Başaran Ulusoy

Çift Haneli Müjde!

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, her yıl düzenli olarak turizm istatistiklerini açıklar.

Haziran sonunda, bu yılın ilk dört ayının rakamlarını açıkladı. O rakamlar, her ay bu köşede sizlerle de paylaştığım tahminleri doğruladı. Japonya deprem ve sonrasındaki nükleer felaket yüzünden, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri de isyanlar yüzünden turizmde ağır darbe aldı. Ziyaretçi sayısında büyük düşüş yaşandı. Bu bölgelerden kaçan turist, başka destinasyonlara yöneldi. Güney Amerika ülkeleri gibi bazı bölgelerde artışlar görüldü.

Artış, bazı ülkelerde çift haneli oranlara vardı. Türkiye, işte o ‘bazı’ ülkelerden biri. Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, 2011 Ocak-Nisan döneminde ülkemizi ziyaret edenlerin sayısı, yaklaşık 6 milyon kişiye ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre artış da yüzde 21.14 oldu.

En büyük artış, Nisan ayında yaşandı. 2010 yılının Nisan’ına göre artış yüzde 31.30 olarak gerçekleşti. Dediğim gibi, tahmin ediyorduk. Acentalarımızdan konaklama tesislerimize, bu talebe göre hazırlık yapıyorduk. Ancak, tahmin edilse bile bu sonucun ‘heyecan verici’ olduğunu söylemem lazım. Sonuçlar hedefe çok daha çabuk varabileceğimizi gösteriyor. Biliyorsunuz, Türkiye ‘2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar’ hedefliyor. Bu yılın rakamları ise, 50 milyon turist çıtasının hayal olmadığını söylüyor.  Ama... Sözlerimin burasında kocaman bir AMA diye şerh koymam gerekiyor. Tanıtım, acentalarımızın çağdaş ölçütleri yakalayan çabaları, altyapıda ulaştığımız evrensel standart iyi güzel. Ama sonunda gelip insan faktörüne yenilmemeliyiz. Örneğin 5 Rus konuğumuzun ölümüne yol açan sahte içki olayını unutmamalıyız. Turist gruplarının maruz kaldığı çirkin olaylara göz yummamalıyız.

Çünkü senelerce uğraşır bir noktaya gelirsiniz ama bir yanlış o senelerin semeresini bir günde sıfırlar. İnsan, bizim sektörümüzün en hassas halkası. O halkayı, geleneksel güzel özelliklerimiz ve çağdaş gereklerle güçlendirmeliyiz.

Hepinize, turizmci ya da turist olarak, iyi bir yaz diliyorum.

Sevgilerimle.

TÜRSAB'ın internet sitesinden alınmıştırBu Makale 20.07.2011 - 14:36:32 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.