Necati Çalışkan

Beşiktaş’ın akıllı Sokak Köpekleri.!!!

Yer Beşiktaş meydanındaki Hakan Pastanesinin önündeki ışıklar.

Bu ışıklardan her gün binlerce insan karşıdan karşıya geçiyor.. Son 3-4 aydır bu yaya geçidini her gün birkaç kez kullanıyorum.

Bir sabah vakti bu ışıklardan karşıya geçmek için kalabalık bir toplulukla bekliyoruz. En önde bir sokak köpeği bizler gibi yeşilin yanmasını bekliyor. Bir insan gibi sakin  kırmızıyı bekliyor. Bir ara araçlar azalınca 8-10 yaşlarında bir çocuk babasının elinden kurtuluyor ve fırsat bulup sanki matah bir şey yapmışçasına  kendini tehlikeye atarak karşıya geçiyor.

Babasına karşıdan el sallıyor. Baba oğlunla gurur duyarcasına eliyle zafer işareti yapıyor. Allah sizleri inandırsın çocuğa ve babaya ilk tepkiyi oradaki insanlardan önce bir sokak köpeği gösterdi. 

Köpek önce çocuğa ‘’dur geçme’’ der gibi iki here havladı ama nafile sonrasında kafasını yavaşça geri çevirerek babaya öyle bir bakış attı ki görmeniz lazımdı. Bu olayı başkası anlatsa abarttı derdim ama bizzat şahit oldum.

Bu yazımı Beşiktaş'taki akıllı sokak köpeklerinin insanlık dersine ayırdım.…

Beşiktaş meydanı İstanbul’un en yoğun yerlerinden biri. Meydanı dolduran insanlardan başka Beşiktaş’ın birde bu meydanda yaşayan, yaşamakla kalmayıp burayı sahiplenen, meydanın müdavimi olan sokak köpekleri vardır. Bunların sayıları 6-7’yi bulur.

Sakin, kendi halinde,oldukça iri yapılı, insanların gelip geçerken sevdikleri, halkla ve esnafla bütünleşmiş, belediye tarafından sistemli kontrolleri yapılan sokak köpekleri. Bu köpeklere özellikle yaya geçidini kullananlar mutlaka rastlamışlardır.

Çünkü onlarla beraber köpeklerde yeşil yanınca karşıdan karşıya geçerler. Evet yanlış duymadınız bu sevimli köpekler yeşil ışık yanınca halkla beraber hiç kimseye zarar vermeden ve rahatsız etmeden karşıdan karşıya geçerler. Bu meydanda kırmızı ışıkta geçen tek tük insanlara ve sürücülere rastlarsınız ama kırmızıda geçen köpeklere asla rastlayamazsınız. Ben hiç rastlamadım...

Köpekler kırmızıda geçen insanları görünce refleksle sanki yeşil yanmış gibi hareket edecek olurlar ama arkalarına dönüp diğer insanlara bakarlar bir iki kişiden başka geçen yoksa dururlar ve beklemeye devam ederler.  Ben bu sahneyi her geçişimde yaşıyorum ve bu sokak köpeklerine hayranlığım her gün bir kez daha artıyor.

Sokak Köpekleri bile kırmızı ışıkta geçilmeyeceğini çok iyi biliyorlar. Onlarda belki ilk önceleri caddeye aniden atlayarak hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatlarını tehlikeye atıyorlardı. Geçmişte kimbilir kaç arkadaşını, kaç yavrusunu, beklide anne veya babasını bu kırmızı ışıkta geçerken kaybetmişlerdi. Belli ki bazı insanların hala alamadığı dersi onlar  almışlar. Artık işin ustası olmuşlar. Bu kuralların onların hayatları için konulduğunu göre göre baka yaşaya yaşaya öğrenmişler.

Ben her sabah Beşiktaş’ta o köpekleri yeşil yanınca karşıdan karşıya geçerken gördüğümde kırmıza da geçenlerin  bırakın insanlardan utanmalarını bu sokak köpeklerinden ne zaman utanacaklarını ve ders alacaklarını merak ediyorum.

Eğer toplum olarak bizler ister yaya olalım istersek sürücü,  kırmızı ışıkta geçilmeyeceğini Beşiktaş’taki sokak köpekleri kadar becerdiğimizde adam, yaya geçidinden geçerken sağ tarafı kullanmaya başladığımızda ise adam gibi adam olacağız…

Bu vesile ile herkesin Kurban bayramını kutlar, Kazasız belasız seyahatler dilerim…


Bu Makale 24.11.2010 - 09:09:20 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.