Necati Çalışkan

Var mısın? Yok musun?

Seyahat Acentelerinin yurtdışına düzenledikleri turlarda Profesyonel Turist Rehberliği Kokartına haiz Türk rehber bulundurma zorunluluğu var mıdır, yok mudur?

Bu sorunun cevabı kimilerine göre ‘’evet’’ kimilerine göre ‘’hayır’’ olacaktır.

Bunun nedeni de çok açıktır. Çünkü yasa bu konuda çok net değildir ve farklı yorumlara sebebiyet vermektedir.

 
İşte ; 5571 Sayılı Yasa ile değişik 1618 Sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu’nun 10 ncu maddenin (a) fıkrası.

 
Madde 10; Seyahat Acenteleri aşağıdaki hususlara uymak zorundadır;

a)     Turlarda veya sadece tek bir otelde konaklamayı ve konaklanacak otele ulaşımı içerenler hariç olmak üzere paket turlarda; paket tur veya tur başına kırkbeş kişiye kadar en az bir rehber bulundurmak; tek araç kapasitesi kırkbeş kişiyi aşan araçlarda bir rehber bulundurmak; turistlere, rehberler dışında herhangi bir kimse vasıtasıyla Türkiye’nin tarihi, doğası, kültürü ve turizmi ile ilgili rehberlik faaliyeti niteliğinde bilgi vermemek .

 
Görüldüğü gibi bu maddenin ilk cümleleri okunduğunda  Seyahat Acentelerinin sanki yurt dışı turlar da dahil paket turlarda  45 kişiye kadar en az bir rehber bulundurmak mecburiyetleri var gibi anlaşılıyor. Ancak söz konusu maddenin son cümlesini okuduğunuzda da rehber bulundurma mecburiyetinin yurt içindeki turistik faaliyetleri kapsadığı anlaşılıyor.  Çünkü; ‘’turistlere, rehberler dışında herhangi bir kimse vasıtasıyla Türkiye’nin tarihi, doğası, kültürü ve turizmi ile ilgili rehberlik faaliyeti niteliğinde bilgi vermemek’’ ifadesinden o anlaşılıyor.

 
Başı ile sonu farklı bir madde…

 
Çok net yazılmayan bu madde nedeniyle; Görüşünü aldığım bazı Rehber kardeşlerimiz ‘’yurt dışı turlarda kokartlı Türk rehber bulundurmak mecburiyeti var’’ derken acenteler ‘’hayır bulundurma mecburiyeti yok’’ diyorlar.


''İki arada bir derede kalmak'' bu galiba...
 

Ben bu konuda acenteler gibi düşünüyorum. Çünkü bu maddenin yurt dışı turları kapsaması mümkün değil. Çünkü yurt içinden yurt dışına giden turistler için gidilecek ülkenin yasal mevzuatına göre uygulama yapılmaktadır.  Ayrıca Profesyonel Turist Rehberleri Yönetmeliğine göre, verilen rehberlik Kokartı, ülkesel ve bölgesel olarak verildiğinden yurtiçinden yurtdışına düzenlenen paket turlarda, ülkesel rehberlerin bulundurulması zorunlu olmamalıdır.
 

Türsab’ın  ve Turizm Bakanlığının da bu konuda aynı görüşte olduklarını yani ’’bulundurma mecburiyeti yok’’ görüşünü savunduklarını hatta bu konuda Türsab’ın acentelerine hem kendi görüşünü kapsayan hem de Turizm Bakanlığının görüşünün olduğu yazıları gönderdiğini biliyorum. Bu yazılar benimde elimde mevcuttur.
 

Hal böyleyse o  zaman sorun ne diyebilirsiniz.

 
Sorun şudur; Türsab ve Turizm Bakanlığı bu konuda aynı görüşte olabilir ancak yasa bu şekilde kaldığı müddetçe tüketicinin Yurt dışı turlarda Kokartlı Türk rehber bulundurmakla ilgili şikayetinde Tüketici Mahkemeleri, Tüketici Hakem Heyetleri ve diğer mahkemelerde görülen davalarda karar verilirken yasanın ilgili maddesi hukukçular tarafından farklı yorumlanarak kararlar acenteler aleyhine sonuçlanabilir.

 
Bu işin kesin çözümü yasanın ilgili maddesinde değişiklik yaparak doğabilecek bu gibi sorunları ortadan kaldırmaktan geçer.
 

İlgili maddeye ‘’yurt dışı tur/yurt dışı paket turları kapsamaz’’ demek yeterli olacaktır..


Yoksa hayatla kağıt farklı olduğu ve yasa böyle kalmaya devam ettiği sürece yıllar sonrada biz bu konuyu tartışmaya ve de yazmaya devam ederiz diyorum…

Bu Makale 15.10.2010 - 11:46:46 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Güneş Karamullaoğlu 06.10.2010 - 12:17

    Rehberlerin görevi sadece tur boyunca gezilen yerler hakkında bilgi vermek değildir. Aynı zamanda turun planlandığı gibi ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini gözetmek, sorun çıktığında müdahale ederek, gerekirse acentası ile irtibat kurarak, en hızlı ve doğru şekilde çözüm üretmektir. İngilizce terminolojide bu nedenle sadece tur rehberi değil tur yöneticisi ve lideri anlamına gelen terimler de bu görevi üstlenen profesyoneller için kullanılmaktadır. Yurtdışı turlarında da bu bilgi ve becerilere sahip kokartlı rehberlerin görevlendirilmesinde nasıl bir sakınca olabilir ya da bu uygulamadan acentaların kaçınması için neden çaba gösterilmek isteniyor. Yurtdışı turlar, Türkiye'den başlayarak ve Türkiye'ye dönene kadar gruba eşlik edecek bir profesyonel ile yapılırsa daha sağlıklı ve doğru olmaz mı? Bugüne kadar, hiçbir tur-gezi-turizm deneyimi olmaksızın, eksik yabancı dil bilgisi, ve üstüne üstlük vurdumduymazlığı ile turların başına alelacele görevlendirilmiş (çoğu çok genç) kişilerle yapılan turlar, bunlar nedeni ile mağdur olmuş, parası boşa harcanmış tüketiciler gördük. Bunlara kongre turizmi bünyesindeki turlar da dahildir. Dolayısı ile kanunun belirsiz kısmı, yurtdışı turlarda da kokartlı rehber bulundurulması zorunluluğunu getirecek şekilde düzeltilmelidir.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.