Başaran Ulusoy

Sıcak sezon 'çok sıcak' geliyor

Dünya haftalardır Arap ülkelerinde peş peşe patlak veren isyanı konuşuyor.
0
Gelişmeler bir nebze hararetini kaybetse de, bölgemizin ve özellikle Akdeniz’in bu yaz neler yaşayacağı öngörülemiyor. Siyasi liderler bile önünü göremiyor. Bu da elbette pek çok ülkede turizm sektörünü belirsizliğe sürüklüyor.

Herkesin aklındaki soru aynı: 2010 yılında ekonomik krizin etkilediği turizm, acaba 2011 yılında da bu durumdan etkilenir mi?

Bu soru Türkiye açısından iki noktada önemli: Başta, Mısır gibi turizmde iddialı ülkelerin payı bir başka ülkeye –örneğin yıldızı zaten parlayan Türkiye’ye– kayabilir. Ancak, Mısır ve Tunus gibi gözde destinasyonlara tur düzenleyen Türk seyahat acenteleri bu durumdan olumsuz da etkilenebilir.

İlk ihtimal için Türkiye büyük ölçüde hazırlıklı. Yatak kapasitesi artıyor. Turizm hizmetleri daha kaliteli hale geliyor. TÜRSAB’ın da büyük rol oynadığı müzecilik hamlesiyle, Anadolu’nun her köşesinde turizme istek ve talep artıyor. İkinci ihtimal için ise mesleki çatı örgütü olarak TÜRSAB elbette üzerine düşeni yapacak. Seyahat acentelerinin böyle bir krizden yara almadan çıkabilmesinin yollarını araştıracak, paylaşacak. Elbette bu konuda devlete de görev düşüyor. Bu konuda neler yapılacağını da önümüzdeki günler gösterecek. Yeni bir “sıcak sezona” böyle bir tabloda giriyoruz. Dileğimiz Türkiye için huzurlu ve elbette turizm açısından bereketli bir süreç yaşanması; bölgemiz ve dünya için de, isyan ateşlerinin yerini barışa bırakması.

TÜRSAB'ın internet sitesinden alınmıştır

Bu Makale 29.03.2011 - 22:12:03 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.