Mevlüt Yeni

Kaybeden Antalya farkında mısınız?

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın projelerim engelleniyor diye geniş bir açıklama yapmış.


Bu şehrin üstelik bu kentte doğmuş büyümüş bir gazetecisi olarak engellenen projeler nelerdir diye ilgimi çekti.

Başkan Akaydın, Cumhuriyet Otoparkı, Atatürk Parkı, kentsel spor parkı, stadyum alanı, Sarısu Orman Mesire Alanı, Düdenbaşı Parkı, Altın Portakal ve Toptancı Hal projelerinin merkezi hükümet tarafından engellendiğini ileri sürüyor.

Merkezi hükümetin projeleri engellediğine inanmıyorum. Tam tersi desteklediğini biliyoruz. Eğer siz “Bu ülkenin başbakanını tanımıyorum, havalimanına da karşılamaya gitmiyorum” diyorsanız, çıkıp ‘projelerimi engelliyorlar’ deme hakkına sahip değilsiniz. Çünkü siz projelerinizin hayata geçmesi, Antalyalıların hizmetine girmesi için gereken görev sorumluluklarınızı yerine getirmiyorsunuz. Bir takım ideolojik yaklaşımlarla, ülkenin seçimle gelmiş başbakanına saygısızlık yaparak bu kente hizmet üretemezsiniz. O başbakan hangi partiden olursa olsun böyle tavır koyan belediye başkanına bu Ak Partili bir belediye başkanı bile olsa aynı yazıyı yazacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın.

‘Hükümet engellediği için yapamıyorum’ dediğiniz o projelerle ilgili zamanında atmanız gereken adımları atmaz, kurumalar arası sözleşmelere riayet etmez, ‘Antalya Ankara’dan zengin’ deyip merkezi hükümeti yok sayar, her cümlenizde para ve destek istediğiniz hükümete hakaret ederseniz böyle bir sonuçla karşılaşırsınız. 

Her türlü olumsuz yaklaşımlarınıza rağmen merkezi hükümetin bu projeleri engellediği kanaatinde olmadığım gibi tam tersi her alanda hükümetin Antalya’ya büyük yatırımlar yaptığını görüyoruz ve bunları da yazıyor haberleştiriyoruz. 

İlçe, köy ve beldelere yapılan devlet yatırımlarının hemen tamamını İl Özel İdaresi planlar ve yapar. Antalya İl Genel Meclisi’nin tüm komisyonlarına CHP ve MHP’li üyeler sahiptir. Başkanı da CHP’lidir. Kısacası İl Genel Meclisi’nde Ak Parti muhalefet konumundadır. Bir taraftan CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı “Projelerim merkezi hükümet tarafından engelleniyor” diye ağlıyor, diğer taraftan Antalya’da CHP ve MHP’nin ittifak yaparak sahip olduğu İl Özel İdaresi’ne merkezi hükümetin gönderdiği ödeneklerle büyük yatırımlar yapılıyor.

Değerli Akaydın hocam bunları yazdığım için sakın bana gücenme darılma. Kendi partililerin dahil inan bütün Antalya benimle aynı görüşte. Hocam öz eleştiri yapma zamanı gelmiş ve geçiyor. Başka Antalya yok. Aslında sizin şahsi kapris ve siyasi ihtirasınız yüzünden ortaya çıkan kayıplar sizin şahsınızın değil Antalya’nın kaybıdır. Aylardır sizinle ilgili tak satır yazı kaleme almadım. Yazmadığım için de okurlarımdan da büyük tepki alıyorum. Göreve gelmeden önce ‘Antkart ı kaldıracağım’ dediniz, kaldırdınız da... Yerine daha beter bir sistem getirdiniz, trafikte milletin anası ağlıyor.

Hocam sözün özü; Antalya kan ağlıyor. Yazdıklarıma inanmıyorsanız gelin Antalya sokaklarında birlikte dolaşalım, kendi gözlerinizle görün, kulaklarınızla dinleyin. Sizden memnunuz diyenler, memnun değiliz diyenlerden bir fazla çıksın sizden bu yazdıklarımla ilgili özür dileyeceğim.

Bu kent için gerekirse siyasi ve ideolojik zincirinizi kırın, inadınızı atın artık bir kenara. Hocam siz değil inanın Antalya kaybediyor lütfen fark edin artık!


Bu Makale 05.10.2011 - 09:19:46 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Ali Karaman 03.10.2011 - 05:27

