Mevlüt Yeni

Gazipaşa Havalimanı ve bölgeyi bekleyen tehlike!

Sağ sol çatışmalarının en yoğun olduğu dönemlerdi. Bölgenin en çetin ilçeleri arasındaydı Gazipaşa...

Çıkan olaylar yüzünden bazıları Gazipaşa’ya küçük Moskova bile derdi!

Artık küçük Moskova’nın havalimanı var.

Teknik olarak uygundu, değildi gibi tartışmalar olanca harareti ile devam ededursun... İlk uçak deneme amaçlı da olsa alana indi bile...
İnişi gerçekleştiren teknik ekibin hazırlayacağı geniş rapor sonrasında sanırım uçuşlara açılma konusu netlik kazanacak.

Bugüne kadar bir Alanyalı olarak, objektif olmayacağımı da düşünerek tartışmalara hiç katılmadım. Olumlu veya olumsuz yazı da yazmadım.
Ancak tartışmaların odağı olan pistin iniş ve kalkış güzergahındaki teknik konulardaki risk konusu bir yana, bana göre eğer sağlıklı bir planlama yapılmazsa bölge turizmini bir başka büyük tehlike daha bekliyor.
Bazen gözümüzün önüne perdeler geriliyor ve gerçekleri göremiyoruz.
Söz konusu kendi menfaatlerimiz olduğunda gerçeklerden uzaklaşıyor, kısacası olaylara duygusal yaklaşıyoruz.
Objektif olma konusunda kendime güvenmeme rağmen söz konusu Alanya’nın menfaatleri olunca işin rengi değişiyor.

Eğer Antalya olarak 25 milyon turist hedefi koymuşsak, Gazipaşa veya Alanya’ya yakın bir yere havalimanı yapılmasına kimse karşı çıkmaz, çıkmamalı da. Hatta mümkünse bir havalimanı da Kaş-Demre tarafına yapılmalıdır. Ancak bu işin hesabı, kitabı, uçuş planları  çok iyi yapılmalı, Alanya Antalya arasında misafirlere yaşattığımız eziyeti, Gazipaşa-Kaş arasında yaşatmamalıyız.
Umarız ve dileğimiz odur ki devletimiz ve bu işin altına imza atanlar hata yapmazlar.
Öncelikle Alanyalı hemşerilerim, bu konudaki tüm eleştiri ve önerileri kentin geleceği açısından önemsemelidir.
Bugün benim dikkat çekmek istediğim asıl konu uçağın iniş yapıp yapamayacağı değil. Ona muhakkak uzmanlar karar verecektir.

Bir aksilik olmazsa çok yakında yolcular Gazipaşa’ya inmeye başlayacaktır.
Sorun, Gazipaşa uçağına hangi bölgelerin yolcularının bineceğidir.
Diyelim ki Kaş veya Kemer’de tatil yapacak bir yolcu Moskova’dan veya Avrupa’dan tur operatörü tarafından ekonomik diye Gazipaşa Havalimanı’na indirilirse o zaman ne olacak?
Olacağı belli... Göreceksiniz bir süre sonra para kazanmak için fiyat rekabeti işin içine girecek ve Gazipaşa’ya uzak noktalar olan özellikle Kemer sonrası batı ilçelerine tatile gelenler de bu havalimanına inmeye başlayacak. İşte asıl kıyamet o zaman kopacaktır.

Alanya ve çevresi Antalya Havalimanı’na uzak diye Gazipaşa’ya havalimanı yapıyorsak o zaman gelecekte doğabilecek bir başka tehlikenin de hesabını şimdiden yapmak gerekiyor.
Gazipaşa’ya 6-7 saatlik mesafesi olan Antalya’nın batı ilçelerine gelecek olan misafirleri Gazipaşa’ya indirenlere acaba ne gibi yaptırımlar uygulanacak?
Umarım tayyaresine kavuşmaya çalışan vatansever kardeşlerimiz bu soruların yanıtlarıyla da ilgileniyordur.


Bu Makale 15.07.2010 - 10:31:01 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Turizmci 03.07.2010 - 12:23

    Sayın Yeni, her zaman olduğu gibi yine önemli bir konuyu kaleme almışsın. İnşallah ilgililer gerekli mesajı alırlar ve turizme zarar verecek uygulamalardan uzak dururlar. Kutlar teşekkür ederiz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.