Mevlüt Yeni

Antalya’ya yakışıyor mu?

Arama motorlarına yazdım acaba kim ne yazmış çizmiş şu dünyanın en güzel yeri Antalya Yat Limanı ile ilgili diye... Çok fazla eleştirel doküman çıktı karşıma. Çoğu yakın zamanda kaleme alınmış Antalyalı meslektaşlarımın yazıları.

 
Önceki akşam bir dostumla Yat Limanı’na indik. Arkadaşım motosiklet hastası genelde şehir merkezinde ulaşım aracı olarak motosiklet kullanıyor. 

Beni de aldı arkasına Antalya Orduevi’nin önünden Yat Limanı’na doğru sallandık. 

Biraz aşağıya doğru mesafe alınca motosikletin tekerlekleri çukurumsu yerlerinden oynamış taşlar arasında zıplamaya başladı. 

Bir iki defa devrilme tehlikesi yaşayınca buna bir de benim motosiklet fobim eklendi ve yarı yolda pes etmek durumunda kaldım. Liman’a yaya olarak indim, daha doğrusu inmeye çalıştım. Çünkü o taşlar arasında yürümek dağlarda patika yollarda yürümekten çok daha zordu. 

Sürekli ayağım çukurlara girdi, yerlerinden oynamış keskin kilit taşları arasından Liman’a ulaşabildim.

Kaleiçi ve Yat Limanı’nın sorunlarıyla ilgili çok haber yaptık. Ben de defalarca köşe yazdım. Bir önceki yönetim tarafından Kaleiçi ile ilgili çalışmalar yapıldı bunu da zaten herkes biliyor. Yat Limanı’nın sorunu sadece yollarının rezilliği ile sınırlı değil, bu mekan zamanında ödüller almış, ışıl ışıl, cıvıl cıvıl canlılığı ile Antalya’nın en renkli en hareketli mekanlarından biriydi. Şimdi gelin görün ki resmen hayalet bir mekan haline dönüşmüş.

Eski halini bilmeyenler belki benim yaşadığım duyguyu yaşayamayabilir ama inanın içim burkuldu yüreğim sızladı.

Antalya için bol keseden atan bu kentin yöneticileri acaba hiç Yat Limanı’na inmez mi? İnerse de yürümez mi? Şimdi Antalya adına sorumluluk duygusu taşıyan kentin yöneticilerine bir akşam Yat Limanı’na lütfen yaya olarak gitmelerini tavsiye ediyorum. 

Antalya, bir gün önce havalimanında 10 milyonuncu misafirini karşıladı. Dünya markası olma hayaliyle yanıp tutuşan bir kentin can damarı konumundaki bir mekanın sorunlarına karşı kent yöneticilerinin duyarsız kalması bence markalaşma mantığı ile çelişen bir durumdur. 

Allah aşkına buranın ışıklandırılması ve parke taşlarının sökülerek yenisinin yapılması çok mu zor? 

Bu işin bahanesi yok. 

Eğer senin en değerli yerlerin hizmet gitmediği için dökülüyorsa bu büyük bir basiretsizlik, büyük bir ayıptır. 

Hiç kimse darılmasın gücenmesin, Yat Limanı gibi Antalya’nın en değerli mekanlarından birinin hayalet limana dönüşmesine gönlüm razı olmuyor.

Umarım kısa zamanda gereği yapılır, ben de ‘Evet, kentimizin duyarlı yöneticileri adım attılar, gereğini yaptılar’ diye okurlarımla güzel bir yazı paylaşırım.
 

Bu Makale 24.10.2011 - 09:02:10 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • bir meslektaşı 10.11.2011 - 07:08

