Başaran Ulusoy

Sayıların Mesajı

Geçtiğimiz haftalarda gerek gazetelerde ve gerekse TV haberlerinde, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki uçak rötarları geniş yer buldu. Bu sıkıntının, hava koşullarından pistlerdeki bakıma kadar bir dizi nedeni var belki. Ancak bizler açısından en önemli neden, talebin giderek yükselmesi ve imkanları zorlaması.

Birkaç rakamla ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır. Turizm istatistiklerinde yılın ilk verileri kısa süre önce açıklandı. Buna göre, İstanbul’a bu yılın Ocak-Şubat ayında gelen yabancıların sayısı, 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 17 artmış. Bu oran; hava, deniz ve kara yoluyla gelenlerin toplam sayısına göre veriliyor. Tek tek baktığınızda ise hava yoluyla gelenlerde artış -kendi içinde- yüzde 20’ye yaklaşıyor. Deniz yolunda ise yarı yarıya düşüş gözleniyor. Yine son istatistiklere göre, Sabiha Gökçen Havalimanı kullanımı da hızla artıyor. Yabancı ziyaretçilerin gelişinde, yani yurt dışı uçuşlarda 2010’dan 2011’e yüzde 57 artış olmuş. Artış, bu yıl da -aynı ölçüde olmasa bile- devam etmiş.

Bütün bunlar bize çok açık bir mesaj veriyor. TÜRSAB olarak her platformda ve her fırsatta İstanbul’da otel sayısının artması gerektiğini söyledik. Sesimizi de duyurduk. Şimdi aynı şekilde ulaşım konusuna ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyeceğiz. Yeni pistler, yeni teknik eleman, yeni hizmet ekipleri ve en önemlisi muhtemelen yeni havalimanı için acilen konuşmaya başlamalıyız.

Turizm mevsiminin başladığı bugünlerde acentelerimizin de, genel olarak Türk turizm sektörünün de gündem başlıklarından biri herhalde bu olacak.

Bu Makale 14.05.2012 - 11:37:20 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Süha Uyar 05.06.2012 - 03:17

    Türsab Başkanı yazısında, Turizmde yatırımın Nezaman, Nerede, Nasıl, Nerelere yapılması gerektiğini bilmediklerini ikrar etmiş ve bu kez gerçekten gerçeği yani Turizmi de Turizme nasıl yatırım yapılması gerektiğini de bilmediklerini bilerek değil bilmeden söyleyivermiş. Bu sene otellere yatırım, sonra ulaşıma yatırım, sonra ulaşım altyapısına yatırım, sonra yollara yatırım, sonra tanıtıma yatırım, sonra pazarlamaya yatırım, yatırım, yatırım, yatırım. İşte böyle uzun boylu yatıra yatıra anca turizmi yatırırsınız ve turizmin bir yolunu açar bir yolunu tıkarsınız. Tıkandıkça da al eline yatırım marka musluk pompasını faşa fuşa faşa fuşa açmaya çalış. Şu yatırımı planlı programlı yapsanız da turizm menbaının hiç bir yolunu tıkamadan gürül gürül akıtsanız günaha mı girersiniz? Ama bunu yapabilmek için bir yere başkan veya bakan olmak yetmez. Turizmci olmak yeter.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.