde yer ediniyor.
Bu durum Türk siyasetinde ender rastlayabileceğimiz önemli bir kazanç olarak karşımızda duruyor. Tabii ki kıymet bilene…Bu Makale 04.08.2010 - 18:38:11 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.