  Mehmet Yılmaz anlaşılan koyu bir Akaydın taraftarı. Yukarıdaki köşe yazısı ile AKPnin CHPnin veya mevlüt yeninin AKPliliği veya MHPliliği ile (benim bildiğim mevlüt yeni tarafsız siyasi görüşü varsa bile ki vardır mutlaka, hiç bir köşe yazısına yansıtmadığını, işi ile siyasi görüşünü bir birinden ayrıt edebilen ener gazeteci) veya üyelerinin hakkını korumakla veya korumamakla ne ilgisi olduğunu anlamak mümkün değil. Burada mevlüt beyin AKPli veya başka bir partili olduğunu savunanlardan bir tanesinin çıkıp o partiyi savunan öven bir yazısını veya yazının yayınlandığı linki burdan paylaşmasını rica ediyoruz. Ben size CHP borazanlığı yapan, sürekli AKP ye saldıran bir kaç antalyalı gazeteci adı ve yazı söyleyebilirim, mevlüt yeniye haksız yapılın yorumlara sessiz kalmamak adına bunları yazıyorum, ben mevlüt beyin meslektaşıyım onu çok iyi tanıyan biriyim. Mehmet beyden rica ediyorum başkanı olduğu üyelerinin hakkını nerede savunmamıştır? Antalya gazeteciler cemiyeti onun döneminde ayağa kalkmıştır, onun döneminde işsizler bayram gazetelerinde çalıştırılarak telif elmış ilan dilencisi olmaktan kurtarılmıştır, onun döneminde 50 yakın gazetecinin çocuğu burs almaktadır, onun döneminde emekçi gazeteciler yurt dışına götürülmüştür, onun döneminde 180 gazeteci sertifakalanmıştır, onun döneminde cemiyet 8.kattan kurtulmuş kale içi gibi prestijli bir yere geçmişitir, daha bir çok şey sıralamak mümkündür, mevlüt beyi eleştirirken biraz insaflı ve vicdanlı olmanızı tavsiye ederiz, gazeteci olmayan onu tanımayanlarında öyle oturduğu yerden birilerine şirin görünmek için yorum yazması çok çirkin çok ayıptır. Mevlüt beyi bilen biliyor biz meslektaşları olarak da çok iyi biliyoruz. Ayrıca mevlüt bey siyaset içerikli yazılar yazmaz daha çok turizm ve sorunlarını yazar, yat limanı yazısı da onlardan biridir. Onunla ilgili siyaset yakıştırması yaparak saçma sapan yorumlar yapanlar kimi kandırıyor acaba? Cemiyet başkanlığı, yöneticilik yaptığı kurumlar onun mesleki yaşamında gördüğüm ve izlediğim kadarıyla dürüst ilkeli tarafsız çok ciddi bir antalya sevdalısıdır. Keşke herkes onun gibi olabilse. Meneres Türel onun meslektaşı ve AKPli idi, onun döneminde Türeli eleştiren benim arşivimde çok yazı var, mesela bir tanesi atatürk parkı projesi ve tramvay ile ilgilidir. O zaman mevlüt bey Aksam gazetesinde yazıyordu. Google ye adını soyadını yazarsanız bazılarını internettene okuyabilirsiniz. iyi günler.

 • Mehmet Yılmaz S. 04.11.2011 - 09:13

  Yazıyı da okur yorumlarını da okudum. Yeninin yazısını eleştirenlerin haklı olduğu konu şu. M. Yeni hiç bir zaman AKP iktidarını eleştirecek bir yazı kaleme alma cesaretini gösterememiştir, gösteremez de... Başkanı olduğu kurumun üyelerinin hakkını dahi savunma cesaretini gösteremeyen Yeninin Fırsat bulsam da CHPye geçirsem, böylece de AKP tarafından aferinle ödüllenirilsem mantığıyla kaleme aldığı yazılar okurda böyle bir izlenim yaratmış olabilir. Yat Limanı yolunun bozukluğu elbette gazetecinin yazı konusu olabilir. Olmalıdır da... Ama Yeninin bugüne kadar AKPye yönelik bir eleştirisi, ya da şehrin valilerine, emniyet müdürlerine, kültür müdürüne yönelik eleştirisini okumuş olsak, objektif bakış açısını anlayabileceğiz. O hep güçlüden yana olmayı ilke edinmiştir. Bu nedenle gazeteciliğin temel ilkesi olan muhalifliği üstlenebilecek cesaret kenisinde yoktur....

 • Cem Murathanoğlu/Fethiye 25.10.2011 - 01:20

  xx arkadaşım siz neyin peşindesiniz inanın anlayamadım? Bence siz mevlüt beyin yazısını hiç okumadan yorum yapıyorsunuz. Mevlut beyin maksadı yazısının son 2 paragrafında yazıyor, bir de bugun bu konuyla ilgili turizmguncel in sayfasında yayınlanan haber deki fotoğrafta çok güzel anlatmış maksadını. Bu fotoğrafı gördükten sonra Mevlüt beyin yazdıklarına daha fazla hak verdim. Ayrıca birilerini koruyacağız diye Antalya gibi önemli bir turizm kentine zarar vermeye hiç kimsenin hakkının olmadığını düşünmekteyiz.

