Emir Hepoğlu

Turizm hakkında yazmak ne ister?

Bazılarımız kendine turizm yazarı denmesinden büyük keyif alıyorken, bazısı ise mütevazi davranarak aman efendim yazarlık bizim ne haddimize, bizler sadece deneyim ve birikimlerimizi meslektaşlarımız ve sektör ile paylaşan insanlarız abartmaya hacet yok diyor.


BİRİKİM İSTER…

Değerli turizm basınımızın köşe başlarını tutan bizler ki, çoğumuz sektörün içinden ve hatta tam göbeğinden geliyoruz, zaman zamanda olsa duygusallaşıyor ve sektörün kritikleri yerine, biraz daha konu dışına çıkarak daha insani, belki dramatik ve beklide biraz romantik bir ruh haline bürünerek kimi roman yazarlarını kıskandıracak kadar mükemmel içerikli makalelere imza atıyoruz. Bazılarımız ise o kadar derin ve manalı dokundurmalar ve iğnelemeler vasıtası ile eleştiriler yapıyorlar ki bana mısın diyen siyasetçiye taş çıkartıyoruz vallahi.

Bazılarımız kendine turizm yazarı denmesinden büyük keyif alıyorken, bazısı ise mütevazi davranarak aman efendim yazarlık bizim ne haddimize, bizler sadece deneyim ve birikimlerimizi meslektaşlarımız ve sektör ile paylaşan insanlarız abartmaya hacet yok diyor. Genel müdür, Genel koordinatör, Eğitimci, İK direktörü, Mutfak şefi, F&B müdürü, Animasyon müdürü, Acenta sahibi ve hatta Housekeeper nerede ise sektörün her alanından yazan çizen gayet bol çok şükür. Bunun bir değer ve bir kazanım olduğunu düşünmemiz gerekiyor, zira herkesin kendine göre bir fikri ve zikri mevcut ve bunları tüm sektörle paylaşmanın en kolay ve güzel yolu da yazılı ve görsel turizm basını.

TURİZM BASINININ DESTEĞİNİ İSTER…

Bu konuda kıymetli turizm basınımıza da büyük iş düşüyor elbette. Bunca değerli düşüncenin, fikrin ve çözüm önerilerinin yeri geldiğinde en üst makamlara bile ulaşmasına aracılık etmek hiçte kolay olmasa gerek. Ama elbette bu konuda da bazı sıkıntılar mevcut. Her ne kadar çok renklilikten yana olsak da, özellikle internet üzerinden yapılan yayınlarda ciddi bir enflasyon yaşanmakta. Onlarca günlük On Line turizm gazetesi mevcut. Hemen hepsinde günlük olarak çoğunlukla benzer haberler yayınlanmakta, ki bu gayet doğal zira sadece bir sektöre hitap ediyorlar.

Aralarından ilk beşe girecek olanlar zaten hepimizin malumu, isim verip de reklama girmenin lüzumu yok. Bu ilk beş ise taze haber, flaş haber ve sektörün ileri gelenleri ile yaptıkları özel röportajlar ile ön sıralardaki yerlerini pekiştiriyorlar. Yazılı basında ise birçok dergi söz konusu, bunlar içinde ilk beş ya da ilk on sıralaması yapılabilir. Aralarında haber yapmak adına önüne gelenle röportaj yapanda mevcut, parmak bastığı konular ile sektöre yön verip sonuç aldığını görende. Dolayısı ile kim iyi ve kaliteli ya da kim kötü ve eksik buna kim karar verecek, bunun otoritesi ve kurumu nedir kimdir bilemedim, bulamadım.

ARDINDAN ÖDÜLLENDİRİLMEK İSTER…

Unutmadan birde kısaca ödül törenlerimize değinmek isterim. Her yıl bakanlığınki de dahil olmak üzere onlarca ödül töreni düzenlenip, yüzlerce kişiye ödüller veriliyor, turizme katkılarından dolayı teşekkürler sunulup, değerli katılımcı onore ediliyor. Sektörün gelişmesi, bireylerin motive edilerek daha güzel çalışmalara yönlendirilmeleri açısından oldukça yerinde organizasyonlar bunlar. Aralarında hatalı sonuçlar alanlarından, nerede ise salondaki tüm konuklara ödül dağıtacak kadar bonkör olanlarına, yerinde karar ve değerlendirmeler sonucu ödülün kesinlikle hak ettiği yere gitmesini sağlayanlarda mevcut elbette. 

Sanki tüm bu münferit çabaların yerine, her yıl sezon sonu sektördeki tüm birim, kurum ve kişilerin başarılarını ve katkılarını değerlendirecek tek bir organizasyon olsa, bir Oscar gecesi kıvamında organize edilse, jüri tamamen duayenlerden oluşturulsa, ciddi bir havaya bürünse, ödüller cezbedici olsa, ve tamamen hak ettiği yere ulaşsa daha mı iyi olur ne.


Bu Makale 31.07.2010 - 13:59:08 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • İSMAİL BAŞARIR 19.05.2020 - 10:12

    Merhaba ben İsmail başarır 01/11/1989 tarihinde turizme başladım . Renaissance antalya otelde 17 yıl chef steward olarak görev yaptım. çok sayıda chef steward yetiştirdim . Ben sizlerde uygun görürseniz bilgilerimi yanlışları doğruları bir köşede yazmak istiyorum. Saygılarımla

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.