Başaran Ulusoy

Acının dersi

Turizm ailesinin gündemine Van, bir ayda iki kez geldi.

Ekim ayında önce keyifli bir buluşma gerçekleşti. Sonra da depremin acıları yaşandı. Ekim’in ilk haftasında, TÜRSAB olarak Forum Fuarcılık’ın da katkısıyla 2. Van Turizm Fuarı’nı düzenledik.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay başta, pek çok yerel ve ulusal yöneticinin ve turizmcinin katıldığı fuarda, bölgenin potansiyelini konuştuk. Akdamar Adası’ndan Van Gölü kıyısındaki turistik ve kültürel duraklara; genel olarak bölgedeki zengin tarihi mirasa kadar bu potansiyelin nasıl değerlendirileceğini tartıştık. Rakamlar, bize zaten bir rota çiziyor. Çünkü Doğu ve Güneydoğu’daki sınır komşularımız ile sınır ticareti ve vize işlemlerine getirilen kolaylıklar nedeniyle turist giriş-çıkışlarında beklenenin ötesinde bir hareketlilik yaşanıyor.

Kısa süreli ziyaretlerle, giderek daha çok sayıda komşu ülke vatandaşı bölgeye geliyor. Van da, bu hareketlilikte en önemli çekim merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor.

İşte böyle önemli başlıkların tartışıldığı Fuar’ın ardından, deprem bir şeyi daha hatırlattı: Turizmde dünya markası olabilmek için deprem gerçeğini hiç unutmamak ve ona göre hazırlanmak gerekiyor. Biz turizmciler, tarihi/ kültürel/doğal zenginliği tanıtmak ve turizm çıtasını yükseltebilmek için elimizden gelenin fazlasını yaparız, yapıyoruz. Ancak otelden pansiyona, restorandan internet kafeye; “buyurun gelin” dediğimiz binaların sağlam olduğunu bilmemiz, buna güvenmemiz gerekiyor.

Depremin acı derslerini yeniden hatırlatan Van’a en içten dileklerimi iletiyorum. Başımız sağolsun. İnşallah en kısa sürede yaralarımızı birlikte sararız ve yine güzel ufuklara birlikte yürürüz.

Bu Makale 17.11.2011 - 12:09:57 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.