  Bakıyoruz da başkanın yağdanlıkları sıraya dizilmişler mevlüt beye saldırıyorlar, oysa basın eleştiri görevini yapacak başkanlar yani seçilmişler bu eleştirileri dikkate alarak daha fazla çalışacacak hatalarını düzeltecekler, antalya kent merkezinde yaşamayanlar bu sorunları bilmez mevlüt bey yazdıklarında ezilen günlerdir 20 dakikalık yere 1 saatte gitmeye çalışan(dolmuş bulursa onuda) antalya halkının sorunlarına tercüman olmuş bir yazı yazmıştır. Burada yapılan yorumlar turizmci yorumu olamaz turizmcileri de temsil eden yazı değil bende bir turizmciyim belek bölgesinde çalışıyorum antalya konyaaltında evim var bu son ulaşım sistemi maalesef doğru araştırılmadan halk adam gibi bilinçlendirilmeden ben yaptım oldu mantığı ile tıpkı önceki dönemlerde olduğu gibi yapılmış bir sonrasında birilerine rant kazandırmayı amaçlayan işler. Ant kart denen sistem oturmuşken yerine daha ucuz ve daha kolay sistem getireceğim diyen sizin bu başarılı dediğiniz akaydın kendi yandaşı birilerine aynı sistemi hatta daha kötüsünü kurdurarak antalya zarara uğratılmış üstelik vatandaşa daha pahalıya satılmış rezil bir uygulamadır. Mustafa akaydın iyi bir akademisyen olabilir ama antalya öyle ceketini asıp yönetecek kadar basit bir kent değil, antalya yı yönetmek başka bir iştir, burada suçlu halkın nabzını tutan antalya halkının dertlerine tercüman olan yazar mı şimdi, yuh derler insana... Yazar gel halkın huzuruna beraber çıkalım diyor yazısının içinde acaba gittiler mi akaydın buna karşılık ne yanıt verdi? Antalya bize görede son derece sanssız bir dönem yaşamakta, mevlüt yeni nin yazısının altına imzamı atıyorum ve doğru bir yazı olduğunu eminim ki antalya da yaşayan herkes biliyor olsa gerek.

 • Turizmci 26.09.2011 - 05:18

  Mensub olduğu gazeteye bakarsanız bu yazının anlamını daha iyi kavrarsınız!Ünlü radyocu Cem Arslan 'ın dediği gibi;Damat Sabah Paşa

 • Murat Gencer 21.09.2011 - 09:40

  Görüldüğü üzere Sn.Mevlüt Yeni turizmciden gerekli desteği bulamadı.Çünkü turizmci vizyonu olan bir topluluktur.Hizmet etmeyi çok iyi bildiği gibi hizmet almayı,aldığı hizmeti objektif olarak değerlendirmeyi iyi bilir.Ben sayın Başkan çok başarılı yada mükemmel demiyorum ama kötü de değil.Özellikle Sn.Mevlüt Yeni'nin bahsettiği kadar hiç değil.O bir bilim adamı ve tabiri caizse ceketini assa Antalyayı yönetir.

 • Mert Elmacı 20.09.2011 - 07:07

  Köklü çözümler acıtır, can yakar. Ama olmazsa olmazdır. Yılların birikmiş sorunlarını bir anda çözemezsiniz. Kısa vadeli çıkar kaygıları yüzünden uzun vadedeki olumlu işlere karşı çıkmamak, engellemek isteyenlere bu tip yazılarla teşne olmamak gerekir diye düşünüyorum. Bir arkadaşımız; "Antalya ilk defa bu kadar başarısız bir belediye başkanıyla karşılaşıyor" demiş. Neye istinaden söylemiş bilemiyorum, ya da çok savunduğu AKP'nin kentleri rant alanlarına dönüştürmek ve adım başına alış veriş merkezi yapmak dışında kentlerin sosyal, kültürel gelişimine, ulaşım düzenine ne gibi katkıları olmuş, anlatsa da dinlesek... Kentlerin gelişimini, gösterişli binalardan ve cafcaflı alışveriş merkezlerinden ibaret sayan zavallı düşüncelere acımaktan başka birşey gelmiyor elimden. Araştırsanıza, koca mega kent İstanbul'da kaç tane tiyatro ve sergi salonu, kaç tane modern sanat müzesi, kaç tane sinema salonu var?? Bir şehirde bunlar yoksa, kaldırımdan geçerken insanlar kıç kıça birbirine çarpıyorsa, çocukların oyun alanları, parkları yoksa, kentte yaşayan insanların nefes alabileceği yeşil alanlar yoksa, o kentteki tüm yönetimler başarısız olmuş demektir. Gerçek kent kültüründen nasibini almamış insanların kalkıp kent yönetimini sorgulaması abesle iştigaldir arkadaşlar. Lütfen eleştirilerimizi cüssemizden büyük olmasın... Saygılar...

 • otelci 20.09.2011 - 10:42

  Uzaktan atıp tutmak herzaman daha kolay olmuştur insanoğlu için. Acaba hiç gidip yüzyüze görüştünüzmü başkan ile, bu konuyu araştırdınızmı, neden ulaşımda böyle bir düzenlemeye gidildi? Benim bildiğim kadarıyla amaç burada uluslararası kent ulaşımını oturtmak. Şehirin her köşesinden otobüsler, minibüsler kalkıyor, hepside merkezden geçiyor ve trafiği altüst ediyordu ama yurdum insanımız buna alışık ya, değişikliğe her daim kapalı. Elinizi kaldırdığınızda duran bir otobüs, minibüs. Size soruyorum. Hangi Avrupa kentinde böyle bir uygulama var? bu sıkıntılardan kurtarmak için sistem getiriliyor ve biz bunuda istemiyoruz...Bence bu düzenleme çok iyi oldu, sadece alışmak gerekecek. İnsanoğlu da değişime açık olmalı. Gazetelerde yazılıp çizilenlere göre fikir yürütmemeli, analitik olmalı, bağlar kurabilmeli insan.

