Başaran Ulusoy

Bir Ödülün Düşündürdükleri

Turizmde çıta her geçen yıl biraz daha yükseliyor. Ancak yetmiyor, yetmeyecek...Çıta daha da yukarı çıkacak. Çünkü Türkiye tarihi zenginliğiyle, başta İstanbul olmak üzere çok sayıdaki kültür/sanat/turizm şehriyle ve olağanüstü kıyılarıyla bugünkü rakamların kat kat fazlasını hakkediyor. Peki böyle bir hedefe nasıl ulaşacağız? Elbette altyapımızı evrensel standartlara ulaştırarak; hizmet kalitesini yüzde 100 memnuniyet ölçüsüne çıkartarak ve tanıtım yaparak.

Tanıtım, hem devletin hem de turizm sektöründeki herkesin vurguladığı gibi ‘olmazsa olmaz’ bir faktör. Bu konuda, örneğin THY gibi dünya futbol devleriyle yapılan anlaşmalar aracılığıyla dikkat çekiliyor. Ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla tanıtım filmleri, klipleri milyonlarca kişiyi Türkiye’ye çekiyor. Kısacası herkes çorbaya bir tutam tuz atıyor.

Nuri Bilge Ceylan onlardan biri. Hem de ayakta alkışlanmayı hakkederek... Cannes Film Festivali’nde aldığı son ödülle yine göğsümüzü kabarttı. Avrupa basınında belki Türkiye’den bile daha büyük yer buldu. Düşünün ki festivali izleyen gazeteciler, yazarlar dünyanın en ünlü starlarına Nuri Bilge Ceylan’ı ve onun sinemasını soruyorlar. Jude Law gibi dünyanın her köşesinde milyonlarca hayranı bulunan bir star da ‘Her filmini izliyorum, hayranıyım’ diyor. Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filmi şimdi Avrupa’nın, Amerika’nın pekçok şehrinde vizyona girecek ve deyim yerindeyse tanıtım turuna çıkacak.

Ülkemizi acı olaylarla değil, böyle güzel haberler ve sanat yapıtlarıyla tanıtan herkese şükran borçluyuz. Bunu her fırsatta dile getiriyorum. Nuri Bilge Ceylan’ı da yine böyle duygularla alkışlıyorum; Türkiye adına, hepiniz adına şükranlarımı sunuyorum.

 


Bu Makale 20.06.2011 - 11:08:45 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.