Emir Hepoğlu

Sakıncalı Diyaloglar 2

Ne alaka, ne diyorsun Emir bey kardeşim, spekülasyon mu yapıyorsun, amacın ne ve benzeri kinayeli konuşmaları şimdiden duyar gibiyim. Belki de şu anda daha sert içerikli eleştiriler de üretiliyordur, o kadarını da bilemem artık.


Makalenin amacı ne ortalığı karıştırmak, ne de başlıkta adı geçen tesisleri hedef almak. Bilakis her üç tesis de kendi alanlarında en başarılıları nerede ise. Dikkat çekmek istediğim konu farklı. Malumunuz sezon bitti, turizmin doğası gereği zorunlu ya da isteğe bağlı olarak göçler başladı. Makam, mevki değiştirenlerden, şehir ve hatta ülke değiştirenlere kadar çeşitli şekillerde atamalar aldı başını gidiyor. Tesisler içinde aynı şey geçerli elbette, satılanlar, kiralananlar, işletmesi devredilenler v.s. sektör bir hayli hareketli şu günlerde.

Her zaman olduğu gibi dedikodu karteli de çalışmalarını tüm hızı ile sürdürmekte. Çoğunlukla yarım yamalak duyulanların üzerine, yama yapılarak tamamlanan ve ardından makyajlanan dedikodu’lar en gösterişli halleri ile sektör temsilcilerine servis edilmiş durumda. Kim kiminle, hangi otelin lobisinde buluştu, hangi restoran da uzun uzadıya sohbet ettiler, bu yeni bir anlaşmanın ya da atamanın habercisi olabilir mi ?  Çoğunluğu güzelce kurgulanan, ve ağızdan ağza yayılan bu zararsız gözüken sohbetler esnasında, anlatanın dışında dinleyeninde yaratıcılığı söz konusu olduğu vakit, üçüncü şahsa aktarıldığı an senaryo daha bir renklenmiş oluyor .

Çoğunluğu tam bir sanat eseri olan bu dedikodular, yaratıcılarının zihninde öylesine güzel kurgulanıyor ki, günler ve hatta haftalar sonra dönüp dolaşıp yaratıcısına ulaştığında o bile kendi ürettiği malzemeye inanır duruma geliyor. Şaka bir yana bu sakıncalı diyalogların kime ne kadar zarar verdiğini ise kimse umursamıyor. Adı geçen tesislerden, atama bekleyen yöneticiye ve hatta o yönetici ile beraber transfer olacak kişilere kadar, onlarca beklide yüzlerce insanı etkileyen bu manasız sohbetlerin sonuçları bazen tatsızda olabiliyor. Tesis yöneticilerinin iş planlarını, çalışanların ise kariyer hedeflerini bile değiştirmeye muktedir olan bu dedikodulardan sonuçta kimse karlı çıkmıyor. Sonuç külliyen zarar, bozulmuş moraller, de motive çalışanlar ve koca bir hiç.

Elbette daha profesyonel, belli bir amaca hizmet etmek için özellikle çıkarılmış dedikodularda söz konusu. Dedikodu, çarklarının ne kadar hızlı döndüğünü ve ne kadar etkili olduğunu hesaplayabilen art niyetliler için vazgeçilmez bir platform durumunda.

Çok dikkat edilmesi gereken guruba ait olan bu insanları, boş sohbetler yapanlardan ayırt etmek ise o kadar zor olmasa gerek. Zira hedeflediği şeyi yaptırtmak için birkaç kez aynı konuda vurgu yaptığı vakit kendini ele vermiş oluyor. Bu bağlamda gözümüzü dört açmak ve birilerinin oyunlarına alet olmamak için dikkatli olmak zorundayız.

Bu arada başlıkta adlarını kullandığım ve son günlerde en çok dedikodusu yapılan bu tesisleri tenzih ederim. Her biri gayet iyi yönetilmekte ve saygın işletmeler olan bu tesisler, gerek güçlü işletme yapıları sebebiyle ve gerekse görsel güzellikleri ile kıskanıldığından, haklarında uzun süre daha çok şey konuşulacak, haksızca dedikoduları yapılacaktır.

Saygılarımla


Bu Makale 01.01.2011 - 11:05:42 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.