 • XX 25.10.2011 - 11:22

  Sayın Fethiyeli arkadaşım. Burada cesaret göstergesi isimli veya isimsiz yorum yapmak yerine, yerel yönetimden gelen cevap yazısını yorumlayarak yayınlamak yerine yorumsuz yayınlamak olmalı. Sonuç olarak bu haber sitesinin sorumlu kişisi yazarın maksadını açıkladı. Diğer bir yazar bey de konuya bahis olan durumun gerçekililiğini tekrarladı. Keşke Mevlüt bey de yazısında maksadının sorunları aktarmak olduğunu dile getirse.

 • Cem Murathanoğlu/Fethiye 25.10.2011 - 09:46

  adını yazma cesareti gösteremeyen vatandaş cumhuriyet değerleri CHP'li yöneticlerin tekeline düştüyse vay memeleketin haline derim.Bırakın bu cumhuriyet değerleri safsatasını cumhuriyet değerlerine sahip çıkma mevlüt beyin o kaleme aldığı sorunları özmek memlekete hizmet etmektir. Ne demiş büyük Atatürk "ülkesini en çok seven kişi görevini en iyi yapan kişidir" Şu anda Antalya'nın Belediye Başkanı (Konyaaltı ve Muratpaşa da CHP'li onlar hariç) Antalya'ya hızmet etmiyor bazı sosyal projelerle göz boyayıp zamanı dolduruyor. Burada yorum yapan ve özellikle Mevlüt Yeni beyi eleştiren yorumları haklı bulmuyorum. Mevlüt beyin yazısını iki kere okudum AKP'yi öven CHP'yi eleştiren bir tarafını bulamadım. Mevlüt beyi bende yazılarından takip ediyorum, tarafsızlığına da inanan biriyim. Bugüne kadar da son derece yerinde doğru tespitler ortaya koyan yazılarını okudum. Sayın Yeni'yi AKP yandası olarak suçlayanlar ya kendileri birilerinin çok fazla yandaşı yada mevlüt beyi hiç tanımıyorlar. kendisini elbette kendisi savunacaktır ama okur olarak duyarsız kalmamak asına onu tanımayanlar için önerim Googleye mevlut yeni yazarlarsa özellikle AKP'li başkan dönemlerinde de kaleiçi ve yat limanı ve Antalya ile ile ilgili çok sayıda eleştirisel yazılarına rastlayabilirler.

 • EMIR HEPOGLU 25.10.2011 - 08:26

  http://www.turizmguncel.com/?tg=makale&i=480 Mevlüt bey'in değerlendirmelerine sonuna kadar katılıyorum ( her ne kadar gecikmiş bir Antalya turu olsada ). Bende bir Antalya aşığı olarak bundan bir süre önce ''YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ'' adlı bir makale kaleme almış ve Antalya'nın önde gelen isimlerinin hedef gösterdiğim güzergahlarda uzunca bir yürüyüş yapmasını salık vermiştim. Mevlüt beyin turu kısa olmuş ancak gerçeği bir kez daha gözlemlemesine yetmiş sanırım. Antalya Kaleiçi ortak değerdir, burası için yapılacak olumlu ya da olumsuz eleştirilerin partizanlıkla bağdaştırılmaması gerekir. Ayrıca yerel yönetimler eleştiri almak istemiyorlarsa , hiç eleştiri almayacakları bir meslek gurubunu seçmeleri daha akıllıca olur.

 • Murat Gencer 24.10.2011 - 08:29

  Mevlüt Bey'in ne kadar yazma hakkı ve görevi var ise okurun da o kadar eleştirme ve yorumlama hakkı vardır.Kimse beni yağcılıkla suçlamasın ben siyaset yapıyorum.Gözlemlerime göre iktidar partisinin yandaş medyasında görev yapan Sn.Yeni taraflı yazılarıyla Güzel Antalyamıza pek birşey kazandıramaz.Biraz da badem bıyıklı Turizm bürokratlarını (Turizmci olmayıp da başımıza atananlardan bahsediyorum) yazsa hem Antalyaya hemde Turk turizmine faydası olur.Havayı,Güneşi,Kumu,Mutluluğu satıyoruz ama bir türlü yaranamadık şu iktidarlara.Ötv'nin durumundan bahsetse dememe gerek yok sanırım sayın Yeniye...

