Mevlüt Yeni

Rusya pazarı MİTT ve THY’ye önerim

Berlin ITB’nin hemen ardından Moskova MITT Turizm Fuarı’na koşan turizmcilerimiz tıpkı Almanya’da olduğu gibi Rusya pazarını da fethetti.
Berlin ITB’nin hemen ardından Moskova MITT Turizm Fuarı’na koşan turizmcilerimiz tıpkı Almanya’da olduğu gibi Rusya pazarını da fethetti. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle bu sene Moskova’ya gidemedim. Yazarımız Mehmet Ali Dim ve turizmcilerden aldığım bilgiler gösteriyor ki bu sene Rusya pazarının da galibi Türkiye olacak.

Ajanslardan ve kendi kaynaklarımızdan gelen haberlerin fotoğraf karelerini inceledim. Görünüyor ki Rusya pazarında da Antalyalı turizmciler tecrübelerini ortaya koyarak ekip çalışması yaparak bölgenin ön plana çıkmasını sağlamış.

Fuarda Rusya gümrüğü yine Türkiye’ye daha doğrusu bir İngiliz firmasının organize ettiği MITT’e katılan turizmcilerimize kazık atmış ve tanıtım malzemelerimizi ülkeye sokmamış. Bence bu kazığın tek sebebi MITT’den bir hafta önce devlet tarafından organize edilen turizm fuarına Türkiye’nin az firmayla katılmasıdır. Biz enerjimizi daha çok MITT’e harcadığımız için oraya katılanlar sabote ediliyor. Diğer fuara katılanlar da zaten mesela TEZTOUR gibi MITT’e katılmıyor. Moskova yönetimi Türkleri bu yaptırımla kendi yaptıkları fuara katılmaya zorluyor. Bunu uzun zamandan beri yapıyor.  Ama her şeye rağmen Türkiye yine başarı gösterip bu eksikliği fazla fark ettirmeden fuarda Rusların gözdesi olmayı başarmıştır.

Ancak Antalya kadar hatta çok daha güzel kıyılara sahip Ege Bölgesi’nin fuarlarda Antalya kadar ön plana çıkamaması dikkatlerimizden kaçmıyor.

Bölgede görev yapan bir gazeteci olarak Antalya’nın başarıları elbette beni mutlu ediyor ancak ülkemin diğer değerlerinin sunumdan yoksun, hak ettiği şekilde Antalya’nın gösterdiği başarıyı gösterememesi beni üzüyor. Bu sene TUI gibi bir dünya devinin Rusya pazarına girmiş olması da Antalya için çok ciddi bir şans. TUI Antalya’yı ve özellikle tanıtım ve fuar çalışmalarında gerekli etkiyi gösteremeyen Ege’nin cenneti andıran sahillerini çok iyi pazarlıyor. Ayrıca buralarda yatırımın olmaması bizim önemimizi bir kat daha artıyor.

Ruslar Antalya’yı ikinci vatanları  olarak görüyor ve çok seviyorlar. Bizim en büyük hatamız bu tür avantajları paraya çevirmekte zayıf davranıyoruz. Ya da kısa yoldan köşe dönme mantığı içinde elimize geçirdiğimiz misafirleri dolar gibi görüp kazıklamak istiyoruz. Paraya çevirmekten kastım, alternatif turizm yaparak yani turizmi çeşitlendirerek gelen konuklara fazla para harcatmak. Kastım misafirleri zorla bir yerlere sokarak kazıklamak değil.

Bu sene Antalya iki konuya çok ama çok dikkat etmelidir. Biri, kent güvenliği, diğeri güvenli alışveriş. Hizmet ve servis kalitemizde sorun yok. Mutfaklarımız harika ve zengin çeşitlere sahip. Tesislerimiz oldukça yeni ve pırıl pırıl. O halde turisti güvenli bir şekilde karşılayıp, mutlu bir şekilde ülkesine dönmelesini sağlamalıyız.

Bunun için yerel yönetimlere, kentin güvenliğinden sorumlu olan kurumlara büyük görev düşüyor. Piyasanın denetimini belediyeler yapacak. Sokakları onlar temizleyecek. Güvenliğimiz konusunda gerek polisimizin gerekse jandarmanın son derece titiz olduğunu gece gündüz uyumadıklarını çok iyi biliyorum. Cuma yazımda belirttiğim gibi tekrarlıyorum.

Evet bizler gördüğümüz aksaklıkları  yazacağız. Başarı varsa onu da alkışlayacağız. Ama şımarmak yok. Rehavet yok. Yapılacak çok iş var.

Sayın Vali Alaaddin Yüksel her sezon öncesi İl Turizm Tanıtma Konseyi’ni topluyor. Fuarların değerlendirmesini yapıp tüm kurumları gerekli çalışmaları yapmak ve tedbirler almak üzere uyarıyor.

Yine yapacaktır böyle bir toplantı. Yapılmalı da…

Antalya yakaladığı bu sinerjiyle hedefinin çok daha üstüne çıkacaktır. Antalya sevdalısı  turizm neferlerini kutluyorum. Umarım bozulmayız.

Emeklerimiz boşa gitmez.

THY’NİN ALKIŞLANACAK TANITIM BAŞARISI

Son yıllarda birçok milli hava yolu şirketi iflas ederken Türk Hava Yolları başarıdan başarıya uçuyor. Filosunu genişletip yeni hatlar açarak dünyayı kucaklıyor.

Kevin Costner gibi önemli bir Hollywood yıldızını THY markasıyla buluşturmak önemli bir başarı. Yetmedi THY, Barselona ve Manchester gibi dünya devi iki futbol takımı  ve Yunanistan’daki basketbol takımlarına sponsor oldu. Bir çok dünya takımı THY’nin kapısını sponsorluk için çalıyor. Tüm bu ayrıntılar gerçekten alkışlanacak bir başarı.

Bu sene gittiğim Sırbistan ve Almanya gibi iki önemli kentin sokaklarındaki bilboardlarda THY logolu Türkiye reklamları da etkili bir tanıtım atağı. Milli hava yolumuza  da yakışan budur.

THY yetkililerini bu olağanüstü  çalışmalar ve başarılarından dolayı kutlarken küçük bir de önerim olacak. Barselona uçağının adı Manavgat…  İyi bir düşünce, teşekkür ediyoruz!

Uçak gittiği yerlerde ülkesinin tanıtımını  yaparken ayrıca adıyla o bölgenin de tanıtımına katkı sağlıyor. Bu bağlamda İngilizler Ege Bölgesi’ni çok seviyor ve Tunceli olan Manchester uçağının da adı mutlaka Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi Ege Bölgesi’ni çağrıştıran bir isim olmalı.

Umarım Tuncelili dostlarım bu öneri için bana gücenmezler.


Bu Makale 24.03.2010 - 11:28:20 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.