 • Ali Çatal 20.09.2011 - 10:26

  Hani bir söz vardır "dinsizin hakkından imansız gelir" diye. işte tam bu sözün ortaya çıktığı şehir Antalya. Bence hocanın bir günahı yok Antalyanın geriye gidişinde ve Antalya'da yaşayanların sorunlarla boğuşmasında. Eğer suçlu aranacaksa 29 mart seçimlerinde aranmalı. Sandığa gelmeden önceki belediye başkanının yaptığı hizmetleri hazmedemeyip Antalya'nın kalkınmasını hazmedemeyip ilk yerel seçimde Akaydın hocayı göreve getirenlerdir. Çarpık bir yapılaşmanın olduğu şehir merkezinde ulaşımla ilgili kökten çözümler üretmeye çabalayan bir başkanı sözde seçmeyerek cezalandrdığını zanneden kişilerin aslında kendilerini, aslında Antalya'yı cezalandırdıklarını şimdi hep birlikte görüyoruz.. Dünyanın aynası olan Antalya'da hala bir stadyumun olmayışı, Turistlerin otellerinden yavaş yavaş sokağa çıkmaya başladığı şu günlerde dolmuş eziyeti yaşayarak tekrar oteline dönmesi... İnsanların sokağa çıkmak için ikikere düşündüğü bir antalya'nın bu duruma düşmesinin sebebi kimse kusura bakmasın ama ona oy veren kişilerdir. O gün oy verip hocayı başkan yapanların, bu gün aynı hocanın kulaklarını çınlattığına şahit oluyorum, "elim kırılaydıda bu adama oy vermeseydim" diyenleri duyuyorum.. Ama bunun yanında hala hatasını kabullenemeyen ve sadece burnunun doğrusunu görüp hocaya sahip çıkanlarıda görüyorum. Bir musibet bin nasihatten evladır sözü maalsef Antalya için geçersiz, yoksa Antalya şimdi emin ellerde olurdu.

 • Hsana Subaşlı 19.09.2011 - 09:15

  Burada, CHPli yerel yöneticilerin ne kadar oranda görevlerini yerine getirdiklerinin yorumunu, dışardan bakan birileri olarak bizlerin değil işin içinde olanların yapması lazım. Atlanmaması gereken konu, AK partiyi nasıl halkın milyonlarca oyları iktidara getirdiyse, yerel yöneticileri de başkanlık koltuklarına halkın binlerce oyları getirmiştir. Dolayısiyle, seçilmiş kişilere yöneltilen yorumlarımız o kişileri seçenlere saygı çerçevesinde olmalı. Aksi yorumlarımızı, günümüzde Atlantik medyasının CHP açmış olduğu medya savaşına benzetirim.

 • Murat GENCER 19.09.2011 - 07:42

  Ne yani mavi tramvay mı mükemmel oldu,Alt geçitlerin hali ortada...Ben burada Antalya için yazılmış bir konu değil Sn.Başkan için nefret ve kin dolu sözler okuyorum.Sn Yeni siz buradan siyasete katkı yapmışsınız Antalya'ya değil.Evet haklısınız bundan önceki hükümetin yaptıklarının yarı belki yapıldı ama bundan öncekini yapan Belediye başkanı değil Recep Tayyip Erdoğan idi.Antalya için değil kendi siyasi emelleri için yaptı.Bugün Musluk kapalı..Önceki hükümetten gelen borçlar ödensin daha iyileride yapılacaktır...

 • Mustafa Kaya 19.09.2011 - 06:18

  Teşekkür ederiz mevlüt bey yazılarınızı özlemiştik, yine keyifle ve ilgiyle okuduk, lütfen daha sık yazmanızı bekliyoruz...

 • Yılgör Demirtaş 19.09.2011 - 01:14

  Katılıyorum, antalya ilk defa bu derece başarıs bir belediye başkanı görüyor, üniversite rektörlüğünde de başarılıydı diyemem, rektörlükten başarısızlıktan dolayı alınan birinin sırf akp'ye inat olsun diye belediye başkanlığına aday gösterilmesi malesef chp'yi, deniz baykalı ve antalyayı ciddi geriye itti, yaraladı ve bitirme noktasına getirdi. parti önemli değil, iş yapmak önemli. ve malesef de turizm camiasının beğenmediği akp türkiye genelinde şimdiy kadar belediyeciliğe çağ atlattıran ve hizmet veren tek yapıdır. menderes türele başbakan tramway hattına başlama, bitiremeyeceksin ve seçimden önce halk da bunu görüp affetmez dedi ama türel hayır bitireceğim dedi ve başladı, fakat başbakandan ciddi bir azar yedi. Bekir bey zamanında dönerciler çarşısı onun başını yedi, antalyalı bu tür çevre hadiselerini affetmez, kime oy vereceğini bilir ve akaydın daha şimdiden kaybetti. hatta deniz baykal da antalyayı kaybetti. hırsın sonu.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.