 • Eda Özsoy 24.10.2011 - 06:57

  Mevlüt ağbi, yıllar önce Akşam Gazetesi'nde birlikte çalışma olanağı bulduğum, çok değerli bir gazetecidir. Son yazısında Antalya Yat Liimanı'nın içler acısı halini dile getirmiş, yöneticileri göreve çağırmıştır. Mustafa Hoca'yı da tanırım ve severim, görüşlerine saygı duyarım. Mevlüt ağbinin böyle bir yazıyı dile getirmesini CHP karşıtlığı olarak değil, ülkesini ve şehrini seven bir gazetecinin birşeyler yapmaya çalışması olarak algılıyorum. Lütfen olayı CHP karşıtlığı ya da AKP yağdancılığı olarak düşünmeyin. Ortada bir sorun varsa, gazetecinin görevi sorunları örtbas etmek değil, kamuoyu nezdinde tartışılmasını sağlamak amacıyla tartışmaya açmaktır. Mevlüt ağbinin yaptığı olay da bundan ibarettir.

 • XX 24.10.2011 - 05:58

  Buradaki maksat, yerel yönetimin CHP li oluşu vasıtası ile bazı cumhuriyet değerlerine saldırımı, gerçekten bir takım aksaklıkları eleştirmekmi. Yazar beyin bir önceki yazısını okuyacak olursanız, sayın belediye başkanının kendisine daha önceki yazısı ile alakalı cevap hakkını bile direk köşesinde yayınlayamayıp eleştiri katarak yayınlamasını, cumhuriyet değerlerine saldırı olarak yorumluyorum. Umarım değerlerimde haksızımdır da böylesi bir turizim içerikli haber-yorum sayfasında cumhuriyetine sahip çıkan kişiler vardır.

 • Murat Gencer 24.10.2011 - 05:17

  Kabalaşmaya gerek yok.Biz oturupta ''başkan şunu yaptı,başkan bunu yaptı demedik.Şahsen adı en ufak bir yolsuzluğa bulaşmadı,yolsuzlukla anılmadı.Bana bu yeter.İyi niyet olduktan sonra profesyonellik gelir.Sayın Mevlüt Yeni'nin son 3 yazısına bakın sadece Antalya Belediyesi ve Başkan Mustafa Akaydın.Başka Antalya yok mu?Başka sorunlar yok mu?Onu eleştirse iyi.Şahsen Muhalefet olmazsa en dürüst başkan bile çalışmaz.Ama Mevlüt Bey de AKP yönetimini ağzından eksik etmiyor.Yağdanlık benmiyim yoksa sen mi? Senin yazın baştan aşşağı Yağcılık:)

 • Ahmet Ugurlu 24.10.2011 - 04:18

  Murat Gencer ve Mehmet Sevimli sizde mevlut beyin yazılarına takmış vaziyettesiz, doğrular bazen acıtır incitir bence mevlüt beyin yazısı son derece doğru bir yazı, bir önceki belediye başkanı yapamamışsa yağdanlığı olduğunuz belediye başkanı 3 senedir yapsaydı. Burada kimin ne yaptığından ziyade orada böyle bir sorun var olması önemli değil mi? Bize göre mevlüt bey Antalya'nın sorunlarına karşı son derece evet hem de çok yandaş duruyor, böyle yandaşlığa da can kurban. Mevlüt bey siz aldırmayın bu tür eleştirilere çünkü bunları Mustafa Akaydın özel olarak görevlendirmiş gezin bakın internette çıkan mevlüt beyin yazılarına beni kollayan öven yorumlar yazın diye. Zaten yorumu okuyan sizi hiç tanımayan biri bile bunu çok iyi anlayabiliyor. Biz sizden bu gibi Antalya'nın sorunlarına yönelik yazılarınızı bekliyoruz. Kaleminize sağlık.

 • Mehmet Sevimli 24.10.2011 - 11:06

  Mevlüt bey sadece belediyeyi eleştirmeye konsantre olmuş. Bu durum AKP'lilerin İstanbul'da taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etmeyip Antalya'dakini protesto etmelerine benziyor. Ama unutmayın, Sosyal demokratlar Antalya'daki zammı da protesto ettiler... Siz de biraz vatandaşın canını yakan AKP'nin icraatlarını eleştirseniz güzel olacak. Öbür türlü çok yandaş duruyorsunuz...

 • Murat Gencer 24.10.2011 - 10:45

  Sn yeni Antalya yerel yönetimini eleştirmeyi bir vazife bilmişsiniz ve öyle gidiyorsunuz.Bundan önceki yerel yönetim zamanında da o yol son derece bozuk idi.Kaleiçine milyarlar harcandı ama o yola bakan olmadı.Biraz da tehlikeli ve yavaş gidilmesi gereken yol.Çok düzgün olsa insanlar hız yapar endişesinde de olmak yanlış sayılmaz.bir çeki düzen verilmesi tabiki gerekli ama yapılan güzellikler de yabana atılamaz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.