Başaran Ulusoy

Turizmin sırası MI?

Dünya hiç bu kadar faciayı üst üste yaşamamıştı.

Dünya hiç bu kadar faciayı üst üste yaşamamıştı. Bir yanda Japonya’daki afet zinciri, bir yanda Arap ülkelerindeki isyan dalgası ve sonrasında patlak veren Libya Savaşı... Böyle bir gündemde turizmden söz etmek, insanların gezip tozma hakkından dem vurmak saygısızlık gibi gelebilir. Ancak Japonya, bunun tam aksinin doğru olduğu iddiasıyla dünyaya inanılmaz dersler veriyor.

Örneğin, tarihi ölçekteki depremden sadece üç gün sonra Osaka’da gençler – aylarca önce organize edilip biletleri satılan-batılı bir sanatçının rock konserine akın etti. Örneğin, sayıca New York’u bile geçmesiyle ve kalitesiyle öğündükleri Tokyo restoranları kısa bir panik döneminin ardından eski haline dönmeye başladı. Gazetelerde deprem ve nükleer santral haberlerinin yanı sıra kültür/sanat aktiviteleri ile ilgili haberler varlığını korudu. Herkes birbirini gezmeye, eğlenmeye, yiyip içmeye teşvik etti.

Bu tavrın nedeni açık: “Hayat devam etmeli” mesajı veriliyor. Aksi takdirde ölümün kazanacağı düşünülüyor.

Depremden çok kısa süre önce, Hilton Avanos Kapadokya Otel’de Türk ve Japon turizmcileri buluştu. Turizmin karşılıklı gelişmesi için yapılacakları konuştu. Felaketler zincirine rağmen, biliyoruz ki Japon turizmciler ajandalarını takip edip kararlaştırılanları uygulamaya özen gösterecekler.Çünkü felaketi böyle aşabileceklerini biliyorlar. İkinci Dünya Savaşı’nda yaşananları, Hiroşima ve Nagazaki trajedilerini böyle aştıklarını hatırlıyorlar.

Bizler de, hem bu çalışkan mütevazı insanlar hem de Arap ülkelerindeki kardeşlerimiz için üzüleceğiz. Ama bir yandan da, “Turizmin sırası mı” diye soranlara “Evet” yanıtını vereceğiz.

Turizmin sırası.
Çünkü hayatın sırası.
Her zamankinden daha çok çalışmanın, insanları bu karanlık günlerde bir nebze olsun mutlu etmenin tam sırası...
Hepinize mutlu günler diliyorum.

 
Bu Makale 05.04.2011 - 10:38:48 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.