Mevlüt Yeni

Öger’in satışı Türk turizminin kırılma noktasıdır

Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük tur operatörü Öger Tur’un, İngiliz turizm devi Thomas Cook’a satışı üzerine pek çok olumlu ve olumsuz yorumlar yapıldı. Global dünya şartları ve acımasız rekabet koşulları içinde Türk kökenli şirketlerin yabancılara satışına özellikle turizm sektöründe hep olumsuz baktım. Bu satış serbest piyasa ekonomisi dişlileri arasında bir bakıma Öger ailesini ekonomik olarak rahatlatmış olabilir ama bana sorarsanız Türk turizminin geleceği açısından hiç de olumlu sinyaller vermiyor...

Öger’in uzun zamandan beri evlilik dahil, mali sorunlarını aşabilmek adına satış arayışları içinde olduğu bilinen bir gerçek. En son Ruslarla adı çıktı fakat en sonunda bizim güzel gelinimiz Thomas Cook’a uçup gitti.  Bu satış karlı bir alışveriş gibi görünse de bana göre Türk turizminin kırılma noktasıdır. Turizmde yaşadığımız birçok kriz döneminde Öger’in ne kadar önemli olduğunu özellikle Antalyalı turizmciler hatırlayacaktır.  Yabancı bayraklı tur şirketleri Türkiye’ye sırtını dönerken Öger gibi, Kayı Tur gibi şirketler daha fazla çalışarak o dönemler batıp gidecek olan otellerimize can simidi oldular. Turizm sektöründe yıldızı parlayan ve ciddi büyümeler sağlayan Türk turizminin parlak yarını için mutlaka Türk bayraklı uçak şirketleri ve Tur operatörlerinin yaşaması gerekiyor. Türkiye rekabet ettiği ülkelerde kıskanılan ve sürekli hedef olan bir ülkedir.  Bu bakımdan hem yaşamsal hem de stratejik anlamda firmalarımız korunmalıdır. Bugün birçok alanda ülkemize kotalar uygulanırken maalesef turizmde bu kotaları uygulamak mevcut sistem içinde mümkün değil. 

***
Avrupa Birliği ülkelerinin içinde bulunduğu mali kriz, özellikle komşumuz Yunanistan ve İspanya’nın durumu ortada.  Paranın Avrupa Birliği ülkesi olmayan bir coğrafyaya ne şekilde olursa olsun kayması kimin işine gelir ki? Tekelleşen Avrupalı devler yarın, “Bu fiyatları indirin aksi halde sizi satmayız” dediğinde ne yapacağız.  Nitekim bir dönem bunu tam olarak demeseler bile uygulamaya kalktıklarında yine oyunu Öger gibi Türk şirketlerimiz rekabet ederek bozmadı mı?  Talha Görgülü demiş ki “İyi para verirlerse ben de satarım.”  Haklıdır, ticari olarak bakarsak evet hakkı da.  ALTİD Başkanı Gülçin Güner ile konuşuyorum, “Bu satışlar elbette geleceğe dönük endişeler yaratıyor. Ama özellikle Avrupa pazarında Türk kökenli firma kalmadı. Devlet koruma kollama yasası çıkarmazsa Rusya pazarında da benzer satışlara ve kaymalara tanık olabiliriz” diyor.  Ben de aynı görüşteyim. Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki turizm sektöründeki bu satışlar yatırımcı için iyi fakat ülkenin geleceği için olumsuz görünüyor.  Adama “satma kardeşim” deme hakkımız da olmadığına göre o zaman satmalarını gerektirecek olumsuzlukları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Thomas Cook eğer TUİ gibi otel yatırımlarına da girerse bana göre hiç sorun yok. Ama sadece pazarlama şirketlerini ve onu taşıyan uçakları satın almaya çalışıyorsa benden söylemesi ‘sonumuzu pek hayırlı görmüyorum’.

Yanılıyor olmayı isterim...


Bu Makale 23.07.2010 - 09:09:05 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.