Başaran Ulusoy

Çin yılı

Çin, dünyada 'uyanan dev' diye görülüyor. 2010 yılı itibariyle nüfusu 1 milyar 300 milyon civarında. Muazzam nüfusu nedeniyle kişi başına milli gelir çok düşük. Ancak ülke olarak baktığınızda Çin, ekonomik olarak 'süper' ve hatta 'über' güç!

Bu tablo, turizme de yansıyor. Her geçen yıl, daha çok sayıda Çinli dünyayı keşfe çıkıyor. 2011 yılında, 57 milyon Çinli ülke dışına seyahat etti ve 48 milyar dolar harcadı. Çin’in kendi ölçülerine göre aslında son derece küçük bir oran. Ancak uluslararası ölçülere göre, yılda 57 milyon turist dikkat çekici bir çıta. Ancak bizim için asıl düşündürücü rakam şu: 2011 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısı 96 bin 701 olarak tespit edildi. Yani 57 milyon turistten payımıza, 100 bin turist bile düşmemiş. Bu durumu, Türkiye’ye 'inceleme' yapmak üzere gelen Çinli tur operatörleri adına Wwang Caoqun 'Çinli turist tesadüfen geliyor' diye özetlemiş.
 
Bu konuda kusur şüphesiz sadece Türkiye’ye ve bizlere ait değil. Çin kapılarını dünyaya daha yeni açtı. Turizm yönelimleri de daha çok yakın coğrafyayı, Asya ülkeleri ve Japonya’yı kapsıyor. Ancak yine de bu söze dikkat etmemiz ve harekete geçmemiz gerekiyor. 2012 yılı bizlere bu konuda önemli bir fırsat sunuyor. Çin’e Türkiye’yi ve turizm potansiyelimizi tanıtmak... Daha da önemlisi, ne istediklerini öğrenerek ona göre hazırlanmak... 2012 Çin Yılı, bize işte böyle bir 'ödev' veriyor.
 
Hepinize sağlıklı günler dileğiyle...  

Bu Makale 03.04.2012 - 14:55:00 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.